Lehká túra k nejvyššímu německému vodopádu s plavbou přes Königssee
Treky

Lehká túra k nejvyššímu německému vodopádu s plavbou přes Königssee

Snad proto, že Německo nemá alpských středisek nazbyt, nabízí v nich maximum pro všechny. V Berchtesgadenských Alpách si přijdou na své cyklisti, vysokohorští turisté, horolezci, trekařští nadšenci, obdivovatelé kultury i lázenští poklidáři.

Berchtesgaden, Bavorské Alpy – Německo

Typ
1-denní, Túra vhodná pro děti
Stát
Německo
Další státy
Německo
Počet dní
1
Vhodné měsíce
leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen, listopad, prosinec
Délka
8 km
Nejvyšší bod
2013 m n. m.
Převýšení
800 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
neuvedeno
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Nastupujeme na loďku ve stanici Königssee a za chvíli vyrážíme. Hned jak nás už průzračná voda omrzí a musíme vyslechnout falešné troubení lodivoda na trumpetu (ukázka ozvěny), vynořují se kopule kostelíku svatého Bartoloměje. Jeho současná barokní podoba je z roku 1697, ale místo samotné je mnohem starší, protože kostelík tu stál už ve 12. století. Na idylickém poloostrůvku pod východní stěnou Watzmannu, kam vede jediná pohodlná cesta po vodě, vznikl po připojení Berchtesgadenu k Bavorsku v roce 1810 lovecký zámeček bavorských králů. Dneska samozřejmě slouží jako hostinec a hlavní cíl lázeňských turistů. Ti aktivnější by ale měli dojet až do přístaviště Salet Alm, odkud lze pohodlnou cestou dojít za hodinu a půl do závěru údolí, k nejvyššímu německému vodopádu Röthbachfall. Cestou obejdete horami sevřené jezero Obersee a můžete si dát svačinku u romantické salaše Fischunkel Alm.

TIP: Ač se to nezdá, vyhraďte si na plavbu celý den. Lodička jezdí kyvadlově mezi stanicí Königssee – Svatý Bartoloměj a Svatý Bartoloměj – Salet Alm. Cesta vždy trvá půl hodinky a někdy si počkáte pěknou frontu.

Královské město Berchtesgaden a jeho solné doly

Centrum královského města leží docela vysoko nad řekou a má krásný výhled na Watzmann. Malované domy, kavárničky, prodejny krojů, malovaných krabiček a Mozartových koulí dotváří jeho „lázeňský“ charakter. Určitě stojí za to se tu na chvíli zastavit, podívat se na za zámek, který dodnes patří dynastii Wittlesbachů, a navštívit některý z mnoha kostelů. Také tu ve městě dělají perfektní zmrzlinu a kebab.

Hlavním lákadlem města jsou ale solné doly, Salzbergwerk. Během chvilky vypadáme všichni tři jako praví horníci a nasedáme na vozíky, kterými se kdysi pracovníci dostávalido nitra hory, aby nacházeli nové a nové solné komory. Dnes se v dole stále pracuje, ale technologie už jsou jiné. Díky průzkumným vrtům, ražební technice a vodnímu vyplavování se produkce solinky (z níž se potom v sousedním Bad Reichenhallu sůl kamenná získává), výrazně zvýšila. Mezi hlavní atrakce interaktivní prohlídky je jízda po dřevěných skluzavkách, plavba na dřevěném voru po solném jezeře a několik multimediálních ukázek získávání a využití soli.

TIP: Berchtesgaden má vlakové nádraží a funguje jako dopravní uzel regionu. Téměř vždy tady budete přestupovat na své cestě k nějaké atrakci v okolí.

Ubytování a jídlo

Přímo v Berchtesgadenu jako centru oblasti naleznete desítky možností ubytování. Například majitel hotelu Lampllehen je Čech, může vám tak dát spoustu cenných rad a tipů. V nedalekém Inzellu vás rádi pohostí třeba Gästehaus Dufter.

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Přístup na začátek

K jezeru Konigssee se nejlépe dostanete přes Salzburg. Například z Brna je to zhruba 5 hodin jízdy

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

Berchtesgaden - Salet Alm - Fischunkel Alm - Röthbachfall

Další možnosti túr v okolí

K vodopádu se můžete dostat také vícedenním trekem Berchtesgadenskými Alpami, který končí právě v Salet Alm, kde vás nabere loďka.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: