Výstup na čtyřtisícovku Castore od jihu z italského Grenne
Treky

Výstup na čtyřtisícovku Castore od jihu z italského Grenne

Dvojčata Castor a Pollux (italsky Punta Castore a Punta Polluce) jsou dalšími, relativně snadno dostupnými čtyřtisícovkami v hřebeni Walliských Alp.

Walliské Alpy – Itálie

Typ
Výstup na vrchol, 2-denní
Stát
Itálie
Další státy
Itálie, Švýcarsko
Počet dní
2
Vhodné měsíce
září, srpen, červenec, červen
Délka
20 km
Nejvyšší bod
4228 m n. m.
Převýšení
2500 m
Ledovec / sněhová pole
ano
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Zatímco od severu se vrcholky prezentují zcela odmítavými ledovými svahy plnými trhlin a seraků, z jižní, tedy italské strany je díky výhodně situované chatě Q. Sella výstup snadný a pohodlný. Výstup na Punta Castore je středně obtížný bez technických problémů.

Výstup na Castore je další alternativou při pobytu v překrásné dolině Gressoney. Svérázná dřevěná architektura této části hor je vzpomínkou na dlouhou a svébytnou historii národa, který osídlil údolí na jih od hlavního alpského hřebene. Byli to Walsové /zkomolený název pro lid ze švýcarského kraje Valais/ – horalové považováni za potomky starověkých kočovníků z údolí Goms v Bernských Alpách. Ve 13. stol. Se usídlili v kraji Valese, odkud začali rozšiřovat svá teritoria dále na jižní svahy Alp – v dolinách Gressoney, Valsesia, Ayas a dalších.

Ubytování a jídlo

Rifugio Quintino Sella

Potřebné vybavení

Jedná se o náročné VHT, takže budete potřebovat téměř vše, co horská výbavá nabízí. Tedy lano, jistící prostředky, mačky, cepín či helmu. Dále se pak můžou hodit trekové hůlky. Nutností je v létě a na jaře opalovací krém a sluneční brýle.

Přístup na začátek

Počátečním bodem je horní stanice lanovky na Colle Betta. Lanovka začíná na o zhruba 900 výškových metrů níže, ve vesničce Grenne, kam se dostaneme od města Ivrea.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

Grenne - Rifugio Quintino Sella - Monte Castore - Monte Pollux

Orientační rozpis po dnech

1. den – Grenne – Rifugio Quintino Sella

2. den – Rifugio Quintino Sella – Monte Castore, Pollux + sestup

Další možnosti túr v okolí

Výstup na Monte Adamello.

Výstup na ledový obr Lyskamm. Jedná se o těžkou a nebezpečnou horu, která je určena spíše horolezcům. „Nejsnadněji“ přístupný je pouze západní vrchol (celý hřeben Lyskammu je dlouhý 5 km!). Dosažení západního vrcholu Lyskammu ze sedla Colle Felik je ohodnoceno II. – III. stupněm UIAA /PD/. Tedy velmi náročná vysokohorská túra. Nebezpečné převěje, složité překonávání příbřežní trhliny, místy velmi úzký hřeben.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: