HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Juliana Trail: okruh kolem Julských Alp
Treky

Juliana Trail: okruh kolem Julských Alp

Juliana trail je méně náročný přechod v Julských Alpách. Dálková trasa tvoří okruh kolem Julských Alp, prochází nižšími polohami po alpských loukách, kolem řek Sáva a Soča a jezer Bohinj a Bled.

Julské Alpy – Slovinsko

Typ
11 a více denní, Okruh, Vhodné jako cyklotrasa (novinka)
Stát
Slovinsko
Další státy
Itálie, Slovinsko
Počet dní
16
Vhodné měsíce
březen, duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen, listopad
Délka
267 km
Nejvyšší bod
1326 m n. m.
Převýšení
7582 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
úseky s řetězy či lany

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

JULIANA TRAIL je 267 km dlouhý dálkový trail vedoucí kolem dechberoucího horského hřebene Julských Alp, údolími a odlehlými náhorními plošinami, přes horské průsmyky, skrytými cestami venkova, většími turistickými centry na okraji hor, podél toků Soči, Sávy, říček Bača a Tolminka a částečně přes řídce osídlenou hraniční oblast Itálie.

Během téměř všech etap a všech směrů se nám nabízí výhled na nejvyšší slovinskou horu Triglav. Na túře se dozvíme o historii železáren ve Slovinsku, prohlédneme si rodná města velkých slovinských spisovatelů a básníků, seznámíme se s významem včelařství v minulosti i dnes a s důležitostí zachování kvalitních lesů. Během cesty budeme pít křišťálově čistou pramenitou vodu, pocítíme pulzování známých turistických destinací i jednoduchý život místních lidí, žijících na osamělých farmách, vyrábějících úžasný sýr. Prozkoumáme místa, která byla silně ovlivněna první světovou válkou – ale především budeme vždy cítit a obdivovat život a krásy národního parku Triglav.

V roce 2020 byla trasa rozšířena ještě o extra čtyři etapy s celkovou délkou 60 km spojující celý okruh s vyhlášenou vinařskou oblastí Goriška Brda.

Celá trasa Julian Trailu se dá projet také na kole, podívej se na článek o bikovém okruhu kolem Julských Alp, který projel Jakub Larysz.

Kompletní popis Juliana trailu najdeš zde. Další užitečné informace pro cestování po Slovinsku najdete v češtině na www.slovinsko.travel nebo v angličtině na www.slovenia.info, možnosti outdoorových aktivit představuje web slovenia-outdoor.com.

Smaragodvé jezírko Zelenci nedaleko Kranjské Gory, kde pramení řeka Sáva Dolinka - jedna ze zdrojnic Sávy.
Smaragodvé jezírko Zelenci nedaleko Kranjské Gory, kde pramení řeka Sáva Dolinka – jedna ze zdrojnic Sávy.

Ubytování a jídlo

Možností doplnit zásoby a přespání je po celé délce trailu mnoho. Na výběr je z kempů, horských chat až po luxusní hotely.

Orientační rozpis po dnech

Trail je rozdělen do 16 etap, kratších i delších, lehčích i těch co dají nohám zabrat.

1. etapa: Kranjska Gora – Mojstrana
16,6 km, 233 m↑, 403 m↓
První část nás vede údolím Sávy Dolinky a částečně po okraji pohoří Karavanky a spojuje zimní a letní turistické středisko Kranjska Gora s Mojstranou, která se nachází u vstupu do údolí Vrata.

2. etapa: Mojstrana – Jesenice
20,6 km, 691 m↑, 784 m↓
Etapa 2 vede z Mojstrany přes Dovje a podhůří Karavanek do železárny v Jesenici. V posledním úseku trasa vede po starověké hornické stezce.

3. etapa: Jesenice – Begunje
16,2 km, 435 m↑, 431 m↓
Začínáme v železárenském městě Jesenice, přes Dobraško polje a přes řeku Sávu Dolinku zamíříme do vesnic pod vrcholem Stol, které si zachovaly původní ráz a nabízí pohled místní kulturu včelařství. Etapa končí v Begunje.

4. etapa: Begunje – Bled
15,1 km, 95 m↑, 159 m↓
Čtvrtá etapa je rovinatá a spojuje Begunje, vesnici pod horami Karavanke, Radovljicu, hlavní město kultury Julských Alp, a Bled, jedno z nejznámějších míst na východním části do Julských Alp. Etapa končí na břehu Bledského jezera.

5. etapa: Bled – Goreljek
21 km, 866 m↑, 91 m↓
Etapa začíná u Bledského jezera a pokračuje přes Gorje, soutěsku Pokljuka a několik strmých výstupů přes pastviny Kranjska planina a pastvinu Planina Javornik v srdci náhorní plošiny Pokljuka a končí v Goreljeku v hotelu Sport.

6. etapa: Goreljek – Stara Fužina
21,6 km, 280 m↑, 1005 m↓
Tato část vede lesy a pastvinami Pokljuka a sestupuje do Gorjuše, Koprivniku a Jereky v údolí Horní Bohinj. Odtud stezka pokračuje přes Češnjicu, Srednja vas a Studor do Staré Fužiny.

7. etapa: Stara Fužina – Bohinjska Bistrica
11,3 km, 103 m↑, 151 m↓
Krátká etapa cesty vede ze Staré Fužiny na Ribčev Laz poblíž Bohinjského jezera po nezpevněných silnicích a cestách přes panoramatické Dobravské louky až k Bohinjské bistrici, která je správním centrem Bohinju.

8. etapa: Bohinjska Bistrica – Podbrdo
13,7 km, 770 m↑, 782 m↓
Stezka vede z Nemški Rovt po Bohinj Hiking Trail a značené alpské stezce do Strme, lesními cestami a lesní cestou do sedla Vrh Bače. Století před výstavbou silnic a železnic spojujících Bohinj a oblast Primorska byla tato stezka jednou z mála možností, jak lidé mohli přejít z jednoho regionu do druhého.

9. etapa: Podbrdo – Grahovo ob Boči
17,1 km, 1010 m↑, 1208 m↓
Etapa nás vede slunnými a kouzelnými alpskými vesničkami vysoko nad Baška grapa, skrytá pro většinu návštěvníků cestujících po silnici a železnici v dolní části údolí.

10. etapa: Grahovo ob Boči – Most na Soči
16,7 km, 776 m↑, 919 m↓
Tato část nás vede nad a přes dolní část Baška grapa, přes panoramatickou Senicu do údolí Soča a končí v malebném Mostu na Soči.

11. etapa: Most na Soči – Tolmin
5,2 km, 108 m↑, 94 m↓
Etapa mezi Mostem na Soči a Tolminem je krátkou a panoramatickou procházkou po zeleném akumulačním jezeře.

12. etapa: Tolmin – Kobarid
16 km, 125 m↑, 77 m↓
Část z Tolminu do Kobaridu je vcelku rovná a vede údolím. Celá cesta vede po stezce, jak říkají místní, na slunečné straně řeky Soča, přes příjemné vesnice až po historický Kobarid.

13. etapa: Kobarid – Bovec
20,2 km, 125 m↑, 77 m↓
Tento úsek prochází soutěskou Kobarid a Trnovo, podél nejmalebnější a nejdivočejší části řeky Soča.

14. etapa: Bovec – Log pod Mangartom
11,3 km, 340 m↑, 151 m↓
Jedná se o malebnou část trailu, která vede kolem pozůstatků první světové války do Log pod Mangartom, jedné z nejkrásnějších vesnic turistické stezky Juliana.

15. etapa: Log pod Mangartom – Tarvisio
20,6 km, 767 m↑, 659 m↓
Jedná se o nejvyšší výstup na přímořské straně Juliana trailu – z Logu pod Mangartom stoupáme přibližně 600 metrů nadmořské výšky k průsmyku Predel a vstupujeme do Itálie.

16. etapa: Tarvisio – Kranjska Gora
19 km, 181 m↑, 129 m↓
Závěrečná etapa vede z Tarvisia po cyklistické turistické trase k slovinsko-italským hranicím v Rateče, odkud po místní vedlejší silnici dorazíme zpět do Kranjské Gory.

Další čtyři etapy z/do oblasti Goriška Brda

17. etapa: Tolmin – planinski dom Pod Ježo
18. etapa: planinski dom Pod Ježo – Korada
19. etapa: Korada – Šmartno
20. etapa: Šmartno – Solkan

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: