Přechod ukrajinských polonin Bukovská polonina a Boržava
Treky

Přechod ukrajinských polonin Bukovská polonina a Boržava

Spojení rozkvetlých luk opuštěné Bukovské poloniny a zvlněného hřebene oblíbené poloniny Boržava na Ukrajině tvoří krásné týdenní putování, které nezklame žádnou toulavou romantickou duši.

Karpaty – Ukrajina

Typ
4-6 denní, 7-10 denní, Výstup na vrchol, Hřebenovka
Stát
Ukrajina
Další státy
Ukrajina
Počet dní
6
Vhodné měsíce
květen, červen, červenec, srpen, září
Délka
88 km
Nejvyšší bod
1681 m n. m.
Převýšení
4600 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Lehký – pro úplné začátečníky
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Bývalá nejvýchodnější část meziválečného Československa je svojí relativně snadnou dostupností, nízkou cenovou hladinou, příjemnými lidmi, pohádkově krásnou zachovalou přírodou a převážně liduprázdnými horami neprávem opomíjeným outdoorovým klenotem pro tuláky.

Jako polonina jsou označovány travnaté hřebeny ukrajinských, polských a slovenských Karpat. Mírně zvlněné kopce, daleké výhledy, hustý podrost borůvčí a pasoucí se stáda dobytka jsou typickými obrázky východoevropských polonin. Drobné rurální vesničky v odlehlých údolích jen podtrhují romantický ráz této krajiny.

Hřebenovka Bukovské poloniny, Ukrajina
Hřebenovka Bukovské poloniny, Ukrajina

Bukovská polonina a Boržava

Nočním rychlíkem míříme do Košic, odkud pokračujeme autobusem přes hranici do Užhorodu. Před nádražím si najímáme maršrutku a necháme se zavézt na sever do Užockého průsmyku (850 m) kousek od polské hranice. Jen pár kilometrů na západ odtud leží polský Bieszczadský národní park, který je pokračováním ukrajinských polonin.

Bukovská polonina v květu

My ale vyrážíme na východ nejprve půl dne stoupáme lesem a dál pokračujeme po kouzelně kvetoucích loukách, kde nepotkáte za tři dny jediného turistu. Louky poseté drobnými kvítky místy střídají skalnaté hřebínky s dalekými výhledy. Na hřebeni je i dostatek pramenů pitné vody, u kterých stavíme tábořiště. Houpeme se ve výšce 1200 až 1400 m, v závěru 35 km dlouhého přechodu překonáváme nejvyšší bod Bukovské poloniny Pikuj (1408 m), který značí její východní konec. Z vrcholu sestupujeme táhlým klesáním po nádherně rozkvetlých loukách do vesnice Bilasovytsia (550 m).

Ukrajinské poloniny
Ukrajinské poloniny

Zvlněné pláně Boržavy

Přejetím do nedalekého Volovce se dostáváme na severní úpatí známé poloniny Boržava (z Bilasovytsie vede do Volovce i pěší trasa dlouhá 25 km). Hřeben Boržavy se táhne k jihovýchodu v délce přes 40 km s převýšením kolem 3000 m od Volovce až k městu Mižhirja.

Dlouhým stoupáním míříme z Volovce (490 m) na jih nejprve po loukách, pak lesem, až dojdeme na vrchol Temnatyk (1343 m). Odtud se hřebenovka příjemně se houpe po mírně zvlněných travnatých pláních širých polonin. I tady se můžou vyskytnout velmi silné bouřky. Postupně nabíráme výšku a za Velikým vrchem (1598 m) odbočujeme na boční jižní výběžek hřebene, na kterém se tyčí nejvyšší hora Boržavy, Stoh (1681 m).

Vracíme se na hlavní hřeben a užíváme si nádhery všude kolem – mírné kopce, krásné výhledy, skoro žádní turisté. Jediné vytížené místo je v okolí lanovky, která vozí na hřeben turisty ze severně položeného střediska Pylypets. Vzhledem k počasí si trasu o něco zkracujeme a scházíme z hřebene po 35 km za vrcholem Krugla (1208 m) na sever do obce Rička. Máme pocit, že tady turisty nikdy neviděli, ale ani tady není problém za pár korun domluvit odvoz „do civilizace“ na autobus.

Pokračovat se však dá dál po hřebeni buď do Mižhirje (dalších 20 km), nebo do vesnice Nižnij Bistrij (dalších 34 km).

Polonina Boržava, Ukrajina
Polonina Boržava, Ukrajina

Ubytování a jídlo

Spát je možné ve stanu, případně jednu noc ve Volovci. Dokoupit zásoby je možné v půlce trasy při přejezdu do Volovce.

V civilizaci pít jen balenou vodu, v přírodě jen z bezpečných zdrojů, jinak hrozí střevní problémy. Na týdenní pochod min. 0,5 l destilátu na osobu jako prevenci „proti červovi“. Ukrajinská vodka se dá koupit v obchodech – doporučuji dražší – jsou vynikající.

Potřebné vybavení

Běžné vybavení na vícedenní pochody, dvě litrové lahve na vodu stačí, v případě dobrého počasí stačí lehké trekové boty.

Mapy: 1:50 000 Verkhovynskyi Vododilnyi Khrebet-Polonina Runa a Borzhava (vydavatelství Aurius Hradec Králové 2011-2014). Off-line turistická mapa Ukrajina – Zakarpatská oblast aplikace pro mobilní telefony Mapy.cz je bezvadná.

Přístup na začátek

Z Prahy existuje pravidelná autobusová linka do Rachova i zpět – společnost Regabus (jednosměrná jízdenka asi 1200 Kč). Alternativně se dá jet nočním vlakem do Košic, autobusem do Užhorodu a dál kamkoli místní dopravou – autobusové linky nebo maršrutky – obojí s mírnou znalostí ruštiny odzkoušeno a bez problémů funguje.

Základní trasa

Užocký průsmyk - Pikuj - Bilasovytsia - Volovce - Temnatyk - Stoh - Rička

Další možnosti túr v okolí

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: