Túra horskými loukami Hochbärneck ke kaskádám Trefflingfall
Treky

Túra horskými loukami Hochbärneck ke kaskádám Trefflingfall

Severně od hřebene Ötscheru, odděleny roklinou Vordere Tormäuer leží ve výšce kolem 900 metrů malebné horské louky Hochbärneck, poskytující příjemnou relaxaci i hezké výhledy jak na masiv Ötscheru, tak i okolní krajinu přírodního parku.

Alpy – Rakousko

Typ
1-denní, Okruh, Túra vhodná pro děti
Stát
Rakousko
Další státy
Rakousko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen, listopad, prosinec
Délka
13 km
Nejvyšší bod
942 m n. m.
Převýšení
890 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Lehký – pro úplné začátečníky
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

V ústí rokliny Vordere Tormäuer, necelé dva kilometry od hostince Schindlhütte při silnici od Gamingu se na levém břehu říčky Erlauf nachází lesní parkoviště, sloužící jako výchozí bod pěšího okruhu. Dřevěná chatka s informačními panely o přírodním parku, sloužící jako odpočívadlo, je vybavena i toaletami.

Červeně značená lesní cesta č. 21 pozvolna vrstevnicově stoupá kolem zemědělského statku, odkud se začínají otvírat pohledy na roklinu s masivem Ötscheru v pozadí. Kousek výš vchází značka zcela nečekaně do dvora zemědělského stavení, u jehož vchodu po pravé straně vytéká pramen pitné vody.

Brankou nalevo se dostaneme k turistickému rozcestníku nad statkem, od něhož pokračujeme po značce vpravo a po půldruhé hodině cesty od parkoviště jsme nahoře na loukách, u turistické chaty Hochbärneck Haus. Ta kromě občerstvení s příjemným venkovním posezením pod stoletou lípou poskytuje turistům i ubytování, přičemž pro děti je tu k dispozici hřiště s mnoha atrakcemi. Uvnitř ve výčepu jsou vystaveny sportovní trofeje majitelky horské chaty, kterou je bývalá rakouská olympionička Erika Pieber.

Od rozcestníku na konci louky nad chatou se stojí za to vydat doprava pěšinou na vyvýšeninu s dřevěnou vyhlídkovou věží, poskytující zajímavé výhledy na okolní krajinu. Po červené značce č. 21 pak pokračujeme doleva lesní cestou směrem na Treffling, kam dojdeme asi za hodinu. Na okraji osady, vedle parkoviště s kioskem je chatka se vstupem do přírodního parku, od níž se po půlhodince cesty podél potoka Trefflingbach dostaneme k horní části kaskád Trefflingfall, padajících z velké výšky úzkou skalní soutěskou. Nádhera a bizarnost tohoto přírodního výtvoru donutí každého k zastavení; je to jistě nejzajímavější úkaz, který voda v přírodním parku Ötscher-Tormäuer vytváří. Od spodní části vodopádů následuje dvoukilometrová cesta roklinou podél říčky Erlauf zpět k parkovišti.

Trefflingfall, Hochbarneck
Trefflingfall, Hochbarneck

V nedalekém Gamingu doporučuji k prohlídce nově zrekonstruovaný klášter mnišského řádu kartuziánů – Kartause Gaming, který je největším svého druhu ve střední Evropě. Založil jej vévoda rakouský Albrecht II. a 452 let v něm žili Kartuziáni, nazývaní „bílí mniši“. V místním chrámu „Maria Thron“ jsou pak Albrecht II. a jeho choť Johanna von Pfirt spolu s Alžbětou, dcerou císaře Karla IV. pochováni.

A abychom nezůstali jen u pěších výletů po přírodním  parku, doporučuji příjemnou koupel či relaxaci u kouzelného jezera Lunzer See, sevřeného mezi kopci u městečka Lunz am See západně od masivu Ötscheru.

Ubytování a jídlo

Horská chata Hochbärneck Haus: tel.+43(0)7482 / 48464, mobil. 0676 / 403 8531 www.hochbaerneck.com 2 –lůžkové pokoje 15 € / os. ubytovna – 7,5 € / os. Kartause Gaming: prohlídky  květen – říjen 11. a  15. hod., jindy po telefonické domluvě tel. +43(0)7485 / 98682 e-mail : verwaltung@kartause.at www.kartause.at

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě a na jaře nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Přístup na začátek

Autem od Gamingu

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

parkoviště u hostince Schindlhütte - chata Hochbärneck Haus - Treffling - Trefflingfall - parkoviště u hostince Schindlhütte

Další možnosti túr v okolí

Výstup na nejvyšší vrchol v okolí – Ötscher

Soutěska Ötschergräben nedaleko Mariazellu nadchne malé i velké. Bystrý tok potoka tu zdobí průzračné tůně a několik vodopádů.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: