Kolem Lipna pěšky nebo na kole
Treky

Kolem Lipna pěšky nebo na kole

Okruh kolem Lipna – trek nebo cyklovýlet krásnou přírodou Jižních Čech. Po cyklostezkách a zpevněných stezkách obkroužíme největší vodní nádrž v Česku, přezdívanou také české moře.

Šumava – Česko

Typ
1-denní, 2-denní, 3-denní, Okruh, Vhodné jako cyklotrasa (novinka), Túra vhodná pro děti
Stát
Česko
Další státy
Česko
Počet dní
4
Vhodné měsíce
květen, červen, červenec, srpen, září
Délka
73 km
Nejvyšší bod
750 m n. m.
Převýšení
670 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Lehký – pro úplné začátečníky
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Obejít nebo na kole objet Lipno zabere podle vaší kondice jeden (zdatný cyklista) až 4 dny (rodina s dětmi pěšky). Velká většina vede po rovinatých cyklostezkách nebo zpevněných cestách, nečekejte nějaké malé pěšinky ani kopce. Cyklostezka mezi Lipnem nad Vltavou a Frymburkem je navíc v létě fakt přeplněná cyklisty, bruslaři, kočárky a podobně. Ale i tak je to kolem vody často moc hezké, a kdo chce více do přírody, přidal jsem tipy na odbočky.

Z Lipna do Frymburku

Trasu můžete začít třeba v Marina Café na „náměstí“ v Lipně. Doporučuji tzv. pi-čo, tj. pistáciovou a čokoládovou zmrzlinu. (Toto je zcela neplacená reklama. Já tam začínám často i běžný den.) Do Frymburku je to 7.5 km po cyklostezce hned kolem vody. V půlce nezapomeňte pro štěstí pohladit tzv. Lipenskou vílu, sochu jezerní panny stojící na kameni ve vodě. Kde ji pohladíte, zavisí nejvíce na tom, jestli je někdo jiný v blízkosti.

ODBOČKA: Hned z Lipna nad Vltavou do Frymburku si můžete udělat odbočku přes kopec a sice vrch Kaliště (993 m). Do Frymburku pak budete klesat kolem kaple Panny Marie Bolestné, která stojí na vrcholu sjezdovky s hezkým výhledem na Frymburk, Lipno a okolní kopce. Můžete i zazvonit na zvon.

Cyklostezka u Lipna nad Vltavou
Cyklostezka u Lipna nad Vltavou

Z Frymburku do Černé v Pošumaví

Ve Frymburku projdete celkem hezkým náměstíčkem a pokračujete dále do Černé v Pošumaví (20 km), nejprve po cyklostezce, ale ta brzy končí a abyste nemuseli po dost rušné silnici, tak se vydáte trochu dále od Lipna po zelené značce kolem Pláničského rybníka. Hned za Černou je kemp s lanovým parkem a díky větrným podmínkám se tady dobře provozuje kiting.

Černá v Pošumaví – Horní Planá – Nová Pec

Dalším městečkem je Horní Planá (28 km) s rodným domem spisovatele Adalberta Stiftera (19. století; psal v němčině hodně o Šumavě, ale jeho knihy jsou bohužel většinou vyprodané). Za Horní Planou konečně trochu ubude osídlení, a tak se více v klidu dostanete až do Nové Pece cca v polovině trasy (36 km). Po mostě přejdete Vltavu. Pod ním je dobré koupání. Zde začíná (nebo končí) přehrada.

ODBOČKA: Výše proti proudu od Nové Pece jsou velmi hezké meandry Vltavy protékající rašeliništi a často i první zónou Národního parku. Určitě doporučuji si to někdy projet na kanoi. Nebo si přidejte pěší, cyklo nebo inline úsek z Nové Pece do Stožce (cca 15 km), který je moc hezký a párkrát míjí krásnou Vltavu. Výhodou je, že když si to dobře načasujete, můžete se ze Stožce vrátit do Nové Pece vlakem. Ale zpátky na trasu okruhu kolem Lipna.

Nová Pec –  Bližší Lhota – Frýdava

Nyní jsme na jižní straně přehrady, která je mnohem pustší než ta severní. Za komančů to byl zakázaný vojenský prostor a po zlotřilcích, kteří chtěli opustit socialistickou republiku se střílelo. Z Nové Pece nejprve 8 km do Bližší Lhoty (44km) přes mírný kopec.

ODBOČKA: Z Nové Pece do Bližší Lhoty se můžete dostat také zajížďkou kolem Schwarzenberského plavebního kanálu, známé technické památky (abych to popsal laicky pro ty, kdo nic netuší: je to desítky kilometrů dlouhý umělý potok, po kterém se svážely pokácené kmeny; ale je to trochu složitější, musely tam být malé přehrady, občas prokopali tunel apod.). Zde si můžete kus kolem kanálu projet a zase se vrátit k přehradě. Bude vás to „stát“ asi 5 km navíc.

Z Bližší Lhoty do Frýdavy je to nejméně zalidněný úsek. Stále jste ale na lesních asflatkách, kterých je na Šumavě bohužel tak moc. Míjíte rašeliniště, louky, hezké lesy i smrkové plantáže. Za Rakouskou zátokou je úsek blízko kolem vody s hezkými místy na koupání a kempování.

Výhled na Lipno nedaleko hráze
Výhled na Lipno nedaleko hráze

Frýdava – Lipno nad Vltavou

Ve Frýdavě máte 63 km za sebou a jen 10 km před sebou. Je tady taky přívoz, který vás převeze do Frymburku.  Zbývají 3 km do Přední Výtoně po silnici skoro kolem vody. V Přední Výtoni je kostel Svatého Filipa a Jakuba, kde prý straší a upravená pláž.

Zbylých 7 km do Lipna nad Vltavou vede už po klasické cyklostezce, přímo kolem vody s mnoha malými zátočinkami, občas dokonce s pískem a hezkými skálami a kameny. Konečně jste v Lipně nad Vltavou a je čas na další pi-čo (viz druhý odstavec popisu).

Ubytování a jídlo

Kolem Lipna najdete nesčetně možností ubytování od luxusních, přes penziony až po kempy. Výjimkou je jižní část cca 20 km mezi Bližší Lhotou a Frýdavou, kde nic není. Většina hotelů a penzionů má i restaurace. Pozor, mimo sezónu tj. cca od října do prosince a od března do dubna, má většina zařízení zavřeno. A v červenci a srpnu je zase dobré si dopředu pokoj rezervovat.

Na okruhu kolem Lipna neprocházíte Národním parkem a úsek kolem Lipna nad Vltavou a Frymburku není ani v CHKO, takže tím jsou dané možnosti stanování nadivoko nebo spaní pod širákem; pro tuto variantu se přímo nabízí hezká místa v lese u vody.

Hlavními centry na trase jsou Lipno nad Vltavou, Frymburk, Černá v Pošumaví, Horní Planá, Nová Pec a Přední Výtoň. V těchto místech najdete i obchody Coop nebo vietnamské večerky. V Lipně nad Vltavou a zčásti i ve Frymburku je všechno dražší než třeba v Nové Peci.

Potřebné vybavení

Běžná výbava na trek v české přírodě.

Základní trasa

Lipno nad Vltavou - Frymburk - Horní Planá - Nová Pec - Frýdava - Přední Výtoň - Lipno nad Vltavou

Další možnosti túr v okolí

Výstup na Großer Arber neboli Velký Javor v Bavorském lese

Přechod Šumavy přes nouzová tábořiště – na těžko se spaním v srdci národního parku

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: