Túra do údolí čtyř vodopádů na náhorní plošině Hardangervidda
Treky

Túra do údolí čtyř vodopádů na náhorní plošině Hardangervidda

Norské Údolí čtyř vodopádů je místem, kde zažijete jedinečnou atmosféru kaskád čtyř mohutných vodopádů, z nichž by každý hravě trumfnul největší vodopád v ČR. K tomu všemu si užijete pořádnou turistiku a nahlédnete do národního parku Hardangervidda, největšího národního parku Norska. Tak neváhejte a vydejte se na výšlap!

Hardangervidda – Norsko

Typ
1-denní
Stát
Norsko
Další státy
Norsko
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září
Délka
15 km
Nejvyšší bod
900 m n. m.
Převýšení
950 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Náročný
Horolezecké úseky
bez lezení, úseky s řetězy či lany

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Údolí čtyř vodopádů není tak úplně oficiální název, ale spíše vhodná přezdívka. Ve skutečnosti se údolí jmenuje Husedalen a najdete jej u městečka Kinsarvik pod největší náhorní plošinou Evropy – Hardangervidda. Přestože se jedná o jednu z nejkrásnějších túr v Norsku, nemusíte se obávat davů turistů a budete si moct některá místa vychutnávat úplně sami. A co je na tom nejlepší, tento výlet si můžete délkově přizpůsobit podle sebe. Člověk totiž postupně stoupá k vodopádům a je jen na něm, kdy se rozhodne pro návrat.

Vzhůru k vodopádům

V Kinsarviku sledujte odbočku na Husedalen a po chvilce dojedete na neplacené parkoviště (60°21’48.244″N, 6°44’38.853″E). Odtud se vydejte po červené značce směrem dále po silnici. Zhruba po půlhodince pohodové chůze dojdete k vodní elektrárně a prvnímu mohutnému vodopádu Tveitafossen. Již tady můžete obdivovat krásu a sílu norské přírody.

Od vodopádu Tveitafossen pokračujte dále po červené značce. Čeká vás prudší stoupání podél vodovodního potrubí a následně příjemná lesní pěšina, po které se dostanete k druhému vodopádu Nyastølfossen. Ten je ještě vyšší a mohutnější než předchozí a burácející masy vody budí opravdový respekt. Po asi půlhodince další chůze se dostanete k místu, kde se řeka rozšiřuje a svým klidným tokem tvoří malé „jezírko“. Právě přes něj jde vidět třetí vodopád Nykkjesøyfossen.

Je zajímavé, jak v jednom údolí je každý vodopád odlišný a dokáže člověka naprosto překvapit. Na rozdíl od předchozích protéká Nykkjesøyfossen úzkou štěrbinou ve skále a z dálky působí nenápadně, ale při pohledu z blízka budete neméně uchváceni. Stejně tak budete uchváceni cestou k poslednímu vodopádu Søtefossen. Po chvilce totiž les končí a před vámi se otevře planina s nádherným pohledem do údolí.

Pod vodopádem Sotefossen. Túra do údolí čtyř vodopádů, Hardangervidda, Norsko
Pod vodopádem Sotefossen. Túra do údolí čtyř vodopádů, Hardangervidda, Norsko

Až nad vodopád

Jste-li spíše pro mírně náročné túry nebo máte-li s sebou děti, tak tady je pravý čas se otočit a vrátit se zpět k autu. My se ale vypravíme až ke čtvrtému vodopádu, a dokonce vystoupáme i nad něj. K tomu je potřeba opustit značenou stezku a překonat dřevěný mostek na druhou stranu divoké řeky. Pak už jen chvilku po kamenných plotnách, následuje proplétání se mezi stromky a budete přímo pod Søtefossen. Přesněji řečeno pod jeho nižší částí, jelikož poslední vodopád údolí Husedalen je dvoustupňový. Až sem moc lidí nechodí, takže si tuto nádheru budete moct pravděpodobně vychutnat sami.

Ještě lepší pohled na vodopád se nabízí z vrchu. K tomu budete muset vyšplhat 250 výškových metrů poměrně prudkým svahem. Výstup po kluzké skále je sice trochu náročnější, ale k dopomoci jsou natažená lana a ta námaha stojí opravdu za to. Člověk se totiž dostane na začátek náhorní plošiny Hardangervidda, a tak se mu otevře pohled na jezera a okolní vrcholky. Hlavní je ale neuvěřitelná síla vody pod vámi a výhled na údolí, kterým člověk stoupal. Pokud budete mít štěstí na počasí, uvidíte i fjord, na jehož břehu leží městečko Kinsarvik.

Údolí Husedalen. Túra do údolí čtyř vodopádů, Hardangervidda, Norsko
Údolí Husedalen. Túra do údolí čtyř vodopádů, Hardangervidda, Norsko

Návrat stejnou cestou

Na cestu zpět se musíte vydat stejnou trasou. Ničemu to ale nevadí, protože pohledy na údolí jsou pěkné, a taky není na škodu si užít vodopády podruhé. Pokud byste toho měli dost, můžete se nad druhým vodopádem napojit na štěrkovou cestu a po ní pohodlně sejít k vodní elektrárně. Ono se to nezdá, ale člověk v podstatě stoupá od moře, a tak je to nad poslední vodopád cca 950 m převýšení na 7,5 km dlouhou trasu. Pokud tedy plánujete výlet i pro své ratolesti, je lepší si dát za cíl jen planinu nad třetím vodopádem. I tak budou vaše zážitky intenzivní.

Potřebné vybavení

Na tuto túru není potřeba nic speciálního. Vzhledem k norskému počasí je ale vhodné mít nepromokavé oblečení a pevnou turistickou obuv.

Přístup na začátek

Trasa začíná u již zmíněného parkoviště (GPS: 60°21’48.244″N, 6°44’38.853″E) nad Kinsarvikem, kam se nejlépe dostanete autem.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: