HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Juliana Trail: okruh kolem Julských Alp
Treky

Juliana Trail: okruh kolem Julských Alp

Juliana trail je méně náročný přechod v Julských Alpách. Dálková trasa tvoří okruh kolem Julských Alp, prochází nižšími polohami po alpských loukách, kolem řek Sáva a Soča a jezer Bohinj a Bled.

Julské Alpy – Slovinsko

Typ
11 a více denní, Okruh
Stát
Slovinsko
Další státy
Slovinsko
Počet dní
16
Vhodné měsíce
březen, duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen, listopad
Délka
267 km
Nejvyšší bod
1326 m n. m.
Převýšení
7582 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
úseky s řetězy či lany

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

JULIANA TRAIL je 267 km dlouhý dálkový trail vedoucí kolem dechberoucího horského hřebene Julských Alp, údolími a odlehlými náhorními plošinami, přes horské průsmyky, skrytými cestami venkova, většími turistickými centry na okraji hor, podél toků Soči, Sávy, říček Bača a Tolminka a částečně přes řídce osídlenou hraniční oblast Itálie.

Během téměř všech etap a všech směrů se nám nabízí výhled na nejvyšší slovinskou horu Triglav. Na túře se dozvíme o historii železáren ve Slovinsku, prohlédneme si rodná města velkých slovinských spisovatelů a básníků, seznámíme se s významem včelařství v minulosti i dnes a s důležitostí zachování kvalitních lesů. Během cesty budeme pít křišťálově čistou pramenitou vodu, pocítíme pulzování známých turistických destinací i jednoduchý život místních lidí, žijících na osamělých farmách, vyrábějících úžasný sýr. Prozkoumáme místa, která byla silně ovlivněna první světovou válkou – ale především budeme vždy cítit a obdivovat život a krásy národního parku Triglav.

Kompletní popis Juliana trailu najdeš zde. Další užitečné informace pro cestování po Slovinsku najdete v češtině na www.slovinsko.travel nebo v angličtině na www.slovenia.info, možnosti outdoorových aktivit přestavuje web slovenia-outdoor.com.

Smaragodvé jezírko Zelenci nedaleko Kranjské Gory, kde pramení řeka Sáva Dolinka - jedna ze zdrojnic Sávy.
Smaragodvé jezírko Zelenci nedaleko Kranjské Gory, kde pramení řeka Sáva Dolinka – jedna ze zdrojnic Sávy.

Ubytování a jídlo

Možností doplnit zásoby a přespání je po celé délce trailu mnoho. Na výběr je z kempů, horských chat až po luxusní hotely.

Orientační rozpis po dnech

Trail je rozdělen do 16 etap, kratších i delších, lehčích i těch co dají nohám zabrat.

1. etapa: Kranjska Gora – Mojstrana
16,6 km, 233 m↑, 403 m↓
První část nás vede údolím Sávy Dolinky a částečně po okraji pohoří Karavanky a spojuje zimní a letní turistické středisko Kranjska Gora s Mojstranou, která se nachází u vstupu do údolí Vrata.

2. etapa: Mojstrana – Jesenice
20,6 km, 691 m↑, 784 m↓
Etapa 2 vede z Mojstrany přes Dovje a podhůří Karavanek do železárny v Jesenici. V posledním úseku trasa vede po starověké hornické stezce.

3. etapa: Jesenice – Begunje
16,2 km, 435 m↑, 431 m↓
Začínáme v železárenském městě Jesenice, přes Dobraško polje a přes řeku Sávu Dolinku zamíříme do vesnic pod vrcholem Stol, které si zachovaly původní ráz a nabízí pohled místní kulturu včelařství. Etapa končí v Begunje.

4. etapa: Begunje – Bled
15,1 km, 95 m↑, 159 m↓
Čtvrtá etapa je rovinatá a spojuje Begunje, vesnici pod horami Karavanke, Radovljicu, hlavní město kultury Julských Alp, a Bled, jedno z nejznámějších míst na východním části do Julských Alp. Etapa končí na břehu Bledského jezera.

5. etapa: Bled – Goreljek
21 km, 866 m↑, 91 m↓
Etapa začíná u Bledského jezera a pokračuje přes Gorje, soutěsku Pokljuka a několik strmých výstupů přes pastviny Kranjska planina a pastvinu Planina Javornik v srdci náhorní plošiny Pokljuka a končí v Goreljeku v hotelu Sport.

6. etapa: Goreljek – Stara Fužina
21,6 km, 280 m↑, 1005 m↓
Tato část vede lesy a pastvinami Pokljuka a sestupuje do Gorjuše, Koprivniku a Jereky v údolí Horní Bohinj. Odtud stezka pokračuje přes Češnjicu, Srednja vas a Studor do Staré Fužiny.

7. etapa: Stara Fužina – Bohinjska Bistrica
11,3 km, 103 m↑, 151 m↓
Krátká etapa cesty vede ze Staré Fužiny na Ribčev Laz poblíž Bohinjského jezera po nezpevněných silnicích a cestách přes panoramatické Dobravské louky až k Bohinjské bistrici, která je správním centrem Bohinju.

8. etapa: Bohinjska Bistrica – Podbrdo
13,7 km, 770 m↑, 782 m↓
Stezka vede z Nemški Rovt po Bohinj Hiking Trail a značené alpské stezce do Strme, lesními cestami a lesní cestou do sedla Vrh Bače. Století před výstavbou silnic a železnic spojujících Bohinj a oblast Primorska byla tato stezka jednou z mála možností, jak lidé mohli přejít z jednoho regionu do druhého.

9. etapa: Podbrdo – Grahovo ob Boči
17,1 km, 1010 m↑, 1208 m↓
Etapa nás vede slunnými a kouzelnými alpskými vesničkami vysoko nad Baška grapa, skrytá pro většinu návštěvníků cestujících po silnici a železnici v dolní části údolí.

10. etapa: Grahovo ob Boči – Most na Soči
16,7 km, 776 m↑, 919 m↓
Tato část nás vede nad a přes dolní část Baška grapa, přes panoramatickou Senicu do údolí Soča a končí v malebném Mostu na Soči.

11. etapa: Most na Soči – Tolmin
5,2 km, 108 m↑, 94 m↓
Etapa mezi Mostem na Soči a Tolminem je krátkou a panoramatickou procházkou po zeleném akumulačním jezeře.

12. etapa: Tolmin – Kobarid
16 km, 125 m↑, 77 m↓
Část z Tolminu do Kobaridu je vcelku rovná a vede údolím. Celá cesta vede po stezce, jak říkají místní, na slunečné straně řeky Soča, přes příjemné vesnice až po historický Kobarid.

13. etapa: Kobarid – Bovec
20,2 km, 125 m↑, 77 m↓
Tento úsek prochází soutěskou Kobarid a Trnovo, podél nejmalebnější a nejdivočejší části řeky Soča.

14. etapa: Bovec – Log pod Mangartom
11,3 km, 340 m↑, 151 m↓
Jedná se o malebnou část trailu, která vede kolem pozůstatků první světové války do Log pod Mangartom, jedné z nejkrásnějších vesnic turistické stezky Juliana.

15. etapa: Log pod Mangartom – Tarvisio
20,6 km, 767 m↑, 659 m↓
Jedná se o nejvyšší výstup na přímořské straně Juliana trailu – z Logu pod Mangartom stoupáme přibližně 600 metrů nadmořské výšky k průsmyku Predel a vstupujeme do Itálie.

16. etapa: Tarvisio – Kranjska Gora
19 km, 181 m↑, 129 m↓
Závěrečná etapa vede z Tarvisia po cyklistické turistické trase k slovinsko-italským hranicím v Rateče, odkud po místní vedlejší silnici dorazíme zpět do Kranjské Gory.

 

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: