Hřebenovka Českým Švýcarskem v šesti etapách
Treky

Hřebenovka Českým Švýcarskem v šesti etapách

Úchvatnými proslulými i téměř neznámými místy v oblasti plné skalních měst, stěn a solitérů provede návštěvníky nově značená Hřebenovka Českým Švýcarskem. 100 kilometrů rozdělených do šesti etap ukáže to nejhezčí z regionu od Tisé do Jedlové.

České Švýcarsko – Česko

Typ
4-6 denní
Stát
Česko
Další státy
Česko
Počet dní
5
Vhodné měsíce
leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen, listopad, prosinec
Délka
100 km
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Lehký – pro úplné začátečníky
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Hřebenovka Českým Švýcarskem dává návštěvníkům vícero možností, jak si ji užít. Zdatní sportovci ji v rychlém tempu zvládnou za 3-4 dny. Jiní zase absolvují túru postupně, třeba během několika víkendů v roce, aby mohli obdivovat krásy Českého Švýcarska v různých ročních obdobích. Jiří Rak z obecně prospěšné společnosti rozdělil 100 kilometrů dlouhou trasu do šesti vyvážených etap. Zájemci tak v klidu stihnou celou Hřebenovku i během týdenní dovolené – a dostanou prostor prozkoumat co nejvíce pozoruhodností této jedinečné oblasti.

První etapa

První etapa začíná v Tisé. Na nultém kilometru se nacházejí dvě skalní města, obě ohromující. Z nich se pokračuje na vrchol Děčínského Sněžníku, kde je prastará kamenná vyhlídková věž. Poté turisté stezkami sestoupí do Děčína, nad kterým se tyčí Pastýřská stěna s interaktivní ZOO a jedinou via ferratou v zemi situovanou přímo v centru města. Za pozornost v Děčíně rozhodně stojí i návštěva rozsáhlého areálu thunovského zámku s nejdelší barokní zděnou přístupovou cestou na světě.

Hřebenovka Českým Švýcarskem, etapa 1 - mezi skálami v Tisé (foto A. Kubíček)
Hřebenovka Českým Švýcarskem, etapa 1 – mezi skálami v Tisé (foto A. Kubíček)

Druhá etapa

Druhá etapa vede lesoparkem k Císařské vyhlídce na vrchu Kvádrberku. Od této chvíle pokračuje zážitkové putování po hřebenu skalního masivu, který lemuje pravý břeh Labského kaňonu – nejhlubšího pískovcového kaňonu v Evropě. Součástí trasy je také Hřensko.

Třetí etapa

Kondici turistů prověří desítky schodů vysoké Janovské rozhledny, která je perlou třetí etapy. Vidět je odtud i Pravčická brána a požářiště z roku 2022. Cesta vede až na dno soutěsky řeky Kamenice a poté náhle stoupá k nejkrásnější aleji Českého Švýcarska. Etapa končí na Mezní Louce.

Čtvrtá etapa

Kolem Malé Pravčické brány a loupežnického hrádku Šaunštejn vede čtvrtá etapa Hřebenovky. Dobrodruzi se během ní mohou vyšplhat na temeno skály Šaunštejnu, Rudolfova kamene nebo Mariiny vyhlídky. Tady vede ta pravá Hřebenovka po hranách Jetřichovických skal.

Pátá etapa

V páté etapě, která začíná v Jetřichovicích, si návštěvníci vychutnají krásu Pavlina údolí a soutěsky zvané „Úzké schody“. Cesta se vine kolem obce Doubice, která je známá lidovou architekturou podstávkových domů. Turisté záhy spatří Kyjovský hrádek a následně se vydají k břehům Křinice. Přes Kyjovské údolí a stejnojmennou obec si dopřejí romantickou procházku po loukách a lesoparkem kolem hrobky továrníka Dittricha, až dorazí do Krásné Lípy, která je ohromí svou pohostinností.

Šestá etapa

V závěrečné šesté etapě projdou poutníci kolem Velkého rybníka až k jiřetínské Křížové cestě. Na vrcholu Jedlové si prohlédnou kamennou rozhlednu a vychutnají si nádherné výhledy. Poté doputují bučinou ke zřícenině hradu Tolštejn a sestoupí po Hřebenovce k nádraží Jedlová, kde dokončí stý kilometr své pouti Hřebenovkou Českým Švýcarskem.

Více informací o Hřebenovce Českým Švýcarskem i dalších tipech na výlety najdete na www.hrebenovka.comwww.ceskesvycarsko.cz.

Přístup na začátek

První etapa začíná v Tisé.

Další možnosti túr v okolí

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: