Ferata Eisenerz
Feraty

Ferata Eisenerz

Eisenerzské Alpy – Rakousko

Nejvyšší bod
1865 m n. m. Pfaffenstein m n. m.
Horolezecké úseky
ferata B/C
Lanovky

ne

Celkový čas
5-6 hodin
Doba lezení

1 hodina a 30 minut

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Přijměte pozvání do kraje, kde železná ruda jako hlavní surovina hrála odjakživa největší roli. O čemž svědčí už název via ferraty i nedalekého městečka Eisenerz (železná ruda).

Kdysi neposkvrněné alpské údolí s horskými loukami a strmými vápencovými stěnami utrpělo ve 20. století tvrdý šrám, jehož jizvy se boudou hojit po dlouhá léta. Místní obyvatelé se ale tomu snaží statečně čelit a vytvářejí v regionu nejrůznější turistická lákadla. Jako například via ferraty

Eisenerz Klettersteig byl vybudován v roce 2006 a klasifikací odpovídá stupni C/D. Jedná se však o naprosto logicky vedenou linii po západním hřebeni Pfaffensteinu (1 865m). Jednodušší lezecké pasáže od Béčka po Céčko jsou zpestřeny několika kratšími C/D výšvihy osazenými kolíky. Závěrečný vzdušný traverz po polici a kolících ve strmé stěně je pak doslova doslova vyvrcholením celé zajištěné cesty.

Výškové metry: 1050 vm, z toho via ferrata 300 vm

Orientace cesty: jihozápad

Mapa: Hochschwab, Mariazell, Eisenwurzen (Kompass-212)

Průvodce: Ferraty Východních Alp

Příjezdové místo

Eisenerz, parkoviště pro Pfaffenstein na okraji města, 820 m.n.m.

Výchozí bod

Zaparkujte auto nad městečkem Eisenerz a rozhodně se nenechte odradit dlouhým nástupem cca 700 výškových metrů, převážně lesní pěšinou. O hodně byste přišli. Sledujte zančení č. 825 Markussteig a Pfaffenstein Klettersteig až na polici pod stěnou, kde začíná via ferrata.

Sestup

Z vrcholu doprava po exponovaném chodníku Markussteig, který vás dovede zpět na začátek zajištěné cesty. Nebo okružní túrou přes Südwandsteig č. 826. Pozor, sestup po chodníku č.824 k Leopoldsteiner See byl nedávno stržen lavinou a je neschůdný.

Obtížnost (popis)

Hned se startu vás prověří první obtížnější úsek C/D. Nad ním se terén pokládá až na velkou travnatou polici, odkud následují dva kratší strmé výšvihy, opět C/D. Po vzdušném, ale snadném hřebeni se dostanete na odpočinkový hřebínek, ideální na doplnění energie. Čeká vás totiž to nejlepší!

Exponovaný překrok Erzbergerschritt do stěny prošpikované kramlemi. Nad stěnou se nabízí poslední možnost odpočinku a také zápisu do knihy výstupů. Pak už jen ten závěr. Komín na rozpor a koutem C/D s pomocí kolíků. A jste na hřebeni vedoucím krátce k vrcholovému kříži Pfaffensteinu (1 865m). Zde si v klidu můžete prohlédnout rezavě hnědou, po vrstvách odtěženou horu Erzberg.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: