Kaiser Franz Josef Klettersteig a Rosslochhöhlen Klettersteig
Feraty

Kaiser Franz Josef Klettersteig a Rosslochhöhlen Klettersteig

Krásná dlouhá ferrata Kaiser Franz Josef na západním úpatí pohoří Hochschwab nabízí velmi působivé výhledy na jezero Leopoldsteiner See, exponované lezení a adrenalinový lanový most nad propastí. Navazující krátká ferrata Rosslochhöhlen vás zavede do útrob stejnojmenné jeskyně.

Hochschwab – Rakousko

Nejvyšší bod
1649 m n. m.
Horolezecké úseky
ferata D, ferata D/E
Lanovky

ne

Celkový čas
5-6 hodin
Doba lezení

4 hodiny

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Dlouhá, ale nádherná zajištěná cesta pojmenovaná na počest císaře Františka Josefa (obtížnost D) stoupá po svazích 1649 metrů vysoké hory Rossloch v západní části pohoří Hochschwab. Její stěny  spadají k líbeznému jezeru Leopoldsteiner See, na jehož modrou hladinu se otvírají působivé výhledy. Dál v údolí zahlédneme blízké hornické město Eisenerz a červenou stěnu lomu na železnou rudu pro výrobu kvalitní štýrské oceli. Město má bohatou historii a bylo založeno již kolem roku 700.

Těsně pod vrcholem hory Rossloch se nachází jeskyně Rosslochhöhlen, jejíž útroby umožňuje prozkoumat krátká stejnojmenná ferrata (D/E). Vřele ji doporučuji všem, kdo má ještě chuť a dost sil po absolvování ferraty Kaiser Josef Klettersteig.

Na zdolání cesty si ponechejte nejlépe celý den. Výstup zabere včetně nástupu kolem pěti hodin a náročný exponovaný sestup, označený černým bodem, kolem dvou hodin. A pokud se rozhodnete prozkoumat jeskyni Rossloch, přidejte navíc ještě více jak hodinu k celkovému času. Celkové převýšení včetně nástupu je téměř 1000 m.

Článek a video připravil zakladatel značky High Point Zikmund Schwarzkopf alias Síga pro web www.highpoint.cz

Český výrobce High Point se pro outdoorové nadšence stal synonymem kvality, špičkových materiálů a precizního řemeslného zpracování. V jeho nabídce najdeme vybavení na ferraty, treky, horolezectví a další outdoorové aktivity a pobyt v přírodě. Výrobky High Point jsou vyráběny i vyvíjeny s maximální péčí ve vlastní dílně v Sušici.

Autor článku, Zikmund Schwarzkopf alias Síga, není úplně typický český důchodce. Celý život rád lezl po horách, a tak se na „stará kolena“ vrhnul na lezení ferrat a chození treků, ze kterých připravuje články a videoprůvodce. Přečti si rozhovor se zakladatelem značky High Point, v němž zavzpomínáme na jeho horolezecké i podnikatelské začátky, vyhoštění z tádžických hor i trekování v exotických destinacích…

Výchozí bod

Nástup zahájíme z prostorného placeného parkoviště u restaurace Seestüberl Leopoldsteinersee. Nástup je dobře označený a vede po západním cípu jezera lesem a později vzhůru sutí. Zabere kolem 20 min.

Výstup

Kaiser Franz Josef Klettersteig

Výstup zahájíme za C přes krátkou stěnu se dvěma dalšími úseky za D. Stěnku uzavírá celkem pohodlná římsa. Z římsy pokračujeme chodeckým terénem, kde odbočuje první úniková varianta z ferraty, pod vysoký pilíř, po kterém budeme pokračovat vzhůru převážnou část výstupu. Průstup tímto dlouhým a místy kolmým pilířem nabízí překrásné lezení v příjemné skále s úseky maximálně za C/D proložené úseky lehčími.

Po překonání pilíře následuje opět delší chodecká část k úpatí menšího závěrečného skalního pilíře maximálně za C/D v závěrečné části. U výlezu z cesty se nachází lanový most přes hlubokou propast. Ten ovšem nemá pokračování a je se třeba vrátit zpět. Pro toho, kdo netouží prozkoumat jeskyni Rossloch, zde úkol končí a může po krátkém výstupu začít sestupovat.

Čas výstupu: 4 h

Rosslochhöhlen Klettersteig

Kdo má ještě dost energie a jeskyňářské ambice, může vystoupat ke zmiňované jeskyni. Jeskyni nám umožní prozkoumat lano klettersteigu Rosslochhöhlen za D/E. Do vchodu jeskyně je třeba slézti dosti hluboko a exponovaně za C později za D. Do výstupové stěny se dostaneme po lanovém mostu. Výstup začíná za D/E pokračujeme za C/D a vylézáme za C. Myslím si však, že klasifikace je nadhodnocena. Po výlezu z jeskyně již opravdu nezbývá než sestoupit k autu.

Čas výstupu: 1 h

TOPO ferrat Kaiser Franz Joseph Klettersteig a Rosslochhöhlen Klettersteig ke stažení na webu  Bergsteigen.com

Sestup

Cesta dolů je náročná a exponovaná, občas opatřená lanem. Označení obtížnosti černým bodem je oprávněné. Sestup zabere kolem 2 hodin.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: