Ferrata Caspai
Feraty

Ferrata Caspai

Via ferrata Caspai s obtížností D/E stoupá jižní stěnou vrcholu Corno di Caspai (1393 m), který se vypíná v provincii Brescia nad obcí Lodrino v italských Alpách.

Brescianské Alpy – Itálie

Nejvyšší bod
1393 m n. m.
Horolezecké úseky
ferata D/E
Lanovky

ne

Celkový čas
4-5 hodin
Doba lezení

2,5 hodiny

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Ferratu Caspai lez charakterizovat jako dlouhý traverz jižním svahem hory, který končí pod obtížnou kolmou stěnou, vedoucí na vrchol hory Corna di Caspai (1393 m). Během traverzu jsou tři místa, která lze využít k úniku z ferraty. Rovněž obtížnou závěrečnou vertikální stěnu lze obejít. Ferrata se nachází v poměrně odlehlé oblasti, kde mnoho lezců, na rozdíl od 74 km vzdálené oblasti kolem Riva del Garda, nepotkáte.

Ferrata Caspai se vypíná v provincii Brescia nad obcí Lodrino.
Ferrata Caspai se vypíná v provincii Brescia nad obcí Lodrino.

Článek a video připravil zakladatel značky High Point Zikmund Schwarzkopf alias Síga pro web www.highpoint.cz

Český výrobce High Point se pro outdoorové nadšence stal synonymem kvality, špičkových materiálů a precizního řemeslného zpracování. V jeho nabídce najdeme vybavení na ferraty, treky, horolezectví a další outdoorové aktivity a pobyt v přírodě. Výrobky High Point jsou vyráběny i vyvíjeny s maximální péčí ve vlastní dílně v Sušici.

 

Autor článku, Zikmund Schwarzkopf alias Síga, není úplně typický český důchodce. Celý život rád lezl po horách, a tak se na „stará kolena“ vrhnul na lezení ferrat a chození treků, ze kterých připravuje články a videoprůvodce. Přečti si rozhovor se zakladatelem značky High Point, v němž zavzpomínáme na jeho horolezecké i podnikatelské začátky, vyhoštění z tádžických hor i trekování v exotických destinacích…

Příjezdové místo

obec Lodrino

Výchozí bod

Na začátku obce Lodrino zahněte doprava a podle značení Ferrata Corno di Caspai stoupejte vzhůru až k parkovišti nad restaurací Trattoria Genzianella a památníkem. Od parkoviště pokračujte dál chůzí po příjezdové silničce, později lesní cestou podle zeleného a bílého značení až k nástupu.

Nástup: 45min

Výstup

Do ferraty nastoupíme za C po nepříznivě vrstvené skále. Následuje nekonečně dlouhý traverz, během něhož se střídají chodecké úseky s krátkými výlezy po skalních stupních a sestupy do roklinek. Čeká nás i průlez úzkou trhlinou ve skále. Traverz je převážně za A a B s několika krátkými úseky za C a jedním místem za D.

Pořádné lezení nám začne teprve pod kolmou skalní stěnou, kde náš zajištěný traverz končí. Kdo si netroufá do dlouhého déčkového úseku, který končí zajímavým D/E, nechť pokračuje dál pěšinou.

Podrobné TOPO ferraty Caspai lze stáhnout na webu Bergsteigen.com

Sestup

Z vrcholu se dejte vpravo na Passo della Cavada. Ze sedla pak pokračujte pod lanovkou, cesta k parkovišti je označená.

Sestup: 1h

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: