Největším alpským masivem Monte Rosa na Punta Dufour neboli Dufourspitze
Treky

Největším alpským masivem Monte Rosa na Punta Dufour neboli Dufourspitze

Masiv Monte Rosy se svými deseti vrcholy vyšších 4000m představuje největší alpský masiv a kota Punta Dufour je po Mont Blancu nejvyšší horou Evropy.

Alpy – Itálie

Typ
Výstup na vrchol, 3-denní
Stát
Itálie
Další státy
Itálie
Počet dní
3
Vhodné měsíce
září, srpen, červenec, červen
Délka
30 km
Nejvyšší bod
4634 m n. m.
Převýšení
3000 m
Ledovec / sněhová pole
ano
Horolezecké úseky
UIAA II

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Přes svou značnou výšku jsou mnohé vrcholy hřebene vcelku snadno dosažitelné. Jedná se o vrchol každého milovníka vysokých hor.

Náročnost

S výjimkou závěrečného výstupu na Punta Dufour jsou ostatní čtyřtisícovky středně náročnými turistickými cíli. K celkovému ohodnocení náročnosti nutno přičíst značnou nadmořskou výšku /aklimatizace dobrá/, přechody ledovců s možnou ztrátou orientace při náhlém zvratu počasí. Samozřejmostí jsou tedy alespoň elementární znalosti práce s  cepínem, chůze v mačkách a pohyb v lanovém družstvu.

Masiv Monte Rosa je nejvyšším pohodlně dostupným horským celkem Evropy. Běhen jedno nebo dvoudenní túry máme jedinečnou příležitost vystoupit hned na několik čtyřtisícovek, mnohé z nich převyšují tuto magickou hranici vskutku markantně. V případě noclehu na vysoko položeném bivaku pod vrcholem Balmerhorn můžeme „na jeden zátah“ přejít hned 7 takových vrcholů.

Od chaty Mantova /příp. Gnifetti/ jdeme širokým mírným spádem ledovce Ghiacciao de Lys většinoumocně vyšlapanou stopou mířící doprostřed mezi dvě skalní žebra. Držíme se pravé strany ledovce a obcházíme trhliny. Jdeme západně od vrcholu Pyramide Vincent pod skalní věží Balmenhorn /odbočka k bivaku Giordano al Balmenhorn, 6 míst, v blízkosti velká socha Krista/. Stáčíme se k plochému sedlu Cole de Lys, aniž bychom vystoupili přímo na něj. Jdeme k vhloubení mezi Ludwighöhe a kótu 4252m. Před námi se poprvé objeví široká jižní skalnatá stěna nejvyššího vrcholu Punta Dofour, vyrůstající z gigantického ledovce Grenzgletscher. V případě časové rezervy můžeme prudkým, ale snadným sněhovým svahem vystoupit na úzký hřeben, kterým snadno dosáhneme vrcholu Ludwigshöhe /4342m/.

Fantastický pohled přes závrat-né západní stěny do údolí Val Grande a na blízký vršek Corno Nero /4322m/, možný strmý sestup do sevřeného sedla a opět velmi prudce vzhůru na ostrý vrchol, středně ob-tížné, nutná dobře zvládnutá chůze v mačkách a práce s cepínem – přede-vším brždění/. Vý- stup na Ludwigshöhe zabere cca 1 hod. v obou směrech, vhodnější je tento „výlet“ absolvovat až při zpáteční cestě z Punta Dufour. atd…

Ubytování a jídlo

Potřebné vybavení

Jedná se o náročné VHT, takže budete potřebovat téměř vše, co horská výbavá nabízí. Tedy lano, jistící prostředky, cepín,mačky a helmu. Dále se pak můžou hodit trekové hůlky. Nutností je v létě a na jaře opalovací krém a sluneční brýle.

Přístup na začátek

Počátečním bodem je horní stanice lanovky na Colle Betta. Lanovka začíná na o zhruba 900 výškových metrů níže, ve vesničce Grenne, kam se dostaneme od města Ivrea.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

Grenne - chata Mantova - Dufourspitze

Orientační rozpis po dnech

1. den – výstup na chatu Mantova

2. den – chata Mantova – Dufourspitze – chata Mantova

3. den – sestup z chaty

Další možnosti túr v okolí

Výstup na čtyřtisícovky Castore, Pollux, Lyskamm

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: