Túra za vyhlídkou a nocovištěm prvních dobyvatelů Mont Blancu
Treky

Túra za vyhlídkou a nocovištěm prvních dobyvatelů Mont Blancu

Výhledy na nejvýznamnější štíty masívu Mont Blanc, zarámované hladinou jezera patří k tomu nejkrásnějšímu, co tato túra nabízí. Dokonale si vychutnáme kontrasty ledovců a zelených luk tak, jako snad nikde jinde.

Alpy – Francie

Typ
1-denní
Stát
Francie
Další státy
Francie
Počet dní
1
Vhodné měsíce
září, srpen, červenec, červen
Délka
14 km
Nejvyšší bod
2589 m n. m.
Převýšení
1900 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Ve stínu Monarchy

Pobyt v sice pěkném, ale přece jen poněkud přelidněném Chamonix lze zpestřit jedním velmi zajímavým fotovýletem. Na této túře si dokonale vychutnáme kontrasty ledovců a zelených luk tak, jako snad nikde jinde. Cesta k místu, zvaném Mont Corbeau, má navíc svůj historický význam. Právě tudy totiž kráčeli 7. srpna 1786 mladý lékař Michel Paccard a lovec kamzíků Jacques Balmat při svému prvním úspěšném výstupu na Bílou horu. Startovní místem nebude Chamonix, ale nedaleká osada Les Bossons. Našim cílem bude zelený klín, vražený mezi ledovce Bossons a Taconaz, zvaný Montagne de la Côte. Hned úvodních cca 400 výškových metrů lze překonat pomocí sedačkové lanovky, což lze díky spíše nudnému výstupu lesem jen doporučit.

Ušetřeného času pak lze využít k sestupu k „nejrychlejšímu“ evropskému ledovci. Skutečně, tento ledový běžec – rekordman uteče (a to doslova) ročně takřka 300 m! Ledovec Bossons má také pověst nejpříkřejšího ledovce v oblasti a tak si dosyta vychutnejme velmi působivé výhledy na jeho impozantní séraky. Naše cesta však ještě nekončí. Dobře schůdným chodníkem pokračuje ke skutečně odvážně postavené chatě Pyramide (1895 m) s báječně situovanou vyhlídkovou plošinou. Hřeben Côte se zde jako zelená žraločí ploutev zařezává mezi divoce rozervané ledovce Taconaz a Bossons. Schůdná cesta končí na plošince zvané Gite à Balmat (2589 m, samotný vrchol Corbeau leží poněkud bokem). Právě zde oba slavní borci Balmat a Paccard přespali, než se ráno vydali ke svému vítěznému tažení k vrcholu Mont Blanc. Dokonale nabaženi a pravděpodobně se stejně dokonale „vystřílenou“ kartou se vydáme na zpáteční cestu. Ta nemusí kopírovat výstupovou variantu, ale poněkud hůře schůdnou pěšinou nad zlomem ledovce Taconaz sejdeme do výchozího bodu.

Mapy a průvodce: Dobrá mapa by rozhodně neměla chybět v žádném batohu. Oblast Mont Blanc je perfektně zmapována a na místě si můžeme vybrat z neskutečné nabídky jak italských, tak francouzských nakladatelství (mapy od měřítka 1:25 000, spousta průvodců ve všech jazykových mutacích). V ČR vyšel před časem obsáhlý průvodce Francouzské hory, kde je masívu Mont Blanc (a jeho okolí) věnováno dostatek prostoru.

Ubytování a jídlo

Jak na italské, tak na francouzské straně úctyhodná nabídka. Od jednoduchých a levných kempů po luxusní hotely. I v hlavní letní sezoně není problém najít ubytování jakéhokoliv typu. Zájemci najdou v příslušných informačních centrech nabídkové brožury, jejich ochotní pracovníci navíc zajistí vše za vás.

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Přístup na začátek

Díky levným a rychlým leteckému spojení je cesta pod Mont Blanc záležitostí jediného dne. Nejlevnější varianta vede z Prahy (Katovic) do italského Milana/Bergama (od 1500 Kč vč. poplatků). Železniční nádraží je odtud vzdáleno cca 20 min. jízdy autobusem a při vhodně zvolené dopravě vlakem (min. 2 přestupy + bus z Aosty) se do italského Courmayeru dostaneme za cca 4 – 5 hod. (16 €). Na francouzskou stranu masívu nás přes Tunel du Mont Blanc pohodlně dopraví za 11 „éček“ autobus spol. SAVDA (několik spojů denně).

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

Les Bossons - chata Pyramide - Gite à Balmat - Les Bossons

Další možnosti túr v okolí

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: