Trek Dolinou Suchej Wody Gasienicowej v polské části Vysokých Tater
Treky

Trek Dolinou Suchej Wody Gasienicowej v polské části Vysokých Tater

Dolina se nachází v západní části polských Vysokých Tater. Tvoří přírodní hranici mezi Západními a Vysokými Tatrami. Má délku asi 8 kilometrů a rozlohu 21 km².

Vysoké Tatry – Polsko

Typ
1-denní
Stát
Polsko
Další státy
Polsko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září, říjen
Délka
21 km
Nejvyšší bod
1832 m n. m.
Převýšení
1200 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Lehký – pro úplné začátečníky
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Poloha a popis

Dolina se prakticky skládá ze dvou, které na sebe navazují. Tou výše položenou je dolina Gasienicova, která začíná ve výšce 1 500 metrů (Hala Gasienicowa) a pokračuje dále na jih. Hned v úvodu doliny můžete narazit na pomník polského skladatele Mieczysława Karłowicza. Ve výšce 1 590 metrů ji rozděluje masív Koscielec s nejvyšším bodem ve výšce 2 155 metrů. Dolina se tady rozděluje na dvě části. Ve východní části pleso Czarny Staw Gasienicowy (17,9 ha, hloubka 51 m). V západní je to štít Svinica (2 301 m) a mnoho menších ples (Zadní Staw, Zielony Staw, Dwojstý Staw, Litworowý Staw, Dlugi Staw).

Druhou částí je Dolina Suchej Wody, kterou se proplétá potok Suchá Woda, který pramení v již zmíněné Gasienocowej Dolině, konkrétně v Zielenom Stawu. Vrchní část doliny je u Haly  Gasienicowej, dolina potom klesá až do Toporové Cyrhly (1 031 m).  Určit přesně hranice údolí je dost těžké, protože ho tvoří nízké morénové hřbety a valy. Ve výšce 1 090 metrů leží Wyžni a Nižni Toporowy Staw (plesa). V dolině je výskyt divokých zvířat, především medvědů.

Zajímavosti

Název doliny Suchá Woda je odvozen od koryta řeky, které je po většinu roku jakoby vyschlé, avšak voda teče pod zemí.

Ve výšce asi 1 157 metrů se potok Sucha Woda napojuje na Panszczycki Potok.

Na Hale Gasienicowej je umístěna chata „Schronisko Murowaniec“ (1 500 m). Původní budova byla postavena v letech 1921-1925. Po požáru v roce 1964 prošla chata rekonstrukcí a nyní nabízí kapacitu až pro 116 osob.

V údolí jsou morény, které byly popsány už v roce 1847 polským geologem Ludwíkem Zejsznerem.

Czarny Staw Gasienicowy je horské jezero o rozloze skoro 18 hektarů. Jeho hloubka dosahuje až 51 metrů a objem vody je 3,8 mil. m³.

Východně od Haly Gasienicowej se nachází Kasprowa jeskyně. Je dlouhá 3 020 metrů a její nejvyšší a nejnižší bod jsou v rozmezí 47 metrů.

Možné Trasy

  • Z Toporowej Cyrhli vede přes Halu Gasienicowu červená turistická značka, která vede až na vrchol Svinice a prochází celou dolinou.
  • Další variantou je jít od Haly Gasienicowe po modré do východní části Gasienicowe Doliny. Značka nás provede kolem plesa Czarny Staw Gasienicowy a dále až do doliny Pieci Stawow Polskich.
  • / Z Haly Gasienicowej po žluté (směr západ) a následně po zelené na Kasprowy Wierch (1986 m).
  • // Od Haly Gasienicowej po žluté (směr východ) přes dolinu Panszczycu na vrchol Przel.Krzyzne (2112 m) a následně po červené,a modré k plesu Czarny Staw Gasienicowy .

Ubytování a jídlo

Schronisko Murowaniec

Chata se nachází v dolině Suchej Wody ve výšce 1 500 metrů. Je dobrým výchozím bodem pro túry na Malý Košcielec, Kozi  Wierch, Svinicu (Orlí stezka), jezero Czarny Staw Gasienicowy. Toto místo je také označováno za kolébku polského horolezectví, které má dnes světové jméno. Pro horolezce je zde mnoho stěn různých obtížností. Nedaleko chaty je také lyžařský areál Kasprowy Wierch.

Místo: Vysoké Tatry, Dolina Gasienicowa

Stravování: plná penze

Cena ubytování: od 31 zł

Kapacita:116 osob

Něco málo o chatě:

Chata leží na horské pastvině Hala Gasienicowa. Původně sloužila jako úkryt pro pastevce, ale rostoucí zájem o turistiku a zájem chodit do údolí i v zimě vedla k tomu, že v roce 1891 byla chata odkoupena Tatranským spolkem, který zde vybudoval nové objekty. Ani tyto přístavby však zájem turistů neuspokojily a v roce 1925 byla otevřena chata, která nesla dnešní název Murowaniec.

V roce 1949 byly na Murowanieci otevřeny vědecká pracoviště geografie a meteorologie. Chata byla mnohokrát rekonstruována a přestavována, ale v roce 1963 ji zachvátil požár, který ji těžce poškodil. Za nedlouho byla postavena chata nová, která turistům slouží dodnes.

V roce 1911 chatu poctila svoji návštěvou Marie-Curie Sklodowská.

Web: http://www.murowaniec.e-tatry.pl

Email: [email protected]

Telefon: +48 (18) 20 126 33

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Přístup na začátek

Do Zakopaného, které je od výchozího bodu nedaleko se nejlépe dostanete jízdou přes Žilinu, Dolný Kubín, Tvrdošín.

Základní trasa

Cyrhla - Murowaniec - Zielony Staw - Czarny Staw - Murowaniec - Cyrhla

Další možnosti túr v okolí

Výstup na vrchol Wielka Rawka v polském pohoří Bieszczadya

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: