Okruh kolem 6 jezer u Tauplitzalm v Totes gebirge
Treky

Okruh kolem 6 jezer u Tauplitzalm v Totes gebirge

Pohodová túra kolem šestice horských jezer a jezírek v oblasti Tauplitzalm na jižním cípu Totes gebirge v rakouských Alpách je vhodná i pro rodiny s dětmi a projedete ji v kratší verzi i s kočárkem. Smaragdová jezera obklopují skalnaté vrcholy i krásná horská panoramata.

Totes gebirge – Rakousko

Typ
1-denní, Okruh, Túra vhodná pro děti
Stát
Rakousko
Další státy
Rakousko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září
Délka
15 km
Nejvyšší bod
1659 m n. m.
Převýšení
570 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Lehký – pro úplné začátečníky
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Tauplitz je v zimě oblíbeným lyžařským střediskem na samém jižním výběžku Totes gebirge. V létě se pomocí lanovky nebo i autem po placené horské silnici (10 km) dá bez větší námahy dostat až na náhorní plošinu ve výšce 1600 – 1800 metrů. Na zvlněných travnatých pláních jsou roztroušené horské chaty a chalupy, pasou se tu krávy a kochat se dá nádhernými výhledy. V polovině července tu jsou horské louky v plném květu a pestrobarevné kvítí dává horské idyle až kýčovitý nádech.

Tras pro kratší i delší túry je tu mnoho, okruh kolem šesti jezer měří celkem 15 kilometrů a vede po zpevněných cestách i pěšinách po loukách, přes kameny i skrz kleč. Dá se jít oběma směry, na různých místech zkrátit, pro rodiny s malými dětmi se nabízí i kratší varianty vhodné pro kočárek.

Půvabná jezera Mrtvých hor

Nejzápadněji položeným jezírkem je Krallersee pod masivem hory Lawinenstein (1965 m). Odkud se kolem horské chaty Holl-Haus nebo hotelu Hierzegger dostaneme k jezeru Großsee, za nímž se schovává nejmenší z jezer Märchensee (pohádkové jezero). Nedaleko odsud pramenní v příkrých svazích známá řeka Salza.

Nedaleko chaty Tauplitzalm najdeme menší jezírko Tauplitzsee, nad nímž se vypíná skalnatý hřeben vrcholů Traweng (1981 m) a Sturzhahn (2028 m). Dál na východ mírně klesáme k největšímu z jezer – Steiersee, sevřenému z obou stran strmými svahy hor. Nejvýchodnějším jezerem z celé šestice je půvabné Schwarzensee, kde se stáčíme opět zpátky a projdeme kolem všech jezer zase po druhém břehu.

Steiersee, Okruh kolem 6 jezer u Tauplitzalm, Totes gebirge, rakouské Alpy
Steiersee, Okruh kolem 6 jezer u Tauplitzalm, Totes gebirge, rakouské Alpy

S kočárkem

Po zpevněných cestách se jde tam i zpátky stejnou cestou a dá se dojít nejdál k Steiersee, ke Schwarzensee už to s kočárkem nejde.

Výstupy v okolí

Túru kolem jezer je možné zpestřit výstupem na některý z vrcholů – Lawinenstein (1965 m), Rosskogel (1890 m) či Großes Tragl (2179 m). Na vrchol Traweng (1981 m) vede ferata Gamsblick Klettersteig.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: