Výstup na Hua Shan – Květinovou horu
Treky

Výstup na Hua Shan – Květinovou horu

Tento trek se nachází asi 120km od hlavního města provincie Shanxi, Xianu. Hua Shan znamená v překladu Květinová hora a je jedna z „pěti velkých hor Taoismu“.

Hua Shan – Čína

Stát
Čína
Další státy
Čína
Počet dní
3
Vhodné měsíce
říjen, září, srpen, červenec, červen, květen, duben
Délka
27 km
Nejvyšší bod
2160 m n. m.
Převýšení
2000 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
UIAA I

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Tento trek se nachází asi 120km od hlavního města provincie Shanxi, Xianu.Hua Shan znamená v překladu Květinová hora a je jedna z „pěti velkých hor Taoismu“. Hora je častým cílem nejen turistů,  ale také mnoha taoistických poutníků, kteří navštěvují chrámy nacházející se na mnoha místech tohoto pohoří.

Hua Shan má celkem pět vrcholů a z pohledu z dálky může připomínat květinu – z toho také vznikl název Květinová hora.

Výlet na tuto horu je možné zvládnout během jednoho dne (kombinací brzkého ranního vstávání, lanovky a nejkratší cesty na vrchol a zpět), ale protože je tato oblast příliš zajímavá na takový krátký výlet, doporučuji na něj vyhradit 2-3 dny a celou oblast pořádně projít a prozkoumat.

Samotný trek začíná u autobusového nádraží v centru vesnice Hua Shan (asi 600 m.n.m.). Odtud je to jen kousek ke svatyni „Nefritové fontány“ (Jade Fountain Temple), za kterou se po prvních několika metrech nachází pokladna, kde je třeba zakoupit lístek opravňující ke vstupu do této oblasti na 3 dny (studentskou slevu je třeba vyhádat – dávají ji jen čínským studentům). Prvních několik hodin cesty (cca. 4-6) vede takřka neustále do kopce úzkým údolím sevřeným mezi vysokými žulovými stěnami. Obzvláště první polovina cesty může být kvůli velkému horku a vlhku značně vyčerpávající. Ve druhé polovině se však stezka začíná zužovat a stoupat po mnoha a mnoha schodech až do sedla těsně pod Severním vrcholem.

Do tohoto místa vede lanovka z údolí, proto se člověk z pohodového, liduprázdného údolí dostává do tvrdé reality plné hlučných čínských turistů. Ze sedla cesta pokračuje asi 20 minut po několika schodech a skrz klášter až na Severní vrchol (1561 m.n.m.) Hua Shanu. V opačném směru ze sedla pak vede několik cest směrem k dalším vrcholům pohoří. V několika místech je nutné překonat krátkou feratu – schody s řetězy – a po asi 30 minutách chůze cesta začne strmě stoupat úzkým hřebenem Zeleného draka (Green Dragon Ridge) strmě vzhůru. V jednom místě se cesta rozdvojuje a pokračuje dále rovně, nebo vlevo cestou „Létejících ryb“ (Flying Fish Path). Pokud je dostatek času, doporučuji projít obě varianty a na závěr dne se ubytovat v chatě Wuyunfeng Fandian s překrásným výhledem na kilometr vysokou Západní stěnu.

Druhý den treku je vhodné vyrazit hned ráno před příjezdem první lanovky. Z horské chaty cesta stále strmě stoupá až nad hranici lesa, kde se nachází další taoistická svatyně s altánkem s překrásným výhledem do okolí (Wind Diverting Pavilion). O kousek dál pak dojdeme na prostřední vrchol Hua Shanu (2042 m.n.m.) s malou horskou chatou. Po 20 minutách chůze od chaty je třeba překonat skalní stupeň v místě zvaném „Nebeské schody“ (když z nich spadnete, půjdete do nebe…), což jsou asi 10m vysoké převislé schody s řetězy.

V tomto místě často vznikají dlouhé fronty, a proto je výhodné dostat se do těchto míst před davy čínských turistů. Od Nebeských schodů je to pak již jen pár minut chůze na Východní vrchol Hua Shanu (2100 m.n.m). Odkud je překrásný výhled do okolí ráno, za východu slunce. Kousek pod vrcholem se nachází další horská chata, ale je možné i přespat na hraně skalní stěny (na stan to moc není, ale na nocleh pod hvězdami, příp. pod moskytiérou se několik téměř rovných míst najde). Další část treku pokračuje z Východního vrcholu podél strmé jižní stěny na nejvyšší – Jižní – vrchol Hua Shanu (2160 m.n.m.). ¨

Tato část cesty je překrásná, ale také docela nepříjemná pro turisty trpící závratí. Z Jižního vrcholu je pak možné pokračovat několika cestami na poslední – Západní – vrchol (2038 m.n.m.), odkud je překrásný výhled za západu slunce. Okruh po hlavních vrcholcích Hua Shanu (od Prostředního vrcholu po Západní vrchol) zabere minimálně 4 hodiny. Zpravidla však mnohem více, vzhledem k nádherné přírodě a mnoha výhledům do údolí hluboko pod námi…

Třetí den nás čeká poměrně náročný sestup do údolí ke spodní stanici lanové dráhy. Nejprve sestoupíme stejnou cestou do sedla pod Severním vrcholem a v blízkosti lanovky je pak nenápadná odbočka na stezku vedoucí pod lanovkou až do cíle treku. Cesta do údolí je poměrně strmá, náročná a vede neustále po slunci. Po asi 2-3 hodinách sestupu se dostáváme na spodní stanici lanovky, odkud již jezdí časté autobusy zpět do vesnice Hua Shan (20 min., Y10). V případě dostatku času a peněz také doporučuji svézt se lanovkou na skok na horu a zpět.

Ubytování a jídlo

1 ) Hua Shan Village: mnoho levných restaurací v okolí autobusového nádraží v centru vesnice. V několika obchodech je také možné nakoupit jídlo a vodu na cestu. Voda a potraviny jsou zde mnohem levnější než podél cesty. V centru vesnice se také nachází několik levných hotelů.

2) Trek: podél celé trasy se nachází mnoho stánků s občerstvením. Ceny jsou však mnohonásobně vyšší než ve vesnici, protože se vše vynáší na horu na zádech nosičů. Čím výše se stánek nachází, tím je jídlo/pití dražší. V okolí jednotlivých vrcholů se pak nachází jednoduché horské chaty, kde je možné se ubytovat (ceny okolo Y80 za osobu) a najíst. Spaní na hoře ve spacáku je zakázané, ale možné

Potřebné vybavení

Bežné trekové vybavení – lehké kalhoty, triko a pevná obuv. Pláštěnka pro případ deště. Jídlo a pití na cestu. Stan ani spacák nejsou třeba, ale hodí se pro případ spaní na vrcholku hory. Může se také hodit čelovka – vhorách není elektřina.

Přístup na začátek

Autobus „Tour Line č. 1“ z Xianu do vesnice Hua Shan. Autobusy odjíždí pravidelně od vlakového nádraží. Cesta trvá cca. 2 hodiny a stojí okolo Y30. Z konce treku jezdí pravidelné minibusy zpět do vesnice. Většinou však zastavují jen u návštěvnického centra na kraji vesnice, odkud je však horší doprava do Xianu. Proto je lepší přejít/přejet taxíkem (cca. 4km; Y10-20) do centra vesnice, odkud jezdí autobusy častěji.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ano – vstupné Y120 dospělý, Y60 student

Základní trasa

Hua Shan Village – Jade Fountain Temple – Qunxian Temple – North Peak – Green Dragon Ridge – Flying Fish Path – Wuyunfeng Fandian– Jinsuo Pass – Yinfeng Pavilion – Middle Peak – East Peak – South Peak – West Peak – West Peak Hostel – North Peak – spodní stanice lanovky na North Peak

Orientační rozpis po dnech

  1. Hua Shan Village – Wuyunfeng Fandian
  2. Wuyunfeng Fandian – West Peak Hostel (nebo jakákoliv jiná horská chata v okolí)
  3. West Peak Hostel – spodní stanice lanovky na Hua Shan

Další možnosti túr v okolí

Spíše kratší treky v okolí Xianu – např. Black Horse Mountain, nebo lesy v okolí Luouguantai

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

klara

díky Martinovi za info, v podstatě díky tomuto článku jsme Hua Shan „objevili“, zařadili do našeho čínského itineráře a navštívili. Prošli jsme v podstatě uplně stejnou trasu, jako je zde popsaná, pouze dolů jsme se svezli lanovkou. Druhý den (postupné objevování všech vrcholků) nám vyšlo krásné počasí a Hua Shan jsme si moc užili. Doporučujeme dalším cestovatelům! 😉
PS: noc v hromadné ubytovně v hotelu Wuyunfeng Fandian vyšlo v dubnu 2011 na 100Y, ale možná by se to dalo usmlouvat na těch 80…

klara

Přidáváme odkaz na naše zážitky z Hua Shanu –
1) výstup http://www.dokytravel.cz/cina/pohadka-tisice-schodu
2) nádherná „hřebenovka“ – http://www.dokytravel.cz/cina/hrebeny-kvetinovych-hor

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: