Cestou Korosadowicz na Žlutou stěnu ve Vysokých Tatrách
Treky

Cestou Korosadowicz na Žlutou stěnu ve Vysokých Tatrách

Žlutá stěna ve Vysokých Tatrách je až překvapivě snadno dostupným vrcholem ve Vysokých Tatrách. Vydejme se na tuto 200 m vysokou věž Korosadowiczovou cestou přímo z proslulé Téryho chaty.

Vysoké Tatry – Slovensko

Typ
1-denní, Výstup na vrchol
Stát
Slovensko
Další státy
Slovensko
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září
Nejvyšší bod
2169 m n. m.
Převýšení
350 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Náročný
Horolezecké úseky
UIAA IV a těžší

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Žlutá stěna vysoká 200 m je vlastně věž – jakási předsunutá vyhlídka vybíhající z masivu Prostredného hrotu (2 441 m n. m.) v Malé Studené dolině. Na tatranské poměry je neuvěřitelně snadno dostupná. Z Téryho chaty, která je přímo naproti, jste tam zhruba za 15 minut. Z chaty taky můžete pozorovat každý pohyb horolezců, kteří tam zrovna lezou.

Z Térynky je to rychlovka

Nástup je ideální přímo z Téryho chaty. Chcete-li na chatě strávit noc, vřele doporučuji rezervovat si nocleh předem. Pokud ale vyrážíte zdola, vydejte se notoricky známou trasou Smokovec – Hrebienok – Zamkovského chata – Malá Studená dolina. Samotný nástup pod cestu vede obrovským suťovištěm. Ideální je trefit horolezecký chodníček vinoucí se těsně kolem stěny. Pokračujte zhruba pět minut do kopce na strmý travnatý svah. Jste na místě. Takže helmu, sedák, lano a jistítka na sebe a startujeme!

200 m vysoká věž Žlutá stěna je předsunutá vyhlídka vybíhající z masivu Prostredného hrotu
200 m vysoká věž Žlutá stěna je předsunutá vyhlídka vybíhající z masivu Prostredného hrotu

Cesta ubíhá po strmé diagonále po stěně zleva doprava. Je třeba se opět zaměřit na slabší partie stěny a nekomplikovat si život lezením do rozbitého nebo příliš hladkého terénu. Vodítkem jsou orientačně-bezpečnostní jištění – nerezové nýty, kterými byla cesta nedávno vybavená. Počítejte se dvěma až třemi na délku a k tomu si přičtěte vlastní založená jištění, pokud nemáte rádi delší odlezy. Štandy v cestě jsou také erární a jsou dělané na kratší délky. Nedoporučuji je přeskakovat – lano vám na další erární štand určitě nevyjde!

Klíčovou pasáží cesty je lehký traverz po vylezení z koutu. Je tam množství starého železa, které můžete v klidu vyzkoušet. Následuje výlez na polici za štandem a pak už jen závěrečný trojkový koutek, který vás přivede na samotnou hranu Žluté věže. Tady lezecké obtížnosti končí. Sedíte na strmém skalnato-travnatém hřebeni.

Na špici

Tady je třeba zůstat ve střehu. Méně zkušeného rekreanta bych určitě nechal navázaného na krátkém laně a takto vyběhl lehkým, ale exponovaným terénem na samotný vrchol Žluté věže. Je to opravdu špička s místem maximálně pro dvě osoby. A s dechberoucím výhledem na celou Malou Studenou dolinu a monumentální vrcholy všude okolo. Ledové štíty, Baranie rohy, celý hřeben až po Lomničák. A dole v hloubce pozorujete mravence pochodující na Téryho chatu.

Sestup z vrcholu vede na sever. Slezete do Štrbiny za Prostredným, malého sedýlka za Žlutou věží. Dolů pokračujte ideálně v sestupu po pravé straně od výrazného a dost strmého žlabu sotva znatelným chodníkem sem tam vybaveným mužíkem. Cik cak strmě na dno doliny do suti a pod ní už se napojíte na chodník, který vede přímo na Térynku. Byl by hřích chatu minout a nedat si v ní občerstvení. Čočková polévka a pivko je ideální kombinace a zasloužená odměna po pěkném výstupu. 

Stručný přehled

  • Délka: cca 200 m lezení, dalších 150 m chůze exponovaným terénem na vrchol
  • Doba výstupu: 2-2,5 hod
  • Doba sestupu: 1-2 hod na turistický chodník
  • Vhodné období: Letní a podzimní měsíce. Stěna má SV orientaci, počítejte proto i s „bezslunečnými dny“. Při stabilním počasí je túra vhodná i na odpoledne.

Ubytování a jídlo

Potřebné vybavení

  • Lezecké vybavení: helma, sedák, lezečky a turistické boty na nástup a sestup, dvojité lano o dálce 50-60 m, friendy nebo vklíněnce, ploché smyce, 6 expresek, karabiny, kyblík na jištění.
  • Další vybavení: batoh, láhev s vodou pro každého, lehká svačina, větrovka, rezervní zateplovací vrstva, čelovka, peníze nebo karta na občerstvení na vrcholu nebo na chatě (příp. na jízdu lanovkou dolů). V nabitém telefonu uložené číslo 18 300 na HS. Pro jistotu.

 

Přístup na začátek

Start: ideálně z Téryho chaty. Doba trvání: 15 min

Další možnosti túr v okolí

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: