Ferata Gamsblick Klettersteig
Feraty

Ferata Gamsblick Klettersteig

Krásná, středně obtížná zajištěná cesta Gamsblick klettersteig (C) vede k vrcholu Traweng, tyčícím se nad náhorní plošinou u Tauplitzalm na jihu pohoří Totes Gebirge v rakouských Alpách. Na atraktivitě jí dodávají perfektní výhledy na Dachstein a další vrcholy ale také na temně modrá jezera a rozkvetlé alpské louky.

Totes gebirge – Rakousko

Nejvyšší bod
1981 m n. m.
Horolezecké úseky
ferata C
Celkový čas
2-3 hodiny
Doba lezení

1h

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Tauplitz je v zimě oblíbeným lyžařským střediskem na samém jižním výběžku Totes gebirge. V létě se pomocí lanovky nebo i autem po placené horské silnici (10 km) dá bez větší námahy dostat až na náhorní plošinu ve výšce 1600 – 1800 metrů. Na zvlněných travnatých pláních jsou roztroušené horské chaty a chalupy, pasou se tu krávy a kochat se dá nádhernými výhledy. V polovině července tu jsou horské louky v plném květu a pestrobarevné kvítí dává horské idyle až kýčovitý nádech.

Tras pro kratší i delší túry je tu mnoho, oblíbený je třeba 15 km dlouhý okruh kolem šesti jezer. Milovníky ferat sem láká pěkně vedená a dobře zajištěná cesta Gamsblick klettersteig (C) vedoucí k vrcholu Traweng, tyčícím se nad smaragdovým jezerem Steiersee.

Letecké pohledy na jezero Steiersee z vrcholu Traweng, Gamsblick klettersteig, Tauplitzalm, Totes gebirge
Letecké pohledy na jezero Steiersee z vrcholu Traweng, Gamsblick klettersteig, Tauplitzalm, Totes gebirge

Vzdušná dobrodružství

Nástup na feratu je u jeskyně a zajímavým prvkem je houpačka, s fantastickými výhledy, kde si můžete před nástupem na feratu zadovádět.

Ferata je dlouhá asi 300 metrů a její vylezení zabere zhruba hodinu. Po členitých skalních blocích stoupá poměrně strmě v jihovýchodní stěně Traweng s leteckými výhledy na největší jezernatou náhorní plošinu střední Evropy. Obtížnost dosahuje stupně C, nechybí však místa pro odpočinek i lehčí pasáže.

Z vrcholku se otvírá dechberoucí panorama Totes gebirge přes masiv Grimmig až k ledovému příkrovu Dachsteinu.

Stáhni si TOPO feraty z Bergsteigen.com

Příjezdové místo

vrchní stanice lanovky/parkoviště u Tauplitzalm

Výchozí bod

K  nástupu na feratu se vydáte směrem ke Steiersee kolem Grazer Hütte, cca 500 m od ní (za sedlem) zabočit doleva a pokračovat do výšky 1750 m a poté opět doleva směrem k jeskyni.

Sestup

Sestup vede poněkud nepříjemnou stezkou po suťovisku po Wanderweg 72 zpátky na náhorní plošinu s jezery.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: