Feratový okruh přes Jalovec a Malou Mojstrovku
Treky

Feratový okruh přes Jalovec a Malou Mojstrovku

Fantastická třídenní okružní túra v srdci Julských Alp přes impozantní vrcholy Jalovec a Mala Mojstrovka je náročný ale výhledově atraktivní přechod. Čeká na něm velké převýšení, lezecké pasáže i krásná ferata. No co víc si přát!

Julské Alpy – Slovinsko

Typ
3-denní, Výstup na vrchol, Okruh
Stát
Slovinsko
Další státy
Slovinsko
Počet dní
3
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září
Délka
24 km
Nejvyšší bod
2645 m n. m.
Převýšení
2700 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Náročný
Horolezecké úseky
UIAA II, úseky s řetězy či lany, ferata B/C

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Den 1: Vršič – Zavetišče pod Špičkom

  • délka: cca 4-5 h, 7 km
  • převýšení +850/-550 m

Architektonicky dokonalá stavba bělostného Jalovce bývá pro svůj takřka dokonalý tvar přezdívána Slovinským Matterhornem. Název vrcholu pochází z výrazu „holá“ neboli „jalová“ hora, s keřem jalovce tedy nemá nic společného. Tyčí se vysoko nad trojici dolin: PlanicaTrenta a Koritnica.

Výchozím bodem pro výstup na Jalovec od jihu je sedlo Vršič (1611 m), které protíná Julské Alpy od severu k jihu a spojuje alpská střediska Kranjskou Goru a Bovec (variantu výstupu od chaty u pramene řeky Soča najdeš níže). Odtud míří horská stezka dlouho po vrstevnici (mírná stoupání i klesání) přes suťoviska a kosodřevinou až ke konci strmě nabírá výškové metry k chatě Zavetišče pod Špičkom (2064 m).

Výhledy na triglavský masiv od chaty Zavetišče pod Špičkom, Julské Alpy
Výhledy na triglavský masiv od chaty Zavetišče pod Špičkom, Julské Alpy

Den 2: Zavetišče pod Špičkom – Jalovec – Dom v Tamarju

  • délka: 7-8 h, 8 km
  • převýšení: +630/-1530 m

Další den nás čeká asi tříhodinový výstup na samotný Jalovec. Cesta to určitě není pro slabší nátury. Stezka se vine suťoviskem a lehčím skalním terénem a místy je dojištěna ocelovými lany. Nejprve se proplétá po úbočí hory Veliki Ozebnik (2480m), a ze sedýlka pak následuje vrcholový hřeben na Jalovec. Mimo jištěných úseků se na několika místech může přidat dlouho do léta ležící sníh.

Rozhledově patří Jalovec ke skutečně excelentním bodům. Díky své poloze na západním okraji Julských Alp odtud přehlédneme nejen celou slovinskou část pohoří v čele s Triglavem, ale také neméně zajímavé italské Julské Alpy (Alpi Giulie) s dominantami Jof  di Fuart a Jof di Montasio. Největší pozornost však asi přitáhne blízký kolos Mangart, spojený s Jalovcem zubatým rozeklaným hřebenem. Rovněž pohled do zelených hlubin doliny Planica připomene, jakou anabázi máme za sebou.

Severozápadním hřebenem z vrcholu zamíříme strmou, místy zajištěnou stezkou do Kotova sedla (2138  m). Odtud vede poměrně nepříjemný sestup suťovým polem do doliny Tamar. V nižších polohách sejdeme k lesu, kterým už je to kousek k chatě Dom v Tamarju (1108 m).

Impozantní stěna Mangartu z vrcholu Jalovec, Julské Alpy.
Impozantní stěna Mangartu z vrcholu Jalovec, Julské Alpy.

Den 3: Dom v Tamarju – Mala Mojstrovka – Vršič

  • délka: 5-6 h, 8 km
  • převýšení: +1400/-900 m

Táhlým stoupáním lesem a kosodřevinou nastoupáme do sedla Vratca (1807 m) pod Malou Mojstrovkou. Odtud odbočuje vpravo nástup k pěkně vedené feratě Hanzovat pot (B/C). Příkrý, dobře jištěný komín vytváří pěkný úvod horolezecké stezky. Dále stoupáme po systému skalních můstků. Částečně jištěné skalní stupně vedou na ­plochý východní hřeben, po němž se bez problémů dostaneme až na ­vrchol hory Mala Mojstrovka. Ferrata je díky krátkému nástupu ze sedla Vršič dost oblíbená, zvolte proto ideálně jiný den než víkend a vyrazte včas.

Vrchol poskytuje působivý panoramatický rozhled na nejvyšší vrcholky slovinských Julských Alp. Téměř hned za mohutným vrcholem Pri­soj­nik (2547 m) vyhlíží „monarcha“ těchto hor, pověstmi opředený Triglav (2864 m), přesně východním směrem proráží protažený zubatý hřbet Škrlatica (2740 m) a konec hřbetu tvoří souměrný pyramidový vrchol Špik (2462 m).

Sestoupit můžeme po strmém jižním hřbetu do sedla vysoko nad Vršičem. Odtud pokračujeme vlevo do skalního žlabu a poté sestoupíme po svahu s jemnou sutí na silnici vedoucí zpět do sedla Vršič.

Ubytování a jídlo

Volné táboření není ve slovinských Alpách povoleno.

Potřebné vybavení

Feratový set a helma jsou nezbytností.

Orientační rozpis po dnech

  1. Vršič (1611 m) – Zavetišče pod Špičkom (2064 m): 4-5 h, 7 km, +850/-550 m
  2. Zavetišče pod Špičkom (2064 m) – Jalovec (2645 m) – Kotovo sedlo (2138 m) – Dom v Tamarju (1108 m): 7-8 h, 8 km, +630/-1530 m
  3. Dom v Tamarju (1108 m) – Mala Mojstrovka (2333 m) – Vršič (1611 m): 5-6 h, 8 km, +1400/-900 m

Další možnosti túr v okolí

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: