Trolí stěna neboli Trollveggen – nejdelší kolmá stěna v Evropě
Treky

Trolí stěna neboli Trollveggen – nejdelší kolmá stěna v Evropě

Jižně od přímořského městečka Andalsnes se v norském národním parku Reinheimen tyčí Trollveggen neboli Trolí stěna. Díky své celkové délce 1100 m se jedná o nejdelší kolmou stěnu v Evropě a často přitahuje pozornost horolezců, paraglidistů i letců ve „wingsuit“. I když ale nejste adrenalinoví nadšenci, můžete se sem vypravit a užít si nádherný den u jedné z nejzajímavějších přírodních památek Norska.

Skandinávské pohoří – Norsko

Typ
1-denní, Výstup na vrchol, Túra vhodná pro děti
Stát
Norsko
Další státy
Norsko
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září
Délka
10 km
Nejvyšší bod
1410 m n. m.
Převýšení
800 m
Ledovec / sněhová pole
ano
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Přítomnost trollů v Norsku neunikne nejednomu cestovateli. Najdete je v bájích, názvech, na dopravních značkách apod. Výjimkou není ani Trolí stěna. Nedaleko od ní se totiž nachází Trolí vodopád (Trollfossen) a na počáteční místo túry se dostanete po Trolí stezce (Trollstigen). Samotný název Trollstigen by se dal doslova přeložit jako „trolí žebřík“ a člověk by vlastně nebyl daleko od pravdy. Po nejslavnější silnici Norska a možná i celé Evropy vystoupáte během 11 serpetin do výšky 700 metrů. Nezdá se to moc, ale když člověk stoupá od moře, je to už pěkné převýšení.

Auto nechejte na parkovišti u restaurace a krámku se suvenýry a po lávce dojděte podél jezírka na vyhlídky. Konečně si můžete pořádně užít dechberoucí výhled na údolí, vodopády a Cestu trolů, protože během jízdy na to nebyl úplně prostor. Zároveň zde začíná turistická trasa k Trolí stěně, takže po pořízení fotek můžete vyrazit.

Krásy národního parku Reinheimen

Po dobře zřetelné a prošlapané stezce budete nejprve chvíli kopírovat vrstevnici nad údolím, než začne první stoupání, které vás přivede pod jezírko Stigbotnvatnet. Trávu postupně nahrazují kameny a vy pokračujete druhým stoupáním mírně vlevo. Po necelé půl hodince od jezírka budete mít hlavní převýšení za sebou a můžete si nerušeně vychutnávat norské hory a krásy národního parku Reinheimen. Příroda tady opět vypadá jako z jiné planety. Jednolitost kamenů a skal „narušují“ akorát polozamrzlá jezírka a občasná sněhová pole, která se tu drží i v pozdním létě.

Naším dnešním cílem je Trolí stěna, ke které je to odtud již kousek. Stačí jen 20 minut chůze a dostanete se na vyhlídku, ze které se vám zatají dech. Po levé straně budete mít nejdelší vertikální stěnu Evropy a pod vámi 1400 metrů hlubokou propast do údolí řeky Rauma. Až si dostatečně užijete výhledy, můžete se vydat stejnou cestou zpět k autu.

Trollveggen neboli Trolí stěna, NP Reinheimen, Norsko
Trollveggen neboli Trolí stěna, NP Reinheimen, Norsko

Dohromady je trasa dlouhá 10 kilometrů a překonáte převýšení okolo 800 metrů. Díky dobrému značení, absenci lezeckých úseků a nízké náročnosti lze výlet absolvovat i s dětmi. Výhledy stojí opravdu za to a turistiku lze zpestřit vyprávěním příběhů o trollech, kteří hlídkují u restaurace.

Potřebné vybavení

Na tuto túru není potřeba nic speciálního. Vzhledem k norskému počasí je ale vhodné mít nepromokavé oblečení a pevnou turistickou obuv.

Přístup na začátek

Přestože nějaké možnosti autobusového spojení existují, je nejlepší se na začátek trasy dopravit autem a vychutnat si tak jízdu po Trolí cestě.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: