Výstup na Aiguille du Chardonnet vstupenka do alpinismu
Treky

Výstup na Aiguille du Chardonnet vstupenka do alpinismu

Aiguille du Chardonet (3824 m) je skalní ledová pyramida ve východní části masivu Mont Blanc. Všechny výstupové trasy na vrchol je třeba považovat za seriózní alpinismus a několik z nich najdete i v nejužším výběru „best of“ průvodců po alpských vrcholech. Orientačně i technicky náročný sestup z něj činí hodnotný lezecký cíl.

Alpy – Francie

Typ
3-denní, Výstup na vrchol
Stát
Francie
Další státy
Francie
Počet dní
3
Vhodné měsíce
duben, květen, červen, červenec
Délka
20 km
Nejvyšší bod
3824 m n. m.
Převýšení
2600 m
Ledovec / sněhová pole
ano
Obtížnost
neuvedeno
Horolezecké úseky
UIAA III, UIAA IV a těžší

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Východiskem výstupů v severovýchodní stěně je chata Albert Premier (2702 m),ležící nad ledovcem Tour. Jako aklimatizační a rozlezové cíle z  chaty se nabízejí kuloár nebo hřeben Le Table na Aig. Du Tour, případně o něco těžší západní hřeben Aig. Purtschaler, vhodný zejména pro milovníky širších spár a spárokomínů.

Hřebenem a pilířem Forbes

Největšími klasikami, které vedou na Aig. Chardonet, jsou bezesporu hřeben Forbes(AD/III), prostoupený už v roce 1899, a o něco těžší pilíř Migot (AD+/IV/500 m), jenž dominuje centrální části severovýchodní stěny. Zatímco Forbes je možné považovat za vstupenku do alpského světa vážných hřebenových túr, pilíř Migot je zase vstupenkou do světa velkých mixových stěn.  Na hřebeni Forbes se přelézají ostré věže a věžičky, proložené sněhovými pasážemi, kde je potřeba dávat pozor na převěje. Výstup pilířem Migot má pak veškeré atributy velké alpské túry počínaje okrajovou trhlinou, lezením v rozbité skále spodního prahu, ledovými žlábky a prvotřídní žulou ve střední části. Dolez firnovo-ledovou ostruhou na vrcholový hřeben už je jen třešinka na velmi vydařeném dortu.

Na předních hrotech

Pro pokročilejší alpinisty, a hlavně milovníky lezení ve strmém ledu, nabízí severovýchodní stěna tři velmi oblíbené linie. Betembourgův žlab (III/4 /400 m), severozápadní kuloár Escarra (III/4 /400 m) a kuloár Aureille-Feutren (III/4+ / 500 m). Obtížnost těchto cest velmi závisí na aktuálních podmínkách. V posledních letech najdete v posledním jmenovaném lezení až kolem stupně 5+ ledové klasifikace.  Každá z těchto cest má odlišný charakter. Betembourg poskytuje lezení v širokém ledovém žlebu, Escarra střídá užší žlábky, mírnější úseky rampy, táhnoucí se stěnou doleva, i mixové oblezy několika prahů. Aurelille – Feutren nabízí kolmé ledy a úžasnou expozici centrálního kuloáru přímo ve spádnici vrcholu.

Nejvhodnějším obdobím pro zdolání hřebenu Forbes a pilíře Migot je začátek léta, kdy je v obou cestách dostatek nosného firnu, trhliny na nástupu i sestupu jsou překryté a je nejdelší den. Pro ostatní ledové cesty se to každou sezonu mění, nejlepší podmínky bývají v dubnu a květnu. Tak už víte, kam v létě vyrazit?

Ubytování a jídlo

Potřebné vybavení

Jedná se o náročný alpinismus, takže budete potřebovat téměř vše, co horská výbava nabízí. Tedy lano, jistící prostředky, helmu, cepíny, amčky. Ten, kdo by o něčem takovém uvažoval nepotřebuje rady, co si s sebou zabalit 🙂

Přístup na začátek

Do Le Tour se dostanete od Chamonix. Na chatu si to pak můžete usnadnit lanovkou.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

Le Tour - chata Albert Premier - Aiguille du Chardonnet

Orientační rozpis po dnech

1. den – Le Tour – chata Albert Premier

2. den – chata Albert Premier – Aiguille du Chardonnet – chata Albert Premier

3. den – chata Albert Premier – Le tour

Nebo chatu pojmout jako svou základnu a podnikat odtud výpady do okolních stěn.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: