Zahmer Kaiser: výšlap ke Krotkému císaři
Treky

Zahmer Kaiser: výšlap ke Krotkému císaři

Zahmer Kaiser neboli Krotký císař je severní hřeben pohoří Kaisergebirge. Je hřištěm snad pro všechny outdoorové aktivity. Vyřádí se tady horolezci, turisté i vyznavači MTB. Hřeben je od českých hranic navíc vzdálen pouhých 250 kilometrů.

alpy – Rakousko

Typ
1-denní, Výstup na vrchol
Stát
Rakousko
Další státy
Rakousko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
květen, červen, červenec, srpen, září, říjen
Délka
16 km
Nejvyšší bod
1997 m n. m.
Převýšení
1100 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Lehký – pro úplné začátečníky
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Součástí malebného pohoří Kaisergebirge je i severní hřeben, nesoucí název Zahmer Kaiser (Krotký císař), jenž je ve srovnání s Divokým císařem (Wilder Kaiser) kratší, nižší a jeho zdolání není technicky ani fyzicky nikterak náročné. Ideálně položenou horskou chatou, vhodnou pro poznávání hřebenů Wilder i Zahmer Kaiser je Stripsenjochhaus, ležící ve výšce 1577 metrů v sedle Stripsenjoch, ze severní strany hřebene Wilder Kaiser.

Zahmer Kaiser pravým opakem Wilder Kaiseru

Lze v něm provádět normální horskou turistiku bez nutné zkušenosti s pohybem po zajištěných horských cestách. Ze sedla Stripsenjoch, kde můžeme využívat chaty Stripsenjochhaus jako výborné základny se vydáme pohodlnou značenou cestou č. 811 k severozápadu, podél jihozápadních stěn vrcholu Stripsenkopf (1807m). Přehoupneme se přes užší hřeben, spojující vrcholy Stripsenkopf a Oberer Häuslkopf, odkud se otevírají hezké pohledy jak na masiv Wilder Kaiseru s vrcholem Ellmauer Halt, tak i na hřeben Zahmer Kaiser.

Poté sestupujeme do sedla Feldalmsattel ve výšce 1433 m, které bývá v létě obleženo pasoucími se krávami Milka, mezi nimiž se tu a tam prochází i býčci. Značenou úzkou pěšinou mírně vystoupáme pastvinami k zalesněné východní straně vrcholku Ropanzen, odkud se otevře pohled na protilehlý dlouhý hřeben Zahmer Kaiser, pod nímž leží široké sedlo Hochalm s několika salašemi. Kratší přestávka po půldruhé hodině chůze v sedle u soukromé salaše je velice příhodná, neboť starý podnikavý horal tu prodává spolu s drobným občerstvením i produkty svého chovu krav. Nelze neochutnat hrnek studeného čerstvého mléka, jehož chuť je nesrovnatelná s naším „krabicovým“.

Pyramidenspitze potvrzuje svůj název

Od salaše pokračujeme vlevo, stále po cestě č. 811, která již začíná stoupat k jižnímu úbočí hřebene Zahmer Kaiser a nese název Höhenweg. Další asi 3 kilometry „šněrujeme“ nahoru a dolů pod jižním úbočím hřebene k rozcestníku s cestou od samoty Hinterbärenbad v dolině Kaisertal. Kousek před ním se nachází vpravo u kamenného bloku menší pramínek pitné vody-Kaiserquelle.

Nedaleko odtud přechází pěšina z lesa do kleče ve spodní části úžlabiny Öchselweid. Zatímco značená cesta č. 811 pokračuje rovně k chatě Vorderkaiserfeldenhütte, nás čeká pětisetmetrový výstup značenou pěšinou mezi klečí úžlabiny až na nejvyšší vrcholek pohoří – Pyramidenspitze (1997 m.n.m) s vrcholovým křížem.

Výhled z vrcholku, čnícího nad okolím jako skutečná pyramida je vynikající. Ze západu se klikatí mezi horami údolí řeky Inn, jejíž hladina se ve slunci třpytí jako stříbrná nit, na severní straně leží v hloubce pod námi azurové jezero Walchsee, za nímž se začínají zvedat vrcholky pohoří Chiemgauer Alpen, ležící již na německé straně. Po náramné relaxaci s kocháním se vrátíme stejnou trasou zpět na chatu Stripsenjochhaus. Tato trasa není nijak technicky náročná, je však třeba počítat s asi 8 hodinami chůze.

Celé pohoří Kaisergebirge je natolik kouzelné a rozmanité, že si tu přijdou na své jak klasičtí turisté, či vyznavači klettersteigů, tak i horolezci.

Ubytování a jídlo

Chaty

Stripsenjochhaus, maj. Alpenverein, tel. 0043 5372 62579

Otevřena od 1.6 – 16.10., 50 lůžek, 130 míst v noclehárně, 4 místa zimní prostor (Winterraum)

Ceny ubytování: člen AV pokoj 16 €, noclehárna 12 €, polopenze 28 €, nečlen  pokoj 26 €, noclehárna 22 € , polopenze 28  €

Hans-Berger-Haus, maj. Naturfreunde, tel.0043 5372 62575

Otevřena od 18.5. – 20.9., 45 míst v noclehárně, 29 lůžek

Ceny ubytování: 2-lůžk.pokoj člen AV  24 € se snídaní , nečlen 27 €, noclehárna: člen AV 16 € , nečlen  18 € ,

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Přístup na začátek

Od ubytování/parkoviště Griesner Alm vede lanovka až na chatu Stripsenjochhaus. Pokud se rozhodnete jít po svých je třeba počítat s větší fyzickou i časovou náročností.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

Stripsenjoch/Stripsenjochhaus - sedlo Feldalmsattel - pramen-Kaiserquelle - vrchol Pyramidenspitze -

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: