Ferata Sisi Panorama Klettersteig na vrchol Loser
Feraty

Ferata Sisi Panorama Klettersteig na vrchol Loser

Panoramatická silově náročnější via ferrata Sisi Panorama Klettersteig (D) vede na vrchol Loser (1838 m) v Totes Gebirge a patří k nejkrásnějším v rakouských Alpách vůbec. Pojmenovaná je po císařovně Sissi, která si tuto horu oblíbila, a není divu proč.

Totes Gebirge – Rakousko

Nejvyšší bod
1837 m n. m.
Horolezecké úseky
ferata D
Celkový čas
3-4 hodiny
Doba lezení

2 h

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Krásně vedená, avšak fyzicky náročná via ferrata leží sice geograficky už v pohoří Totes Gebirge, díky blízkosti Hallstattu a masivu Dachsteinu sem velice rádi zavítají feratoví nadšenci při návštěvě vyhlášené Solné komory (Salzkammergut). Vede jižní stěnou na vrchol Loser a označení Panorama si určitě zaslouží – výhledy odsud berou dech. Svůj název získala zajištěná cesta na počest rakouské císařovny Sissi, která na Loser údajně sama vystoupila.

Vzhůru do oblak

První pilíř rovnou oddělí zrno od plev v úvodních pasážích obtížnosti C/D a D. Následuje krátký traverz travnatým terénem a další pilíř s silovějším úsekem D po kramlích. Přes další skalní bloky je cesta lehčí. Další silovější pasáž přichází v poslední čtvrtině cesty – mírně převislý úsek obtížnosti D a kolmá pasáž C/D po kramlích se však dá se obejít únikovou cestou.

Stáhni a vytiskni si TOPO feraty Sissi Loser Panorama Klettersteig z Bergsteigen.com

K vrcholovému kříži se dál pokračuje travnatým svahem. Vrcholové výhledy jsou úchvatné – vidět je Dachstein a přilehlé jezero Altausseer see.

Ferrata je v některých úsecích dokonce mírně převislá a vyžaduje sílu v rukou. Ferata Sisi Loser Panorama Klettersteig, Totes Gebirge, rakouské Alpy
Ferrata je v některých úsecích dokonce mírně převislá a vyžaduje sílu v rukou. Ferata Sisi Loser Panorama Klettersteig, Totes Gebirge, rakouské Alpy. Foto Jana Souralová, IG @janasouralova

Příjezdové místo

Z městečka Altaussee po placené horské silnici Loser Panoramastrasse k chatě Loserhütte.

Výchozí bod

Z parkoviště u zatáčky č. 11 kousek dál po silnici a poté strmě vzhůru svahem až k jeskyni Großes Loser-Loch. Kousek za ní je značený nástup.

Sestup

Po příjemném turistickém chodníku (Weg 255) s perfektními výhledy k Loserhütte, od ní zpátky na parkoviště podél silnice. Sestup se dá protáhnout okruhem kolem jezera Augstsee.

Obtížnost (popis)

Většina úseků je obtížnosti C nebo lehčích, na feratě je však několik silově náročných úseků hodnocených za D, některé dokonce v mírném převisu. Cesta vyžaduje hodně síly v rukách a odolnost závratím, expozice je značná. Pokud budete mít hned v úvodu problém, raději sestupte, bude hůř!

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: