Výstup na čtvrtý nejvyšší vrchol Alp – Lyskamm
Treky

Výstup na čtvrtý nejvyšší vrchol Alp – Lyskamm

Tento švýcarský velikán patří mezi vrcholy, které nejsou zrovna pro příznivce lehké VHT. Je potřeba být velmi opatrný, protože i normálka je obtížnějším výstupem.

Alpy – Švýcarsko

Typ
2-denní, 3-denní, Výstup na vrchol
Stát
Švýcarsko
Další státy
Itálie, Švýcarsko
Počet dní
3
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září
Délka
38 km
Nejvyšší bod
4572 m n. m.
Převýšení
3700 m
Ledovec / sněhová pole
ano
Obtížnost
Náročný
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Už v úvodu jsem se zmínil o tom, že Lyskamm (4527 m) patří mezi skupinu hor, které leží na území helvétského kříže, tedy ve Švýcarsku. Spadá do horské skupiny Walliské Alpy. Ta patří mezi nejkrásnější a nejnavštěvovanější kouty Alp vůbec.

Pro Walliské Alpy je typické, že mnoho vrcholů leží na hranici s Itálií a Lyskamm není výjimkou.

Výstupová cesta

Pro výstup je dobré si vyčlenit alespoň 4-5 dnůSamotný výstup vám zabere 2-3 dny, ale Lyskamm a jeho okolí je znám svými silnými větry a je proto dobré mít pro případ špatného počasí nějakou rezervu.

Normálka západním hřebenem začíná z italské strany, a to z vesnice Tschaval, která je vzdálená asi 100 kilometrů severně od metropole Torino (další variantou je jít ze Švýcarska od chaty Gniffeti přes sedlo Lysjoch – normálka východním hřebenem).

Cílem prvního výstupového dne je horská chata Quintino Sella, která leží ve výšce 3585 metrů. To znamená, že z Tschavalu vás čeká úctyhodné převýšení 1700 výškových metrů. Po cestě minete chatu Bettolina (2380 m), na kterou vede lanovka. Jejím využitím si můžete ušetřit dost výškových metrů. Nicméně poté musíte dál jen a jen po svých až k chatě Quintino Sella. Není se však čeho bát, protože nejde o nic jiného než turistiku.

Na chatě je možné přespat, a to i bez spacáku, protože k dispozici jsou deky. Pokud půjdete na Lyskamm v sezóně, tak je více než vhodné si spaní dopředu rezervovat. Další den už se možná na svět budete dívat z vrcholu Lyskammu.

Od chaty začínáme po ledovci Felik, kterého se budeme držet až do sedla Felikjoch (4061 m). Ke konci je stoupání do sedla dost strmé. Poté se ocitnete na hřebeni, který je zároveň státní hranicí mezi Švýcarskem a Itálií. Po levé ruce je vrchol Castor (4228 m), vás však zajímá Lyskamm, za kterým musíte doprava.

Odteď je třeba být opatrný, protože nastává úsek po ostré hraně hřebene, která se za silného větru stala mnoha milovníkům hor osudným. Čeká vás téměř 500 výškových metrů, které vyústí západním vrcholem Lyskammu. Kromě obezřetnosti tento úsek prověří také vaši fyzičku, protože stoupání je místy velmi strmé a výška nad 4000 metrů také není zanedbatelným faktorem.

Za svoji námahu budete oceněni krásnými výhledy na Matterhorn, Weisshorn, Signalkuppe a další známá jména Walliských Alp.

Zajímavosti

Lyskamm má dva vrcholy, západní a východní. Pokud půjdete výše popsanou cestou z Itálie, tak půjdete přes nižší západní vrchol. Jeho výška dosahuje 4480 metrů a je tedy jen o 47 metrů nižší.

Hřeben spojující západní a východní vrchol je dlouhý dva kilometry a kvůli svým zrádným převějím je nazýván „lidožrout“. Celý byl poprvé překonán v roce 1864.

O prvovýstup se v roce 1861 postarala horolezecká skupina, která čítala čtrnáct jmen. Byla složena z osmi britských horolezců a šesti švýcarských horských vůdců. Trasa výstupu je dnešní normálka (druhá varianta), takže horolezci postupovali od sedla Lysjoch přes východní hřeben až k vrcholu.

V roce 2003 vystoupil Libor Uher a Pavel Hurník na Lyskamm severovýchodní stěnou.

Ubytování a jídlo

chata Quintino Sella

chata Bettolina

Potřebné vybavení

Jedná se o náročné VHT, takže budete potřebovat téměř vše, co horská výbava nabízí včetně maček či cepínu. Dále lano, jistící prostředky nebo helmu. Mohou se hodit také trekové hůlky. Nutností je v létě a na ledovci opalovací krém a sluneční brýle.

Přístup na začátek

Do Tschaval se dostanete po cestě SR43, na kterou se dostanete odbočením z dálnice A5 ve městě Pont-Saint-Martin.

Základní trasa

Tschaval - chata Quintino Sella - Felikjoch - Lyskamm

Orientační rozpis po dnech

1. den – Tschaval – chata Quintino Sella

2. den – chata Quintino Sella – Lyskmm + chata Quintino Sella

3. den – chata Quintino Sella – Tschaval

Další možnosti túr v okolí

Výstup na Balmhorn – hraniční věž mezi Walliskými a Bernskými Alpami

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Jose Bělaška

Pětidenní walliské dobrodružství aneb Spaghetti tour s výstupem na Lyskamm s popisem i fotkama na wwww.fotocestovatel.cz/wallis-tour

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: