Výstup na Ellmauer Halt ve skupině Wilder Kaiser v Tyrolsku
Treky

Výstup na Ellmauer Halt ve skupině Wilder Kaiser v Tyrolsku

Pohoří Kaisergebirge v rakouském Tyrolsku je rájem horolezců a vysokohorských turistů. Zmínit je potřeba také příznivce zajištěných cest, kteří určitě nebudou litovat, pokud se vydají na nejvyšší vrchol Ellmauer Halt (2344m). Na ten vede klettersteig Gamsängersteig.

Alpy – Rakousko

Typ
1-denní, 2-denní, Výstup na vrchol, Okruh
Stát
Rakousko
Další státy
Rakousko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
květen, červen, červenec, srpen, září, říjen
Délka
9 km
Nejvyšší bod
2344 m n. m.
Převýšení
1100 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Náročný
Horolezecké úseky
ferata B/C

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Pohoří Kaisergebirge se rozkládá na severním okraji Alp, východně nad údolím řeky Inn u městečka Kufstein, v těsné blízkosti hranic s Německem. Celé pohoří je tvořeno dvěma rovnoběžnými hřebeny, orientovanými od východu k západu, s délkou kolem 18km a šířkou 12 km.

Jižní hřeben dělá čest svému jménu Wilder Kaiser – Divoký císař; velice vyhledávaný a obdivovaný masív je impozantní především při pohledu z jižní strany, kde každého turistu upoutá svojí divokostí a množstvím rozeklaných vrcholů, v mnohém připomínajících italské Dolomity. Jeho nejvyšší vrchol Ellmauer Halt (2344m) je charakteristický svými strmými a vysokými stěnami, spadajícími na severní i jižní stranu.

Z doliny Kaiserbachtal do sedla Stripsenjoch

Z osady Griesenau na východním okraji pohoří projedeme po silničce se symbolickým mýtem údolím Kaiserbachtal k parkovišti u hotelu Griesener Alm na horním okraji. Odtud z výšky 988 m.n.m. vycházíme po staré soumarské stezce, jež zpočátku stoupá lesem až na úpatí závratně vysoké skalní stěny Predigtstuhl. Odtud přechází po spodní části Steinere Rinne a vystupuje až do sedla Stripsenjoch, ke stejnojmenné chatě. Cesta sem trvá kolem 2 hodin a překonáme při ní téměř 600 výškových metrů.

Přes klettersteigy Divokého císaře na Ellmauer Halt

Ellmauer Halt (2344m.n. m), nejvyšší hora skupiny Wilder Kaiser i celého pohoří Kaisergebirge, se tyčí jako výrazný skalnatý štít s odmítavě strmými plotnovitými stěnami 1150 metrů nad severním údolím Kaisertal. Odvážně vedená a krajinářsky velice zajímavá zajištěná cesta Gamsängersteig z jižní strany, která je pravděpodobně nejkrásnějším „klettersteigem“ Wilder Kaiseru, umožňuje technicky relativně lehký výstup, který však může být ohrožován pádem kamenů.

Na tuto dlouhou túru je proto se třeba řádně vybavit kromě turistických potřeb i úvazky a přilbami; dobrým pomocníkem při šplhání budou i bezprstové kožené rukavice. Ještě je nutné se bohatě zásobit pitnou vodou na cestu, neboť v celém úseku výstupu na Ellmauer Halt, až po sestup cestou Kaisersteig do doliny Scharlinger Boden se nenachází žádná voda a až sem to bude trvat dobrých 8 hodin chůze i lezení.

Ráno je třeba si trochu přivstat

Důvodem je délka a namáhavost túry. Tu zahajujeme nejprve sestupem po značené cestě č. 801 do horní části doliny Kaisertal, kde po půl kilometru odbočíme u rozcestníku vlevo nahoru do lesa. Po několika kratších žebřících a lehkých zajištěných úsecích překonáváme zalesněný skalní ostroh a dostáváme se do spodní části skalního kotle Hoher Winkel. Vpravo nad námi se tyčí 900 metrů vysoké skalní stěny masivu s vrcholy Kleine Halt, Gamshalt a Ellmauer Halt. Cesta k vrcholu však nebude přímočará.

Nejdříve musíme překonat 650 výškových metrů na dvou kilometrech cesty kamenitým kotlem, kde zejména příkrý suťový svah v horní části pod sedlem zpomaluje výstup na tempo „dva kroky nahoru, jeden dolů“. Poslední úsek skalami je již místy zajištěn ocelovými lany; po 2,5 hodinách chůze dáváme pauzu na sedle Kopftörl ve výšce 2058m. Otevírají se nám z něj výhledy jak na jižní část hřebene Wilder Kaiser, tak i k severozápadu se táhnoucí Zahmer Kaiser.

Zajištěná cesta plná zážitků

Nyní následuje pro změnu sestup o 200 metrů níž do traverzu z jižní strany sedla, nad morénovou skalní úžlabinou Hochgrubach, v jejíž spodní části se nachází chata Gruttenhütte. Zahajujeme jej sešplháním zajištěné úzké skalní štěrbiny, tvořené mohutným skalním blokem, odstávajícím od stěny Friedrichsturm a když se konečně dostáváme na začátek klettersteigu  Gamsänger, čeká nás 500 výškových metrů k vrcholu. Zajištěná cesta je plná zážitků, mezi něž patří už samotné ocelové stupy ve stěně Jägerwand, vycházející ze sedla Rote – Rinn – Scharte ve výšce 2099 metrů. V horní části cesty se dostáváme k rozvětvení značené cesty, jež nás nejprve zmátlo; jsou tu však nabízeny dvě varianty výstupu obtížnou šikmou skalní rampou, která je klíčovým místem výstupu.

Zatímco vpravo překonává tuto skalní rampu cesta, jištěná ocelovým lanem, vlevo je možno se dostat do skalní průrvy s krátkým, avšak kolmým ocelovým žebříkem. Poté již pokračujeme mírným výstupem až k dřevěné bivakovací chatce Babenstuberhütte, přilepené ke skalnímu bloku pod vrcholem a po několika metrech jsme u vrcholového kříže Ellmauer Halt (2344m).  Ze sedla Kopftörl jsme nahoře po 3 hodinách cesty. Fantastické výhledy, které se odtud naskýtají na pohoří Wilder i Zahmer Kaiser, jakož i na okolní tyrolskou krajinu stojí za vynaloženou námahu.

Sestup zadními vrátky horolezců

Abychom si udělali celkovou představu o tomto vrcholu, sestupujeme dolů severní stranou, zajištěnou cestou Kaiserschützensteig. Tato cesta, která byla zajištěna v roce 1986, sloužila dříve především jako sestupová cesta pro horolezce. Je vhodná pouze pro technicky zdatné a zkušené vysokohorské turisty, neboť umělé zajištění, které sleduje téměř v celé délce původní horolezeckou cestu je instalováno jen na nejobtížnějších místech, naprosto není souvislé. Na začátku sestupu je třeba dbát zvýšené opatrnosti při přechodu strmého travnatého svahu mezi Ellmauer Haltem a Gamshaltem, který může zejména za mokra být nebezpečný.

Než se dostaneme na velkou plochou kamennou muldu úžlabiny Oberer Scharlinger Boden pod severozápadními stěnami tohoto vrcholového masivu, čekají nás 3 hodiny slézání i přelézání skalnatého terénu mezi vrcholy Ellmauer Halt, Gamshalt a Kleine Halt. Chodecké pasáže se tu střídají s lezeckými a zdá se, že sestup nebere konce. Od rozcestníku v úžlabině již sestupujeme normální turistickou cestou, kde po dosažení zalesněné horní části úžlabiny Unterer Scharlinger Boden konečně spatříme pramen vody, stékající do potoka Kaiserbach v dolině Kaisertal.

Sestup z horní úžlabiny k chatě Hans-Berger-Haus však potrvá asi ještě 2 hodiny, neboť nás čeká sestup o více než 700 výškových metrů. Chata patří rakouskému spolku Naturfreunde a kromě příjemného občerstvení nabízí i možnost přenocování. Odtud je třeba ještě zdolat 3 kilometry dlouhou značenou cestu č. 801 s vystoupáním 640 výškových metrů zalesněnou horní částí doliny Kaisertal do sedla Stripsenjoch, což ještě dvě hodinky chůze potrvá.

Tento celodenní trek zabere kolem 12 hodin; při délce trasy asi 16 km čeká turisty 1800 výškových metrů stoupání i sestupu.

Ubytování a jídlo

Chaty

Stripsenjochhaus, maj. Alpenverein, tel. 0043 5372 62579

Otevřena od 1.6 – 16.10., 50 lůžek, 130 míst v noclehárně, 4 místa zimní prostor (Winterraum)

Ceny ubytování: člen AV pokoj 16 €, noclehárna 12 €, polopenze 28 €, nečlen  pokoj 26 €, noclehárna 22 € , polopenze 28  €

Hans-Berger-Haus, maj. Naturfreunde, tel.0043 5372 62575

Otevřena od 18.5. – 20.9., 45 míst v noclehárně, 29 lůžek

Ceny ubytování: 2-lůžk.pokoj člen AV  24 € se snídaní , nečlen 27 €, noclehárna: člen AV 16 € , nečlen  18 € ,

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek + vybavení na feraty (helma, fertový set, sedák) V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Přístup na začátek

Od ubytování/parkoviště Griesner Alm vede lanovka až na chatu Stripsenjochhaus. Pokud se rozhodnete jít po svých je třeba počítat s větší fyzickou i časovou náročností.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

Griesenau - Griesener Alm - sedlo Stripsenjoch - vrchol Ellmauer Halt

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: