Ötschergräben: Grand Canyon Dolního Rakouska
Treky

Ötschergräben: Grand Canyon Dolního Rakouska

Soutěska Ötschergräben nedaleko Mariazellu nadchne malé i velké. Bystrý tok potoka tu zdobí průzračné tůně a několik vodopádů.

Naturpark Ötscher-Tormäuer – Rakousko

Typ
1-denní, Túra vhodná pro děti
Stát
Rakousko
Další státy
Rakousko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen, listopad, prosinec
Délka
10 km
Nejvyšší bod
834 m n. m.
Převýšení
852 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Lehký – pro úplné začátečníky
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Součástí Přírodního parku Ötscher-Tormäuer, který je největším a pro mnoho návštěvníků i nejhezčím přírodním parkem Dolního Rakouska, je kromě vrcholu Ötscher i jeho široké okolí s rozlehlými horskými loukami.

Do těch se v jižní části hluboko zařezávají říční toky a vytvářejí krajinu divokých roklí. Směle položené stezky s můstky, překlenujícími pěnící a burácející vody potoka Ötscherbach dělají z rokliny Ötschergräben „Grand Canyon“ Rakouska.

Za romantikou do „Grand Canyonu“, ale kudy?

Za východisko romantického putování si můžeme zvolit obec Erlaufboden, ležící u ústí říčky Erlauf na okraji soutěsky Hintere Tormäuer. Dostaneme se sem z hlavní silnice, vedoucí od Mariazellu na Puchenstuben odbočením vlevo za městečkem Josefsberg. Při využití Mariazellské úzkokolejné dráhy se k ústí rokliny nejsnadněji dostaneme z nádraží Gösing a.d. Mariazellerbahn dva kilometry dlouhou značenou cestou dolů do údolí.

Teď už jen pěšky

Od rozcestníku u neplaceného parkoviště na okraji soutěsky nás bude soutěskou provádět žlutá značka společně s červeně značenou cestou č. 677, která vychází po pravém břehu říčky Erlauf. Cesta hlubokou roklinou, sevřenou vysokými skalními stěnami, po nichž místy stékají pramínky vody, má svoje neopakovatelné kouzlo. Chvílemi tiché zurčení tyrkysově zbarvené říčky dole pod námi se střídá s hukotem valícího se proudu v nesčetných kaskádách či tůních. Po hodině mírného stoupání a přechodu z jednoho břehu říčky na druhý míjíme rozcestník u mezi stromy schované vodní elektrárny, kolem níž vede vlevo do svahu odbočka k menšímu vodopádu Lassingfall.

Půl kilometru dál po žluté značce se stékají vody potoka Erlauf, padajícího mezi skalními stěnami Erlaufmäuer z vodní nádrže na náhorní planině s potokem Ötscherbach, stékajícím soutěskou zpod jihozápadních svahů Ötscheru. Místy lze v průzračných vodách potoka spatřit prohánějící se nádherné pstruhy, zatímco břehy tohoto divokého horského toku jsou posety kouzelnou alpskou květenou. Po další hodince příjemného průchodu roklinou se vlevo ve svahu za mostkem objevuje útulný výletní hostinec Ötscherhias, na jehož terase se lze v s výhledy do rokliny  se zurčící divokou vodou příjemně občerstvit.

V těchto místech již vylézáme z rokliny a značenou stezkou svahem nad hostincem vystoupáme podél potoka Mühlbach na náhorní planinu a lesní cestou podél vodní nádrže dorazíme k vlakovému nádraží Erlaufklause. Závěr romantického výletu bude patřit Mariazellské úzkokolejné dráze, která nás malebnou krajinou doveze za 2,70 € na nádraží Gösing a.d. Mariazellerbahn.

Ubytování a jídlo

Výletní hostinec Ötscherhias – otevřeno 1.květen – 26. říjen (bez zavíracího dne)

–  telefon: +43(0)664 2759888, www.mitterbach.at

Lackenhof –  Ubytovací hostinec a autokemp Familie Digruber

– tel. +43 7480 5276,   e-mail : office@digruber.at

Lunz am See  –  Ferienwohnung Pechhacker Martha,

Lunz am See, Bodingbachstrasse 20

Tel. +43(0)7486 / 8850

prázdninový byt pro 4-5 osob,  36,5 €

„Schaureith“ Enöckl Maria und Peter, Lunz am See

tel. +43(0)7486 / 8276   e-mail : fam.enoeckl@utanet.at

2 lůžk.pokoje 15-17 €, „Waldhaus“ pro  4 osoby 49-57 €

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek.

Přístup na začátek

Z dálnice A1 Wien – Salzburg sjet za městem St. Pölten u
exitu na Ybbs a.d. Donau a pokračovat silnicí B25 na Scheibbs,
Gaming, Lackenhof

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

vesnička Erlaufboden - hostinec Ötscherhias - vlaková stanice Erlaufklause

Další možnosti túr v okolí

Výstup na Gemeindealpe.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: