Ferata Jubiläumsgrat mezi Zugspitze a Alpspitze
Feraty

Ferata Jubiläumsgrat mezi Zugspitze a Alpspitze

Wetterstein – Německo

Nejvyšší bod
2962 m n. m.
Horolezecké úseky
ferata D
Lanovky

Lanovka na Zugspitze a Osterfelderkopf

Celkový čas
9-10 hodin

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

5 km dlouhý vysokohorský hřeben mezi Zugspitze s výrazným štítem Hochblassenu se jmenuje „Jubilejní cesta“ (Jubiläumsweg), ačkoliv s cestou v obecném slova smyslu nemá nic společného – právě naopak – je jen místy zajištěná a vlastně se ani nedá mezi zajištěné cesty zařadit.

Tento přechod, který doporučujeme jen za optimálního počasí, je nejvelkolepější akcí, kterou je možno v severní oblasti Alp podniknout: je vzrušující, zajímavá, bohatá na výhledy, ale také velmi namáhavá a za bouřky vyloženě nebezpečná. Tato rizika snižuje „nouzová“ zajištěná sestupová cesta Brunntalgrat-Steig k chatě Knorrhütte.

Vrchol Zugspitze, Wetterstein, Bavorské Alpy.
Vrchol Zugspitze, Wetterstein, Bavorské Alpy.

Před nástupem doporučujeme přenocovat na vrcholu Zugspitze a pak přecházet ze západu na východ. Spojíte-li tuto hřebenovku se zajištěnými cestami na Zugspitze a Alpspitze, získáte tolik zážitků z velehorské přírody jako málokde. Vzhledem k vysoko položenému východnímu bodu na Zugspitze doporučujeme postupovat shora dolů.

Jiné ferraty v oblasti můžete poznat i na zájezdu CK Alpina – Zugspitze a Alpspitze

Příjezdové místo

a) Hammersbach 753 m (stanice zubačky) b) Ehrwald 994 m (nádraží)

Výchozí bod

a) velké parkoviště západně od Hammersbachu (Německo)

b) dolní stanice lanovky Tiroler Zugspitzbahn, Ehrwald-Obermoos 1227 (Rakousko)

Výstup

  • Zugspitze 2962 m – Innere 2741 m, Mittlere 2743 m a Äußere Höllentalspitze 2716 m – Vollkarspitze 2618 m – sedlo Grieskarscharte (7-8 h)
  • Grieskarscharte – Alpspitze (3/4 h)

Sestup

  • Z oblasti Alpspitze viz výstupy severní stranou u feraty na Alpspitz
  • Možnost nouzového sestupu z hřebene k chatě Knorrhütte zajištěnou cestou Brunntalgrat-Steig (1-2 h)

Obtížnost (popis)

KS4-D, II-III; i za příznivých podmínek obtížné a velmi dlouhé; v případě prudkého zhoršení počasí (bouřka, sněžení) nebezpečné! Západní část hřebene málo zajištěna, několik středně těžkých lezeckých míst (II-III); pod vrcholem Hochblassenu nebezpečí pádu kamenů!

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Kristýna

Šli jsme teď o červencových svátcích a je to cesta pouze pro opravdu zdatné lezce. První část cesty od Zugspitze se zdá být nenáročná, pak ale přicházejí těžší úseky. Nevyhnete se klasickému skalnímu lezení do obtížnosti 3 a určitě je dobré mít s sebou lano a smyce, některé úseky jsme slaňovali. Část ferrat je přetrhaná a vyrvaná ze skály. Po cestě není kde nabrat vodu, je potřeba mít s sebou dostatek. Nouzové přenocování je možné v Bivaku cca 2-3h před Alpspitze – je to plechová chajda s palandami, matracemi, dekami a polštáři. Z Alpspitze vede dolů nenáročná ferrata, je možné sestoupit i klasickou chodeckou cestou, ta je ale časově náročnější.

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: