Ferata Hluboká u Hluboké nad Vltavou
Feraty

Ferata Hluboká u Hluboké nad Vltavou

Nedaleko Hluboké nad Vltavou najdeme ve skále nad řekou Vltavou dvě via ferraty – lehčí 150 m dlouhou feratu (B), k níž nově přibyla náročnější 400 m dlouhá varianta obtížnosti C/D s několika silovými převisy.

Jižní Čechy, 15 km severně od Českých Budějovic – Česko

Nejvyšší bod
375 m n. m.
Horolezecké úseky
ferata C/D
Celkový čas
do 2 hodin
Doba lezení

30 minut

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Ferata se nastupuje u pontonu v řece Vltavě a vede cca 400 metrů vodorovně nad řekou ve výšce 1 – 5 metrů. Je velmi dobře osázená železnými kramlemi a skoro nepřetržitým ocelovým lanem. Většinou je jen mírně těžká, ale dvě nebo tři převislá místa pořádně prověří vaši obratnost a sílu.

Oproti jiným feratám zde máte psychologickou výhodu vody pod vámi, takže váš případný strach z výšky je mnohem menší, byť pád do vody kvůli skrytým kamenům určitě nedoporučuju.

Ve skále nad feratou, která má 10-20 metrů, je několik cest pro klasické postupové jištění.

Feratu zvládnou i zdatné děti; v naší skupině byl i devítiletý feratista, který měl na některých místech problém dosáhnout zároveň na lano a železné kramle, ale jinde zase byla jeho malá výška výhodou, protože ho nevytlačoval převis.

Nejtěžší místo via ferraty u Hluboké nad Vltavou.
Nejtěžší místo via ferraty u Hluboké nad Vltavou.

Stezka Vltavy

Stezka Vltavy je část Vltavy, která začíná v Českých Budějovicích, jde přes Hlubokou nad Vltavou, Purkarec, Týn nad Vltavou až ke Kořensku (následně lze pokračovat na VD Orlík). Na soutoku s Lužnicí lze odbočit proti proudu řeky Lužnice. Po Stezce Vltavy je možné se vydat po vodě, na kole i pěšky nebo různé aktivity zkombinovat.

www.stezkavltavy.cz

  • 40 km splavněné Vltavy
  • 60 km cyklostezek
  • 10 km stezky pro inline brusle
  • přes 25 turistických cílů po cestě
  • přes 15 občerstvení a restaurací
  • občerstvení a zábava na lodích
  • Infopointy přímo na stezce
  • 4 plavební komory

 

Příjezdové místo

Z Hluboké nad Vltavou můžete k nástupu feraty 7 km urazit buď na lodi po řece Vltavě anebo pěšky či na kole po rovinaté Vltavské cyklostezce po levém břehu řeky. V Hluboké  v půjčovně ve sportovním areálu vás vybaví paddleboardem, šlapacím paddleboardem, seakayakem nebo i motorovým člunem, ale taky feratovým setem.

Zvažte dopravu po vodě, protože po sedmi kilometrech pádlování vám bude ferata připadat o dost těžší.

Výchozí bod

Výchozí bod je u pontonu na Vltavě v místě zvaném Karvanice (7 km severně od Hluboké nad Vltavou nebo 4 km jižně od vesničky Purkanec). Začínají tady dvě feraty: směrem na sever je lehčí a starší asi 150 metrová ferata obtížnosti B a směrem na jih vede zde popisovaná trasa dlouhá 400 m obtížnosti C/D.

Výstup

Celá ferata vede vodorovně nad vodou.

Sestup

Zpátky k nástupu můžete buď plavat Vltavou nebo to obejít po pěšince nad skalami. Ferata je jednosměrná a nevracejte se tedy po ní, abyste si nepřekáželi s dalšími borci a borkami.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: