Okruh přírodními skvosty ve stínu Jungfrau
Treky

Okruh přírodními skvosty ve stínu Jungfrau

Čtyřdenní trek Bernskými Alpami vede kolem průzračných jezer, impozantních horských masivů a na dohled zaledněných velikánů Jungfrau, Mnich a Eiger. Okruhem projdeme z městečka Interlaken přes horskou osadu Grindewald, na dosah ledovce Eigerglatscher až do malebného údolí Lauterbrunnen plné vodopádů.

Bernské Alpy – Švýcarsko

Typ
4-6 denní, Okruh
Stát
Švýcarsko
Další státy
Švýcarsko
Počet dní
4
Vhodné měsíce
květen, červen, červenec, srpen, září, říjen
Délka
100 km
Nejvyšší bod
2400 m n. m.
Převýšení
5800 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
bez lezení, úseky s řetězy či lany

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Okruh tímto cípem Bernských Alp jsem si vytvořila sama a byly to opravdu nádherné 4 dny, během kterých jsem viděla průzračná jezera, ledovce, zasněžené vrcholky hor, vodopády, troubící jeleny a kozorožce poskakující ze skály na skálu. Většina trasy se motá kolem výhledů na vrcholky Jungfrau, Mönch a mohutné ledovce.

Prochází se např. přes vyhlídku First, odkud je pak hodně možností, jak se dostat dolů ze sjezdovky (paragliding, zipline, koloběžky, motokáry a pěšky samozřejmě).

Pokud jste také měli v hlavě ikonické fotky vlaků jedoucí skrz horské masivy, tak tady to můžete vidět reálně, případně do nějakého rovněž nasednout a nechat se kousek svézt.

Na treku v oblasti Grindelwald si můžete mimojiné užít ikonický pohled na vlaky jedoucí skrz horské masivy, případně do nějakého rovněž nasednout a nechat se kousek svézt.
Na treku v oblasti Grindelwald si můžete mimo jiné užít ikonický pohled na vlaky jedoucí skrz horské masivy, případně do nějakého rovněž nasednout a nechat se kousek svézt.

Ubytování a jídlo

  • Spala jsem ve stanu (na trase celkem dost přístřešků, podél sjezdovek místa s ohništěm a stoly s lavičkami, pítky a záchody). V oblastech s nejvyšší ochranou je bivakování zakázáno, jednalo se o lokality blízko jezer a horských vrcholů. Je tu samozřejmě možnost ubytovat se v horských chatách, nebyly nijak přeplněné, cena za 1 noc s polopenzí se pohybovala kolem cca 90CHF.
  • Jídlo jsem si přivezla svoje. Ve všech městečkách však byl Coop, čili když byla chuť na něco jiného, byla příležitost dokoupení v podstatě čehokoli každý den. Pítka s vodou byla na skoro na každém rohu, nikdy jsem netahala více než 2 litry.

Potřebné vybavení

Běžné vybavení na vícedenní trek ve vysokohorských oblastech.

Přístup na začátek

Nočním autobusem Praha – Bern (FlixBus, RegioJet). Cesta trvala 10 hodin, cena zpáteční jízdenky se pohybovala kolem 2 500 Kč. Z Bernu to byla ještě necelá hodinka vlakem. Spoj jsem si vyhledala a i jízdenku koupila v aplikaci: SBB Mobile (zpáteční 50 CHF). Vlak Bern – Interlaken jezdí každou hodinu bez přestupu.

Přístup z konce

Opět stejným vlakem do Bernu, a potom nočním autobusem zpět do Prahy.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

Zákaz kempování v oblastech, které jsou pod nejvyšší úrovní ochrany přírody.

Počet lidí za rok (odhadem)

Především blízko městečka Grindelwald bylo všude spousty turistů, kteří však byli jenom tam, kam se dalo dopravit vlakem/lanovkou. Mimo tato místa jsem nepotkala více než 5 hikerů denně.

Základní trasa

Interlaken - Axalp - Grindelwald - Männlichen - Eigergletscher - Wengen - Lauterbrunnen - Sulegg - Interlaken

Orientační rozpis po dnech

1. den: Interlaken – skiareál u městečka Axalp 27 km (jezero Brienzersee, vodopády Gieesbachfall, jezero Hinterburgseeli)
2. den: mezistanice lanovky na vrchol Männlichen 25 km (jezero Bachalpsee, přechod horského sedla, vyhlídka First, vyhlídka Gringelwald)
3. den: horní stanice lanovky nad Lauterbrunnen 25 km (vyhlídka na vrcholu Männlichen, 5 km cesta podél hřebene na vrchol Fallbodenhubel, vlaková stanice Eigergletscher)
4. den: Interlaken 22 km (jezero Sulsseewli, vrchol Schärihubel a Sulegg, ruiny hradu Unspunnen z 12. stol.)

Další možnosti túr v okolí

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: