Hrad Břecštejn

Hrad Břecštejn

Zřícenina hradu se nachází severně od obce Vlčice a asi 6 km severozápadně od Trutnova.

První zmínky o hradu tzv. slezského typu jsou z roku 1336, tehdy se nazýval Stein (Kámen). Pravděpodobně v první polovině 15. století rod Zilvárů vystavěl na místě staršího hradu nové sídlo – hrad Břecštejn. Od druhé poloviny 16. století už ale sídlo nebylo obydleno a v 17. století je Břecštejn uváděn jako pustý.

V roce 1675 se jeho majitelem stal Jan Adolf ze Schwarzenbergu, který tu v letech 1677 – 1685 nechal pro své poddané posta­vit vesnici Silberstein. V roce 1790 koupil vlčické panství, ke kterému Břecštejn patřil, Jan František Theer a nechal zříceninu upravit. V podhradí bývala tehdy i turisty vyhledávaná výletní restaurace, roku 1833 tu byl i Karel Hynek Mácha při svém putování po Krkonoších. Po 2. světové válce zbylo z původní vesničky jen několik domků a místo bylo dlouho nazýváno Zilvárov, dnes lokalitu známe pod jménem Hrádeček.

Do dnešních dnů se z hradu zachovaly vysoké obvodové zdi, vstupuje se do něj přes bývalé sklepy. Zřícenina sousedí s pozemkem Hrádečku, tj. sídlem bývalého prezidenta Václava Havla.

Přístup

Bývalý hrad leží na modré turistické značce vedoucí z Trutnova do Hostinného, po modré z Trutnova je trasa dlouhá asi 7,5 km. Po zelené z Janských lázní přes Mladé Buky k rozcestí Nad Hrádečkem (8,5 km) a pak po modré necelý 1 km.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: