Přes Králický Sněžník za 2 dny
Treky

Přes Králický Sněžník za 2 dny

Trasa Severní stezky Via Czechia prochází pohořím Králický Sněžník v délce 45km. Součástí tohoto treku je výstup na nejvyšší vrchol stejnojmenného pohoří – Králický Sněžník.

Králický Sněžník – Česko

Typ
2-denní, Výstup na vrchol, Hřebenovka
Stát
Česko
Další státy
Česko
Počet dní
2
Vhodné měsíce
březen, duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen, listopad
Délka
45 km
Nejvyšší bod
1424 m n. m.
Převýšení
1740 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Lehký – pro úplné začátečníky
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Králický Sněžník

Pohoří Králický Sněžník je svou rozlohou jedním z našich nejmenších horských celků, výškou své nejvyšší hory se však řadí na třetí příčku, hned za Krkonoše a Hrubý Jeseník. Toto členité pohoří leží na pomezí České republiky a Polska, větší část leží v polském Kladsku, kde jej nazývají Masyw Śnieżnika. Na východě sousedí s Rychlebskými horami, od kterých jej odděluje Kladské sedlo, a z jihu a západu jej obklopuje Hanušovická vrchovina. Králickým Sněžníkem probíhá historická zemská hranice mezi Čechami a Moravou a těsně pod vrcholem nejvyšší hory najdeme trojmezí tří historických zemí Koruny České – Čech, Kladska a Moravy.

Nejvyšší vrchol, 1424 metrů vysoký Králický Sněžník, je pro svou opuštěnost, nedostupnost a absenci staveb považován za jeden z nejkrásnějších vrcholů v Česku. Hora vděčí za své jméno nedalekému městu Králíky a sněhovým polím, která pokrývají vrcholové svahy dlouho do jara.

Turistická chata Návrší
Turistická chata Návrší

Turistika

Králický Sněžník byl od pradávna oblíbeným turistickým cílem a jakýmsi symbolem česko-moravské vzájemnosti. V roce 1780 sem vystoupil císař Josef II., roku 1886 český spisovatel Alois Jirásek a v roce 1906 sem zavítal i arcivévoda Josef Ferdinand Toskánský.

Na vrcholu Sněžníku stávala od roku 1899 kamenná chata s pětipatrovou Vilhelmovou rozhlednou, dnes z těchto staveb zbyla už jenom hromada kamení. V roce 2020 byla z polské strany zahájena stavba nové rozhledny. Pár set metrů pod vrcholem, u nedalekého pramene Moravy, v minulosti stávala Lichtenštejnova chata, ze které se dochovaly jen zbytky základů.

Výhled z Králického Sněžníku k Jeseníkům
Výhled z Králického Sněžníku k Jeseníkům

Severní stezka Via Czechia

Trasa Severní stezky prochází ve dvou etapách nejenom Králickým Sněžníkem, ale v první etapě částečně i Hanušovickou vrchovinou a Kladskou kotlinou. Celková vzdálenost dvoudenního přechodu činí 46 kilometrů. Cesta začíná na vrcholu Suchý vrch, na hranici Čech a Moravy, kde většina poutníků končí přechod Orlických hor. Odtud trasa sestupuje do Kladské kotliny a kolem poutního místa na Mariánském kopci směřuje do obce Králíky, a dále přes nejzápadnější výběžek Hanušovické vrchoviny stoupá k Dolní Moravě s mnoha možnostmi ubytování. Ve druhé etapě pak Severní stezka vede přes celý pohraniční hřeben – od vrchu Klepáč přes Malý Sněžník na Králický Sněžník a dále po polské zeleně značené trase „Cesty kurýrů Solidarity“ přes Hraniční horu do Kladského sedla.

Mohutné suťové pole na Klepáči
Mohutné suťové pole na Klepáči

Cyklistická varianta

Přejezd Králického Sněžníku na kole vede částečně po základní pěší trase a prochází jejími hlavními zájmovými body; využívá však v maximální míře cyklotrasy, navštíví vrchol Bukové hory a vynechá mimo jiné vrchol Křížové hory a Králického Sněžníku. Vrcholové partie Králického Sněžníku pokrývá stejnojmenná rezervace, kde je jízda na kole zakázána a terén cyklistiku beztak neumožňuje.

Podrobné informace v knize Severní stezka – Českem od západu k východu, vybavit se můžeš i Vandrovníkem.

Mapy ke stažení, gpx soubory nebo PDF itinerář najdeš na webu www.viaczechia.cz. Podrobný itinerář nalezneš zde.

Ubytování a jídlo

Ubytování pod střechou minimálně každých 20-25 km, potraviny možno doplňovat průběžně.

Doporučené ubytování:
Suchý Vrch – Kramářova chata
Dolní Morava – penzion V Zátiší
Kladské sedlo – Chata Kladské sedlo

Základní trasa

Suchý vrch - Kladské sedlo

Orientační rozpis po dnech

Suchý Vrch – Dolní Morava 27,20 km
Dolní Morava – Kladské sedlo 18,20 km

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: