Přechod ukrajinských polonin Maramureš a Černohorská polonina
Treky

Přechod ukrajinských polonin Maramureš a Černohorská polonina

Pojď se s námi projít po krásné hřebenovce ukrajinských zakarpatských polonin! Přechod polonin Maramureš a Černohorská polonina vede po nejvýchodnější hranici bývalého Československa a ukáže krásné travnaté hřebeny s úžasnými výhledy.

Karpaty – Ukrajina

Typ
4-6 denní, 7-10 denní, Výstup na vrchol, Hřebenovka
Stát
Ukrajina
Další státy
Ukrajina
Počet dní
7
Vhodné měsíce
květen, červen, červenec, srpen, září
Délka
96 km
Nejvyšší bod
2061 m n. m.
Převýšení
6300 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Lehký – pro úplné začátečníky
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Bývalá nejvýchodnější část meziválečného Československa je svojí relativně snadnou dostupností, nízkou cenovou hladinou, příjemnými lidmi, pohádkově krásnou zachovalou přírodou a převážně liduprázdnými horami neprávem opomíjeným outdoorovým klenotem pro tuláky.

Jako polonina jsou označovány travnaté hřebeny ukrajinských, polských a slovenských Karpat. Mírně zvlněné kopce, daleké výhledy, hustý podrost borůvčí a pasoucí se stáda dobytka jsou typickými obrázky východoevropských polonin. Drobné rurální vesničky v odlehlých údolích jen podtrhují romantický ráz této krajiny.

Maramureš a Černohorská polonina

Asi týdenní trek po nejvyšší ukrajinské polonině nás provede po nejvýchodnější hranici meziválečného Československa. Úvodní část protíná nepřístupné kouty Maramureše na dosah rumunské hranice. Navazující hřebenovka Černé hory je vedle nádherných výhledů zajímavá i historií, protože jsou zde doposud patrné zákopy a jiné ženijní zábrany z bojů první světové války. Velmi nostalgicky působí staré hraniční kameny se znaky CS a P. Až sem sahala před válkou nejenom československá Podkarpatská Rus, ale i polský Halič.

Autobus si necháváme zastavit v obci Dilove, asi 17 km jižně od Rachova kousek od rumunské hranice. Velká část trasy Maramurešem prochází právě podél ní, proto je nutné mít povolení od náčelníka hraniční stráže v Dilovem (Tribušanská ulice kousek od pošty, souřadnice 47.93541N, 24.17313E). Varuji před sebemenším překročení hranice do Rumunska, na Ukrajině to je trestný čin.

Pop Ivan Maramurešský (1937 m), Ukrajina
Pop Ivan Maramurešský (1937 m), Ukrajina

Opuštěný hraniční hřeben

Maramureš, také zvaný Rachovské hory, je společně s pohořím Rodna oblíbeným trekovým cílem severního Rumunska. My půjdeme podél hlavního hřebene na méně frekventované ukrajinské straně. Z osady Dilove míříme údolím říčky na východ a po asi 18 km se dostáváme na hranici s Rumunskem na vrchol Pop Ivan Maramurešský (1937 m). Nejvyšší vrchol Maramureše, Farcău (1956 m) leží už na rumunské straně mimo hlavní hřeben, a my se mu proto vyhneme. Dalších 20 km se budeme houpat opuštěnými divokými horami podél hranice mezi 1400–1900 m. První třetina hřebenovky po hranici s Rumunskem je vyloženě vysokohorského charakteru. Zbytek vede po vojenské zpevněné cestě lesem nebo po odlesněném hřebeni až na horu Stoh (1653 m), kde se stezka odklání do ukrajinského vnitrozemí, ale stále sleduje bývalou československou hranici.

Na severu odděluje Maramureš od jihovýchodního konce Černé hory sedlo (asi 1340 m), z něhož se na západ zařezává do úbočí údolí Bílé Tisy. Za sedlem na nás čeká výstup na jeden z nejzajímavějších vrcholů Zakarpatské Ukrajiny, Pop Ivan Černohorský (2028 m), nejvýchodnější bod bývalého Československa, se zříceninou prvorepublikové hvězdárny.

Romantika Černohorské poloniny

Bez velkého převýšení se houpeme dalších skoro 20 km ve výšce 1800–2000 m severozápadním směrem po střeše Ukrajiny až na nejvyšší vrchol pohoří i celé země Hoverlu (2061 m). Rozlehlé travnaté hřebeny Černohorské poloniny máme jako na dlani. Za Hoverlou se dá z hřebenovky zvolit buď sestup do osady Lazeščina severněji nebo přes vrchol Pietros (2020 m) sejít až do městečka Kvasy. V nohách máme 96 km, převýšení 6300 m a v mysli nadšení z volného toulání panenskou přírodou širých polonin.

Hoverla, nejvyšší vrchol Ukrajiny a Černohorské poloniny, Ukrajina
Hoverla, nejvyšší vrchol Ukrajiny a Černohorské poloniny, Ukrajina

Ubytování a jídlo

Na hřebeni je možné spát ve stanu.

Túra je bez možnosti doplnit zásoby, je nutné mít veškeré jídlo s sebou.

V civilizaci pít jen balenou vodu, v přírodě jen z bezpečných zdrojů, jinak hrozí střevní problémy. Na týdenní pochod min. 0,5 l destilátu na osobu jako prevenci „proti červovi“. Ukrajinská vodka se dá koupit v obchodech – doporučuji dražší – jsou vynikající.

Potřebné vybavení

Běžné vybavení na vícedenní pochody, dvě litrové lahve na vodu stačí, v případě dobrého počasí stačí lehké trekové boty.

Mapy: 1:50 000 Černá hora-Maramureš (vydavatelství Aurius Hradec Králové 2011-2014). Off-line turistická mapa Ukrajina – Zakarpatská oblast aplikace pro mobilní telefony Mapy.cz je bezvadná.

Přístup na začátek

Z Prahy existuje pravidelná autobusová linka do Rachova i zpět – společnost Regabus (jednosměrná jízdenka asi 1200 Kč). Alternativně se dá jet nočním vlakem do Košic, autobusem do Užhorodu a dál kamkoli místní dopravou – autobusové linky nebo maršrutky – obojí s mírnou znalostí ruštiny odzkoušeno a bez problémů funguje.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

Velká část trasy Maramurešem prochází právě podél ní, proto je nutné mít povolení od náčelníka hraniční stráže v Dilovem (Tribušanská ulice kousek od pošty, souřadnice 47.93541N, 24.17313E). Varuji před sebemenším překročení hranice do Rumunska, na Ukrajině to je trestný čin.

Základní trasa

Dilove - Pop Ivan Maramurešský - Stoh - Pop Ivan Černohorský - Hoverla - Lazeščina/Kvasy

Další možnosti túr v okolí

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: