Výstup na Loser od Altauseer See
Treky

Výstup na Loser od Altauseer See

Krásná horská túra na vrchol Loser tyčící se nad jezerem Altausseer See v Totes Gebirge v rakouských Alpách ukáže dechberoucí výhledy.

Salzkammergutberge – Rakousko

Typ
1-denní, Výstup na vrchol, Okruh
Stát
Rakousko
Další státy
Rakousko
Vhodné měsíce
květen, červen, červenec, srpen, září, říjen
Délka
15 km
Nejvyšší bod
1836 m n. m.
Převýšení
1200 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Lehký – pro úplné začátečníky
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Plošně nevelké Altauseer See (délka 3 km, šířka sotva kilometr), avšak neobyčejně malebné jezero leží na území Štýrska v rakouských Alpách. Mimo příjemné promenády kolem celého jezera s nádhernými pohledy do stěny Trisselwand, spadající přímo k jezeru, je největším magnetem v okolí výstup (nebo výjezd po panoramatické placené cestě) na skalnatý suk hory Loser (1 836 m).

Pěší stezka má svůj počátek v příjemných malých lázních Altausee. Značená cesta č. 254 překonává v několika táhlých serpentinách převýšení téměř 800 m a končí na velkém parkovišti u chaty Loserhütte. Odtud cestou č. 255 stoupáme místy po velmi příkrých trávách až k velkému kovovému kříži na vrcholu. Dokonalé kruhové panoráma.

Sestup vedeme kolem jezírka Augstsee zpět k chatě Loserhütte. Celý okruh zabere cca 6–7 hod. 

TIP: Převýšení i počet kilometrů si můžete výrazně zkrátit výjezdem po panoramatické silnici až k Loser-Alm do výšky 1600 m. Odtud už má okruh na vrchol Loser a kolem jezera Augstsee jen 5 km. Na vrchol Loser vede také exponovaná náročná ferata Sissi Panorama Klettersteig (D).

Přístup na začátek

Hory a jezera Solné komory jsou dobře dostupné především od severu z dálnice A 1 (Wien – Salzburg). Až přímo k této důležité komunikaci vybíhají velká jezera Mondsee a Attersee. Do hlavního města oblasti – Bad Ischlu, ležícím takřka v geografickém centru Solné komory, vede silnice č. 145 (Gmunden – Ebensee – Bad Ischl), od Salzburgu je to cesta č. 158 (Salzburg – Wolfgangsee – Bad Ischl). Od jihu to jsou cesty č. 166, vedoucí údolím Lammertal přes Abtenau a Bad Goisern a cesta č. 145 z Pürggu přes Bad Aussee do Bad Ischl. Použitím kterékoliv z těchto komunikací se dostaneme do nejvýznamnějších letovisek a středisek oblasti a v podstatě také ke všem jezerům Solné komory.

Železniční spojení je rovněž dostatečné. Z hlavní tratě Vídeň – Salzburg odbočuje v Atnang-Puchheim lokální trať vedoucí přes Gmunden, Ebensee, Bad Ischl, Obetraun a Bad Aussee do Steinbachu. Pokud chceme strávit v oblasti více dní, pak se vyplatí zakoupení speciální jízdenky Salzkammergut Ticket (žel. trať Gmunden – Steinach a autobusy k Wolfgangsee, cca 18€) opravňující po dobu tří dní (z deseti možných) využívat neomezeně tyto linky. Na železnici navazuje množství autobusových linek přímo do hor a ostatních lokalit.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: