Výstup na pyramidovou horu Alpspitze v Bavorsku
Treky

Výstup na pyramidovou horu Alpspitze v Bavorsku

Pohoří Wetterstein v Bavorských Alpách tvoří hranici mezi rakouským Tyrolskem severozápadně od Innsbrucku a německým Bavorskem v oblasti Garmisch- Partenkirchenu. Nachází se v něm překrásná pyramidová hora Alpspitze (2620 m.n.m) a nejvyšší hora celého Německa – Zugspitze s výškou 2962 m.n.m. Zajímá vás jaký je výstup na tyto hory?

Wetterstein, Bavorské Alpy – Německo

Typ
2-denní, Výstup na vrchol
Stát
Německo
Další státy
Německo
Počet dní
2
Vhodné měsíce
květen, červen, červenec, srpen, září, říjen
Délka
27 km
Nejvyšší bod
2628 m n. m.
Převýšení
2500 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
ferata B

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Vyrážíme

Již první setkání s bavorským domorodcem je příjemné; nejenže spolu popijeme české pivo, ale můžeme si na jeho louce nechat týden zaparkované naše auto. Takže nahazujeme „bágly“ a hurá do hor. Značenou cestou kolem potoka Hammersbach stoupáme pomalu vzhůru do soutěsky Höllental, kde se u vstupní chatky platí drobné vstupné. Pokračujeme chvíli pěšinou kolem hučícího potoka, místy zase ve skále vytesanými štolami bývalé vodní elektrárny, jež byla v minulosti zničena. Z vysokých skalních stěn zurčí voda všemi směry, často procházíme clonou vodních kapek. Dolinou Höllental stoupáme dále kolem potoka, slunce nádherně svítí, takže nepohrdneme i osvěžující koupelí.

chaty Höllentalangerhütte v závěru doliny máme za sebou asi 600 výškových metrů stoupání a ocitáme se zde v širokém nádherném kotli, zprava sevřeném hřebenem Waxensteinu, zleva je Höllentalgrat a naproti nám ční v dáli vrchol Zugspitze. Po kalorickém obědě z müssli tyčinek a „kochandě“ počínáme vlevo od chaty stoupat pod severní stěnou Höllentalkogel do sedla Hupfleiten a poté již pohodově docházíme k horské chatě Kreuzeckhaus ve výšce 1650 m.n.m. Od ní se naskýtá náramný výhled do údolí ke Ga-Pa,k jihozápadu se nádherně tyčí nad lesem jako pyramida hora Alpspitze. Dnes máme v nohách asi 10 km s převýšením 1100 výškových metrů a rádi přijímáme nocleh v noclehárně chaty. Plynové vařiče za chatou jenom hučí, v ešusech to bublá a kolemjdoucí Bavoráci mlsně pokukují, cože nám to Vitana připravila za „mňamku“.

Mezi vrcholy Zugspitze a Alpspitze se táhne hřebenová náročná ferata Jubiläumsgrat (D).

Výstup na Alpspitze

Po noční bouřce se naskýtá kouzelný pohled na z oparu vystupující vrchol Alpspitze, takže nemeškáme a vyrážíme. Lanovkou z Hochalm se vyvezeme na Osterfelder, avšak z mlžného oparu se zatím nedostáváme. Začínáme stoupat přes Höllentor až k zajištěné cestě Ferrata severní stěnou Alpspitzepřevýšením 750 m, kde vytahujeme z batohů sedací úvazky a jde se na to.

Ocelová jisticí lana místy střídají žebříky, je to pohodovka a všem se náramně líbí tato vysloveně lahůdková túra. Zvláště když se nakonec po třech hodinách vytáhneme na vrcholek Alpspitze, do výšky 2620 metrů nad mořem a mlžné moře zůstává pod námi, jen vrcholky vyčnívají jako ostrůvky.

Po náležitém kochání, focení a filmování sestupujeme jihovýchodním svahem, kde přijdou vhod teleskopické hole, až na Oberkar a vysekaným tunýlkem přecházíme Schöngange zpět na Osterfelder a dolů k chatě  Kreuzeckhaus. Trasa dnes činila 8 km a přešplhali jsme 750 výškových metrů.

Ještě ten den jsme seběhli zpět do Hammersbach. Od chaty už jsme však enpsotupovali stejnou trasou jako při výstupu od Höllentalangerhütte, ale vydali se severozápadním směrem přes Waldeck cca 4 km.

Ubytování a jídlo

Ubytování v Ga-Pa

Po příjezdu do „Ga-Pa“ se můžete ubytovat v jednom ze spousty hotelů či ubytoven, skutečnost, že jde o turistické centrum se odráží na cenách služeb i ubytování. Levnější variantou je třeba klasická mládežnická ubytovna Jugendherberge. Pokud dáváte přednost spíše domáckému ubytování, volbou může být Garni Schlossblick s výhledem na známý hrad Neuschwanstein u nedalkého jezera Forggensee.

Horské chaty Kreuzeckhaus

  • www.kreuzeckhaus-gapa.de, e-mail: [email protected]
  • Ubytování noclehárna člen Alpenvereinu od 26 let 10€ / nečlen 15 €, do 26 let 6 € /  15 € pokoje 2-3 lůžko, do 18 let 10 € / 15 € od 19 let 15 € / 21 €

Reintalangerhütte

  • www.reintal.de, e-mail: [email protected]
  • Otevřena od půli května do půli října ubytování vícelůžkový pokoj  člen Alpenvereinu 18 € / nečlen 28 €, noclehárna 12 € / 22 €

Knorrhütte

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku + pohyb na feratach (úvazek, feratový set, helma). V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Přístup na začátek

Cesta autem přes Brno, Vídeň a Salzburg slušně ubíhá; přes noc se tak přesuneme až k bavorskému městečku Hammersbach nedaleko Garmisch- Partenkirchenu.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

Hammersbach - Höllentalangerhütte - Kreuzeckhaus - Osterfelder - Alpspitze

Orientační rozpis po dnech

1. den – Hammersbach – Höllentalangerhütte – Kreuzeckhaus

2. den – Kreuzeckhaus – Osterfelder – Alpspitze – Hammersbach

Další možnosti túr v okolí

Výstup na Zugspitze

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: