HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Treky

Výstup na nejvyšší vrchol Rakouska – Grossglockner přes hřeben Stüdlgrat

  Vyražte za nejvyšším vrcholem Rakouska a vydejte se na možná nejkrášnější cestou přes skalnatý hřeben Stüdlgrat.

Alpy – Rakousko

Typ
Výstup na vrchol, 3-denní
Stát
Rakousko
Další státy
Rakousko
Počet dní
3
Vhodné měsíce
září, srpen, červenec, červen, květen
Délka
20 km
Nejvyšší bod
3798 m n. m.
Převýšení
1900 m
Ledovec / sněhová pole
ano
Horolezecké úseky
UIAA III

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Nikdy nekončící klasika. Když už se stanoví termín vyhovující všem účastníkům zájezdu, tak se do posledního dne čeká, jestli vyjde počasí. Odjíždělo se v pátek k večeru a světe div se, finální rozhodnutí padlo „už“ ve čtvrtek, kdy se na webu s počasím postupně z mega mraku udělalo sluníčko s velkým mrakem a pak sluníčko s malým mrakem.

Jak na Stüdlhütte

Na Stüdlhütte se dá dostat dvěma cestama, z nichž má každá nástup jinde. Kratší varianta začíná na parkovišti v Lucknerhouse, kam se dá dostat po placené silnici z Kals am Glockner. Odtud je to už pouhých 2,5h na Stüdlhütte. Druhá varianta je po cestě č. 712, kterou jsme zvolili hlavně z důvodu přebytku času.

Tato snadná cesta vede z parkoviště necelé 2 km severně od Kalsu a začíná v nadmořské výšce cca 1610m. Vede nejprve po široké zásobovací cestě zhruba severovýchodním směrem lesem serpentinami vzhůru až nad hranici lesa. Prochází přes Mauriger Trog a dále už jen jako pěšina stoupá po ubočí Freiwandspitz a velkým obloukem se stáčí skoro k severu až k chatě Stüdlhütte do nadmořské výšky 2801m. Jedná se o hezkou cestu, která je trochu opomíjená oproti výše zmíněné a velmi frekventované cestě číslo 702B. Zde popisovaná cesta 712 má oproti klasické trase Lucknerhaus – Lucknerhütte – Stüdlhütte ještě jednu velkou výhodu. Nemusíte platit za průjezd po placené silnici Kalser Glocknerstrasse. Přes Rozvadov se sem dá dostat ideálně bez zácp u Mnichova za šest hodin a kolem jedné ráno se bez zbytečného stresu z ranního vstávání zalehlo.

Jak už bylo zmíněno, na chatu vede zpočátku široká cesta končící v sedle na farmě. Zhruba po hodince a půl se dojde na malé rozcestí s lavičkou, kde se z „dálnice“ sejde na malou pěšinku, která pomalu nastoupá do traversu. Celou dobu je značená červeno bílým pruhem (nebo kruhem). Byl parný den a potoky s osvěžující vodou přišly vhod. Dál už se jen traverzuje s krásným výhledem na jižní stranu Glockneru až k chatě Stüdlhütte.

Bylo stále dost času a proto vyrážíme směr nástup na Stüdlgrat, resp. začátek ledovce Tieschnitztal, což nám pomohlo i k aklimatizaci.

Ráno jsme vstávání nijak nehrotili, půl pátá to jistila. Dobrej tah byl, si zabalit vercajk už předchozí večer. Plni odhodlání vyrážíme kolem šesté po již známé přístupové trase až k nástupu na hřeben, kam se dostáváme asi za 1h 30min. Před námi už bylo několik dalších nadšenců, kteří se předbíhali v první délce po nástupu. Radši jsme vyčkali a po chvíli tam naklusali taky. V prvním lezeckym úseku jsme si hráli na friendy a štand, ale po chvíli jsme to šli na průběžný jištění. Stačilo nám k tomu pár smyc, čtyři karabiny a tři presa.

Na vrcholu

Lezlo se pěkně, místy firn nebo mokrá skála, ale žadné drama. K Frühstücksplatz jsme dolezli v klidu do tří hodin od chaty a pokračujeme dál. Hned za Frühstücksplatz se nachází pěkné trojkové místo a když vynecháte kramle, je to zábava. Další klíčové místo je kousek pod vrcholem značené jako 3+, ale osobně si myslim, že to je víc a na kramli jsem si šáhnul docela rád, hlavně když mi nějakej sólista dejchal na hřbet. Jedná se o velice pěkný výstup s občas vzdušnými místy a pokud vyjde počasí jako nám, je to lahoda. Celkové převýšení od nástupu je 500m a nechá se to jít dle průvodce za 4,5h. V 11:50 stojíme uvrcholového kříže. Na vrcholu jsme ale ještě netušili, co za pěkná překvapení nás čeká při sestupu.

První překvápko bylo na Pallavicciniho žlebu, kde se z zasekávají proti sobě jdoucí lidičky z normálky od Kleinglockneru a lidičky na sestupu. Jedná se většinou o VHT nelezce a proto jim značná expozice dělá větší problémy, tj. zdržení. Byl to celkem masakr, ale s trochou asertivity (samozřejmě s důrazem na bezpečnost svoji i ostatních) se to dá zvládnout. Čekat tam nemá cenu, fronta nikdy nekončí. Už sem chtěl jásat, jak to máme za sebou, když v tom po výstupu na Kleinglockner narážíme na chumel kolem jedné z mnoha jistících tyčí, který není chumlem mající nějaký problém, ale chumel čekající na někoho níže, problém mající. Bez přehánění jsme tam ztvrdli asi hodinu. Postup od tyče k tyči trval deset minut. Nakonec Toma napadla spásná myšlenka, kolem chumlu ob jednu tyč slanit, což nás vysvobodilo a udělat to dřív, ušetřilo by poctivých 50 min. Trochu jsem nerozuměl tomu, proč nebyli někteří navázaný, ale to je každýho věc. Hlavně mě dostal tejpek, kterej se tam motal na uklouzanym mokrym firnu sólo a pak jsme ho potkali na ferátě pod Erzherzog-Johann-Hütte, jak se přes set cvaká do ocelovýho lana. Od místa, kde končí tyče to už jde dál hladce. Seběhnout svah Glocknerleitl až k chatě Erzherzog-Johann-Hütte trvalo chvilku. Malý odpočinek a beželo se dál. Nejdřív po zmiňované ferátě, na jejímž konci jsme díky tajícímu sněhu chodili v potoku a pod vodopády a pak šupky hupky na ledovec Ködnitztal a dál do Stüdlhütte, čas 16:00. Na chatě jsme zabalili zbytky věcí a po delší pauze mažeme v devět večer zpět na parkoviště, kam vyřízený docházíme za tmy v krásných jedenáct hodin.

Großglockner (3798 m) je nejvyšší hora Rakouska, která se nachází ve skupině Glockner patřící do Vysokých Taur a na hranicích spolkových zemí Korutany a Tyrolsko.Štíhlá, ledovcovo-skalnatá pyramida v bočním výběžku hlavního alpského hřebene připomíná svým tvarem zvon – odtud název „Velký zvon“ (Großglockner).

Předpověď počasí pro Glockner

Info o Stüdlhütte

Topo výstupu + info v němčině

Ubytování a jídlo

Stüdlhütte

https://www.davplus.de/stuedlhuette

Chata Erzherzog Johannhütte : otevřena od konce června – konec října

10 postelí, 120 míst n noclehárně

cena ubytování –členové Alpenvereinu

postel – 23 €, noclehárna – 14 €

nečlenové

postel – 30 €, noclehárna 21 €             

Tel. +43 / 4876/ 8500

e-mail:  info@erzherzog-johann-huette.at

www.erzherzog-johann-huette.at

Potřebné vybavení

Kromě obvyklého vybavení na trekování si přibalte do batohu mačky, turistický cepín a helmu. Především mačky jsou nutností. Lano, sedák a další pomůcky pro jištění rovněž nesmí chybět Nezapomeňte také na sluneční brýle a opalovák.

Přístup na začátek

Na parkoviště u Lucknerhausu se dostane autem či autobusem. V zimní sezóně může být cesta z Kalsu neprůjezdná.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

Lucknerhaus - Stüdlhütte - Grossglockner - Erzherzog-Johann-Hütte - Lucknerhaus

Orientační rozpis po dnech

1. den

  • V ranních hodinách příjezd na parkoviště kousek od obce Kals (1.610m) -> chata Stüdlhütte (2.801m) = 4h 30min (+1.191m)

2. den

  • Stüdlhütte (2.801m) -> Grossglockner (3.798m) = 5h (+997m)

  • Grossglockner (3.798m) -> Erzherzog-Johann hütte (3.451m) = 1h 30min (-347m)

  • Erzherzog-Johann hütte (3.451m) -> Stüdlhütte (2.801m) = 1h (-650m)

  • Stüdlhütte (2.801m) -> Kals (1.500m) = 2h (-1.300m)

3. den

  • V 11:00 odjezd směr Praha.

Další možnosti túr v okolí

Výstup na nedaleký Medelzkopf (2762 m) je velmi oblíbenou a výrazně snazší túrou.

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: