Juliana Trail: okruh kolem Julských Alp
Treky

Juliana Trail: okruh kolem Julských Alp

Juliana trail je méně náročný přechod v Julských Alpách. Dálková trasa tvoří okruh kolem Julských Alp, prochází nižšími polohami po alpských loukách, kolem řek Sáva a Soča a jezer Bohinj a Bled.

Julské Alpy – Slovinsko

Typ
11 a více denní, Dálkový trek, Okruh, Vhodné jako cyklotrasa (novinka), Túra vhodná pro děti
Stát
Slovinsko
Další státy
Itálie, Slovinsko
Počet dní
16
Vhodné měsíce
duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen
Délka
267 km
Nejvyšší bod
1326 m n. m.
Převýšení
7582 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

JULIANA TRAIL je 267 km dlouhý dálkový trail vedoucí kolem dechberoucího horského hřebene Julských Alp, údolími a odlehlými náhorními plošinami, přes horské průsmyky, skrytými cestami venkova, většími turistickými centry na okraji hor, podél toků Soči, Sávy, říček Bača a Tolminka, kolem vyhledávaných jezer Bohinj a Bled a malý kouske také zasahuje do řídce osídlené pohraniční oblasti Itálie v okolí městečka Tarvisio.

Během téměř všech etap a všech směrů se nám nabízí výhled na nejvyšší slovinskou horu Triglav. Na treku objevíme skrytá zákoutí Julských Alp, projdeme podhorské vesničky, malebné pastviny a sytě zelené lesy. Prohlédneme si rodná města velkých slovinských spisovatelů a básníků, seznámíme se s významem včelařství v minulosti i dnes a s důležitostí zachování kvalitních lesů. Během cesty budeme pít křišťálově čistou pramenitou vodu, poznáme čilý ruch známých turistických destinací i jednoduchý život místních lidí, žijících na osamělých farmách, vyrábějících úžasný sýr. Prozkoumáme místa, která byla silně ovlivněna první světovou válkou – ale především budeme vždy cítit a obdivovat život a krásy národního parku Triglav.

V roce 2020 byla trasa rozšířena ještě o extra čtyři etapy s celkovou délkou 60 km spojující celý okruh s vyhlášenou vinařskou oblastí Goriška Brda. Zvlněná krajina vinic a olivových hájů na vás dýchne atmosférou Středomoří. Okouzlí tu křivolaké uličky městečka Šmartno a řada zachovalých kostelíků. Doprava zpět je možná vlakem.

Okruh kole Julských alp má také cyklistickou variantu Juliana Bike. V zimě se nabízí skialpový přechod Juliana SkiTour.

Kompletní popis Juliana trailu najdeš zde. Další užitečné informace pro cestování po Slovinsku najdete v češtině na www.slovinsko.travel nebo v angličtině na www.slovenia.info, možnosti outdoorových aktivit představuje web slovenia-outdoor.com.

Smaragodvé jezírko Zelenci nedaleko Kranjské Gory, kde pramení řeka Sáva Dolinka - jedna ze zdrojnic Sávy.
Smaragodvé jezírko Zelenci nedaleko Kranjské Gory, kde pramení řeka Sáva Dolinka – jedna ze zdrojnic Sávy.

Etapy Juliana Trail

Trail je rozdělen do 16 etap, kratších i delších, lehčích i těch co dají nohám zabrat.

1. etapa: Kranjska Gora – Mojstrana

16,6 km, 233 m↑, 403 m↓
Z oblíbeného horského střediska Kranjska Gora na severním úpatí Julských Alp vede Juliana Trail údolím řeky Sávy Dolinky a v podhůří pohoří Karavanky do Mojstrany. Městečko Mojstrana leží u vstupu do údolí Vrata, které zabíhá až pod monumentální severní stěnu Triglavu. V Mojstraně stojí za zastávku zdejší muzeum horolezectví Slovenski planinski Muzej/ Slovenian Alpin Museum.

2. etapa: Mojstrana – Jesenice

20,6 km, 691 m↑, 784 m↓
Z Mojstrany stoupá další etapa přes vesničku Dovje na svahy Karavanek. Skrz lesy a horské pastviny míří až do města Jesenice, kde leží významné slovinské železárny. V posledním úseku trasa vede po starověké hornické stezce.

3. etapa: Jesenice – Begunje

16,2 km, 435 m↑, 431 m↓
Z Jesenice pokračuje trasa po proudu Sávy Dolinky. U Žirovnice se od řeky odpojuje a pokračuje v podhůří nejvyšší hory Karavanek – vrcholu Stol skrz drobné vesničky, které si zachovaly původní ráz a nabízí pohled místní kulturu včelařství. Závěrem etapy je zvonička sv. Petra s krásným výhledem od kraje, odkud sestoupíme do městečka Begunje.

4. etapa: Begunje – Bled

15,1 km, 95 m↑, 159 m↓
Tento rovinatý úsek spojuje Begunje, vesnici na úpatí Karavanek, Radovljicu, starobylé centrum kultury s půvabným centrem, a Bled, jedno z nejznámějších míst celého Slovinska. V městečku Radovljica je možné navštívit jedno z několika muzeí (např. muzeum včelařství s expozicí typických slovinských malovaných úlů), užít si výhledy jak na Julské, tak na Kamnické Alpy a Karavanky a také ochutnat něco z lokálních dobrot, třeba v domácí čokoládovně. Jezero Bled s kostelíkem na ostrůvku uprostřed jezera je ikonou celého Slovinska. Nevynechte odpočinek v některé z místních kaváren a smočte nohy v osvěžující vodě.

Ikonou Slovinska je půvabné jezero Bled v podhůří Julských Alp a Karavanek.
Ikonou Slovinska je půvabné jezero Bled v podhůří Julských Alp a Karavanek.

5. etapa: Bled – Goreljek

21 km, 866 m↑, 91 m↓
Etapa nejprve kopíruje severní břeh Bledského jezera, odkud se stáčí přes Spodje Gorje k říčce Radovna. Mezi strmými skalisky, po žebřících a dřevěných mostcích a na závěr skalním oknem vystoupá soutěskou Pokljuka na stejnojmennou náhorní plošinu. Většina této krasové náhorní plošiny je zalesněná a proslula zejména díky zdejšímu biatlonovému areálu (který ale stezka míjí). Sem tam se uprostřed lesů vynoří slunná horská pastvina, např. planina Kranjska dolina, Planina Zajavornik. Etapa končí v horské osadě Goreljek.

6. etapa: Goreljek – Stara Fužina

21,6 km, 280 m↑, 1005 m↓
Z náhorní plošiny Pokljuka sestoupíme k východnímu cípu největšího slovinského jezera – Bohinj. Tato část vede skrz lesy a pastviny a sestupuje přes osady Gorjuše, Koprivnik, Jereka, Bohinjska Češnjica, Srednja Vas a Studor do Staré Fužiny. Bohinjské jezero ze třístran obklopují strmé svahy Julských Alp a svým podlouhlým tvarem připomíná norský fjord. Plážičky na jeho břehu nabízí příjemné osvěžení. Pěknou procházkou po severním břehu se dá dojít k půvabnému vodopádu Savica.

7. etapa: Stara Fužina – Bohinjska Bistrica

11,3 km, 103 m↑, 151 m↓
Krátká etapa vede ze Staré Fužiny nejprve do vesnice Ribčev Laz s památníkem prvovýstupu na Triglav. Dál míří údolím říčky Sava Bohinjka po nezpevněných silnicích a cestách přes panoramatické Dobravské louky až do Bohinjské Bistrice, která je správním centrem oblasti.

Po trase Juliana Trail z vesničky Stara Fužina k Bohinjskému jezeru. Julské Alpy, Slovinsko.
Po trase Juliana Trail z vesničky Stara Fužina k Bohinjskému jezeru. Julské Alpy, Slovinsko.

8. etapa: Bohinjska Bistrica – Podbrdo

13,7 km, 770 m↑, 782 m↓
Jedna z náročnějších etap Juliana Trailu překonává horské sedlo Vrh Bače (1273 m), které po staletí sloužilo jako jediná spojnice mezi horským regionem Bohinj a oblastí Primorska. Dnes pod horským hřebenem vede tunel, kterým projíždí autovlak, nebo auta stoupají přes nedaleké Bohinjské sedlo (1277 m). Juliana Trail vede z Bohinjské Bistrice přes Nemški Rovt, odkud čeká dlouhé výživné stoupání do sedla. Ze sedla čeká neméně strmý sestup do vesnice Podbrda.

9. etapa: Podbrdo – Grahovo ob Boči

17,1 km, 1010 m↑, 1208 m↓
Etapa nás vede slunnými a kouzelnými alpskými osadami vysoko nad údolím Baška grapa, jímž protéká říčka Bača. Stezka vede skrytá pro většinu návštěvníků cestujících po silnici a železnici na dně části údolí.

10. etapa: Grahovo ob Boči – Most na Soči

16,7 km, 776 m↑, 919 m↓
Tato část nás vede nejprve dolní částí údolí Baška grapa, u osady Podmelec stoupá půvabné pastviny a panoramatickou vyhlídku Senica, odkud klesá do údolí řeky Soča a končí v malebném Mostu na Soči.

11. etapa: Most na Soči – Tolmin

5,2 km, 108 m↑, 94 m↓
Etapa mezi Mostem na Soči a Tolminem je krátkou a panoramatickou procházkou podél zeleného akumulačního jezera na řece Soči.

12. etapa: Tolmin – Kobarid

16 km, 125 m↑, 77 m↓
Část z Tolminu do Kobaridu je vcelku rovinatá a vede údolím. Celá cesta vede po stezce, jak říkají místní, na slunečné straně řeky Soča, přes příjemné vesnice až po historické město Kobarid (italsky Caporetto). Za zastávku tu stojí Kobaridské muzeum (Kobaridski muzej) s působivou expozicí o událostech první světové války, a zejména o bojích na řece Soči / Isonzo, na něž vzpomíná v knize Sbohem, armádo! Ernest Hemingway. Oběti války (konkrétně 7000 padlých italských vojáků) připomíná také monumentální památník a hrobka nad Kobaridem.

13. etapa: Kobarid – Bovec

20,2 km, 125 m↑, 77 m↓
Tento úsek prochází soutěskou Kobarid a Trnovo, podél nejmalebnější a nejdivočejší části řeky Soča.

Soutěska řeky Soča, Julské Alpy, Slovinsko.
Soutěska řeky Soča, Julské Alpy, Slovinsko.

14. etapa: Bovec – Log pod Mangartom

11,3 km, 340 m↑, 151 m↓
Tato malebná část trailu vede podél dravé říčky Koritnica a míjí pozůstatky první světové války – např. mohutnou pevnost Kluže. Etapa končí ve vsi Log pod Mangartom, jedné z nejkrásnějších vesnic turistické stezky Juliana.

15. etapa: Log pod Mangartom – Tarvisio

20,6 km, 767 m↑, 659 m↓
Jedna z nejnáročnějších etap Juliana trailu – z Logu pod Mangartom stoupáme přibližně 600 metrů nadmořské výšky k průsmyku Predel (1150 m) a vstupujeme do Itálie. Sestup ze sedla Predel nás zavede nejprve k jezeru Lago del Predil a přes vesničku Cave del Predil údolím říčky Slizza (Gailitz) až k městu Tarvisio v oblasti trojmezí Itálie, Slovinska a Rakouska.

16. etapa: Tarvisio – Kranjska Gora

19 km, 181 m↑, 129 m↓
Závěrečná etapa vede z Tarvisia po cyklistické trase, míjí malebná jezera Fusine a u vesničky Rateče překračuje slovinskou hranici. Zastávku udělejte u průzračného jezírka Zelenci, jedné ze zdrojnic řeky Sávy, a po proudu říčky Sava Dolinka dorazíme zpět do Kranjské Gory.

Další čtyři etapy z/do oblasti Goriška Brda

17. etapa: Tolmin – Planinski dom Pod Ježo
18. etapa: Planinski dom Pod Ježo – Korada
19. etapa: Korada – Šmartno
20. etapa: Šmartno – Solkan

Ubytování a jídlo

Možností doplnit zásoby a přespání je po celé délce trailu mnoho. Na výběr je z kempů, horských chat až po luxusní hotely.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: