Pravčická brána – klenot severočeského kraje. A nejen toho!

Pravčická brána – klenot severočeského kraje. A nejen toho!

Sevení Čechy nabízejí mnoho přírodních krás, ale jedním z opravdových klenotů je Pravčická brána nedaleko Děčína. Vzhůru!

Naplno již z počátku

Vydáme-li se za Pravčickou bránou (německy Prebischtor), budeme muset zavítat do severočeského kraje, do okresu Děčín a národního parku České Švýcarsko, který je jedním z nejkrásnějších koutů naší vlasti. A výchozím bodem pro naši dnešní cestu bude polabské Hřensko.

Sem se lze dostat poměrně dobře vlakem, neboť se zde nachází i vlaková zastávka. Samozřejmě nejpohodlnější volba je osobním automobilem, nicméně po příjezdu počítejte s tím, že při parkování na vyhrazených místech k našemu oknéku doběhně usměvavá obsluha v reflexní vestě a vyžádá si průměrně 150Kč za celodenní stání! Kdo je připraven, není překvapen! Zvolme si tedy jakýkoliv druh dopravy, vše má svoje.

Ocitáme se na počátku Hřenska. Shlukem restaurací, hospod, prodejních stánků suvenýrů, oblečení i zlatavých „rolexek“ se probojujeme na západní okraj k hotelu Klepáč a podél asfaltové silnice a většího parkoviště se dostaneme dále až ke Třem pramenům, rozcestníku, který nás konečně svede ze silnice a zavede do světlého lesa na širokou cestu stoupající vzhůru. Na Pravčickou bránu je to z tohoto místa po červené turistické značce „jenom“ dva kilometry, ale cesta nahoru mezi skalami udělá z pohodlné procházky pěknou rozcvičku.

Prohlédněte si všechny fotografie k článku…

Krásné místo, ale …

Po necelé hodince šlapání ve stinném lese bez větších výhledů se dostaneme na místo s odbočkou k jeskyni Českých bratří, zda ji navštívíme je čistě na nás. Více nás ale určitě zaujme zajímavě umístěná stavba zámečku Sokolí hnízdo – nejen, že je zajímavá z hlediska architektury, ale také svým zasazením přímo k úpatí Pravčické brány. Sokolí hnízdo je místo restaurace i infocentra, výstavy zajímavých fotek z Českého Švýcarska a kde se turisté zastaví, aby si vychutnali pod „kamenným obloukem“ trochu atmosféry (pozor, za vstup platí!). S rukou na srdci je ale třeba říct, že se často stává toto místo přelidněné a trochu nesnesitelné, a tak i my se nebudeme zdržovat..

Vyběhneme si nahoru na vyhlídku nad Sokolí hnízdo, z níž je Pravčická brána nejlépe vidět. Úchvatné pohledy musí dojmout a oslovit každého milovníka krásné přírody! Budeme-li mít štěstí, uvidíme daleko!

Sestoupíme opět po úzké pěšině a kamenných schodech zpátky k infocentru a budově Sokolího hnízda a následně ještě o pár set metrů, až k odbočce pod Pravčickou bránou, z níž se červená turistická značka odpojuje jižně a pokračuje skalami dále až na Mezní louku, další záchytný bod v Českém Švýcarsku. Pohodlná lesní stezka vede mezi skalami, místy prudce a krátce sklesá po kamenech dolů, nad hlavami se čas od času objeví pohled na pískovcovou stěnu dotýkající se nebe; necelé čtyři kilometry utečou jako voda a ocitneme se na Mezní louce, kam jezdí autobusová linka z Hřenska, ale kde je hlavně možnost se osvěžit studeným nápojem či dobrým jídlem a na chvíli zastavit.

Soutěskami zpět

Nebudeme-li spěchat a nechytneme-li si autobus zpátky do Hřenska, abychom dnešní výlet zakončili, budeme pokračovat po modré turistické značce severně do lesa.

Široká cesta vede světlým lesem, než se napojí na žlutou turistickou značku, aby podél řeky (a nad ní po četných lávkách) Kamenice došla počátkem Divké soutěsky až k převoznímu místu. Pozor – nestihneme-li se dostavit v rámci provozních hodin lodí, musíme celou cestu jít zpátky, soutěsku nelze překonat jinak! Za převoz 450 metrů dlouhou Divokou soutěskou zaplatíme 60 Kč, stojí to ale za to! Vystojíme si frontu a jedeme, převozník svým komentářem obohatí jízdu o důležité informace…

Vylodíme se na výstupním místě a pokračujeme podél řeky (a po lávkách nad ní) po žluté turistické značce přes Mezní můstek se zelenou turistickou  značkou dále pískovcovým kaňonem řeky Kamenice. Dojdeme do druhé soutěsky – Tiché. Zde opět zaplatíme za převoz, vystojíme frontu a usadíme se do dlouhé lodi s vlastním převozníkem, který nás cestou upozorní na různé místní zajímavosti, které jinde ve světě neuvidíte (věřte!).

Na konci soutěsky opět vystoupíme a kamenitou stezkou a po dalších lávkách dojedeme k napojení se na červenou turistickou značku u hotelu Klepáč, kolem kterého jsme šli na dnešním počátku dne. Místo nám známé, k autu či vlaku již trefíme bez problémů, cestou se můžeme zastavit na další občerstvení a nasát naposledy atmosféru krásného severočeského koutu..

Celodenní výlet přes Pravčickou bránu a dvě soutěsky nabízí nebývalé množství turistických aktivit v rámci jednoho dne, to určitě stojí za návštěvu!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: