Vettisfossen – nejvyšší volně padající vodopád Norska
Treky

Vettisfossen – nejvyšší volně padající vodopád Norska

O významu slova vodopád vás Norsko přesvědčí na každém kroku. Neuvěřitelné množství vody neúnavně stéká ze skalnatých kopců nejkratší cestou do hlubokých fjordů. Vodopád Vettisfossen v NP Jotunheimen si však zaslouží zvláštní pozornost. Se svou výškou 275 m je totiž nejvyšším volně padajícím vodopádem Norska a rozhodně by tak neměl chybět ve vašem severském itineráři.

Jotunheimen – Norsko

Typ
1-denní, Túra vhodná pro děti
Stát
Norsko
Další státy
Norsko
Vhodné měsíce
květen, červen, červenec, srpen, září, říjen
Délka
15 km
Nejvyšší bod
650 m n. m.
Převýšení
600 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Vodopád Vettisfossen se ukrývá v údolí řeky Utla, pod nejvyšším pohořím Skandinávie – Jotunheimen (Domov obrů). Svými rozměry nepatří jen k těm nejvyšším, ale i k těm nejkrásnějším, jelikož není uměle regulován člověkem. Zároveň k němu vede mírně náročná 7 kilometrů dlouhá trasa, kterou lze přizpůsobit i dětem. Výlet si tak mohou užít zkušení turisté i pohodáři.

Pohodový přístup k farmě

Již samotný příjezd do vesnice Øvre Årdal je zážitek. Nachází se totiž na břehu tyrkysového jezera Årdalsvatnet v sevření hor. Po silnici č. 5631 pokračujte údolím proti proudu řeky Utla až na neplacené parkoviště (GPS: 61°20’33.779″N, 7°52’40.303″E). Šumění vody a pohled na vodopád Hjellefossen vám napoví, že jste na správném místě. Již pěšky pokračujte dále po asfaltové silnici, která se za mostkem mění v šotolinovou stezku.

Ta vás bude provázet po prvních 5 kilometrů dnešní trasy. Cesta se postupně vlní údolím Utladalen, proti proudu řeky Utla. Během hodinky nenáročné turistiky minete další pěkný vodopád Avdalsfossen a dojdete k farmě Vetti Gard Turiststasjon, která v letních měsících nabízí ubytování i občerstvení. Zde šotolinová cesta končí a dále máte na výběr dvě možnosti.

Pod vodopádem i nad ním

Spodní trasa vás dovede zpět k řece a pořád proti proudu dojdete až k vodopádu. Zhruba kilometrová stezka je už ryze turistická a občas nabídne pěkné pohledy na divokou řeku. Zajímavým zpestřením je visutá lávka, která vede na druhou stranu řeky a pořádně houpe. Sice přes ni trasa nevede, ale proč si neužít trochu adrenalinu. Do půl hodiny pak budete u vodopádu Vettisfossen a je to krásná podívaná. Jedinou drobnou chybou je skalka, za kterou se schovává pata vodopádu. Za nízkého stavu vody se dá ale dojít korytem řeky až úplně pod vodopád a vidět jej tak v celé jeho délce.

Druhou možností, jak si užít nejvyšší volně padající vodopád Norska, je vydat se náročnější trasou. Od zmíněné farmy se dejte směrem doprava. Čeká vás poměrně prudké stoupání lesem, během kterého překonáte 350 výškových metrů. Odměnou vám budou výhledy do údolí, a hlavně pohled na Vettisfossen shora.

Návrat

Jak už to tak u norských přírodních památek bývá, u obou možností se musíte vrátit zpátky stejnou cestou. Pokud zvolíte lehčí variantu, tak vás za celý den čeká přibližně 13 km s převýšením okolo 250 m, což pohodově zvládnou i děti. Druhá varianta s pohledem na vodopád shora je asi o kilometr delší a s výrazně vyšším převýšením cca 650 m. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv možnost, určitě budete nadšeni.

Ubytování a jídlo

farma Vetti Gard Turiststasjon

Potřebné vybavení

Na tuto túru není potřeba nic speciálního. Vzhledem k norskému počasí je ale vhodné mít nepromokavé oblečení a pevnou turistickou obuv.

Další možnosti túr v okolí

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: