Úchvatný okruh kolem 5 jezer ve švýcarských Alpách
Treky

Úchvatný okruh kolem 5 jezer ve švýcarských Alpách

Tuto trasu na svazích vrcholu Pizol charakterizuje pět křišťálově čistých horských jezer a výhledy na údolí Rýnu a tektonickou oblast Sardona, která je zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO.

Glarnské Alpy – Švýcarsko

Typ
1-denní, Okruh, Túra vhodná pro děti
Stát
Švýcarsko
Další státy
Švýcarsko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září, říjen
Délka
10 km
Nejvyšší bod
2500 m n. m.
Převýšení
650 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Jeden z nejpopulárnějších horských treků v Glarnských Alpách  (Glarner Alpen) na východě Švýcarska vede kolem pětice blankytně modrých jezer zasazeným jako safíry ve svazích hory Pizol. Horská stezka vede vysoko nad hranicí stromů neustále se měnící alpskou krajinou v délce 10 km s převýšením 650 m výstupu a 1000 m sestupu.

Popis trasy kolem 5 jezer

Z městečka Wangs nedaleko města Sargans vede Pizolbahn ve 3 sekcích k chatě Pizolhütte (2227 m n. m.), odkud uděláme odbočku k prvnímu z jezer Wangsersee. Asi hodinový výstup od chaty Pizolhütte do sedla Wildseeluggen (2492 m) otevírá široký výhled na východní Švýcarsko, kanton Graubünden a rakouské Alpy. Za sedlem se otevře pohled i na jezero Wildsee, nad nímž se tyčí vrchol Pizol s 2844 m n. m korunovaný ledovcem.  Následuje krátký sestup k temně modrému jezeru Schottensee.
Wildsee obklopené prstencem hor. Okruh kolem 5 jezer, Pizol, 5-Seen-Wanderung, švýcarské Alpy
Wildsee obklopené prstencem hor. Okruh kolem 5 jezer, Pizol, 5-Seen-Wanderung, švýcarské Alpy
V mírném stoupání přes sedlo Schwarzplangg (2490 m) se pohledy přehoupnou zpátky k městu Sardona a pokocháme se také zbytky ledovce na Pizolu či dalšími vrcholky Glarnských Alp, jako je třítisícový Piz Sardona. Sestup pokračuje dolů k temnému Schwarzsee (2368 m n. m.). Cestou žasneme nad kamennými soškami, zvanými Steinmannlis a zahlédnout je tady možné i kozorožce, kamzíky a někdy i orly.
Táhlým klesáním pokračujeme k výhledům z vrcholku Gamidaurspitz (2309 m), po jehož východním úbočí klesáme k poslednímu jezeru – romantickému nazelenalému Baschalvasee (2174 m n. m.). Dalších pár set výškových metrů sestupu nás dovede ke stanici lanovka Gaffia, která nás sveze zpátky do Wangsu.

Základní trasa

Pizolhütte - Wildsee - Schottensee - Schwarzsee - Baschalvasee - Gaffia

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: