Ferata Cesta přátelství ve feratovém parku na Slánské hoře
Feraty

Ferata Cesta přátelství ve feratovém parku na Slánské hoře

Pražská plošina – Česko

Horolezecké úseky
ferata B/C
Lanovky

ne

Celkový čas
do 2 hodin
Doba lezení

20 minut

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Ve Slaném, zhruba 30 kilometrů severozápadně od Prahy, vznikl díky Karlu Bělinovi feratový park, který tvoří šest krátkých zajištěných cest. Jmenovitě jsou to Enšpígl (C/D), Slánská promenáda (D/E), Cesta přátelství (B/C), Masochyst (D/E), Richtrovka (B/C) a Spirála (C). Všechny vedou ze severu na vrchol – Slánská hora (330 m).

Schéma cestSchéma cest

Místní skála není přílíš vysoká. Překonává převýšení kolem 40 metrů, přesto jsou místní feraty zábavné a určitě mají co nabídnout. Návštěvu tohoto parku můžete pojmout jako pěkný jednodenní výlet, na kterém se vy, anebo vaše děti bezpečně naučíte používat feratové vybavení, otestujete metodiku v praxi a hlavně můžete postupně zvyšovat technickou obtížnost, a to bez nějakých velkých přesunů až do hezké obtížnost D/E.

Určitě se tady zabavíte, ale samozřejě nemůžete očekávat, že zážitek bude stený jako třeba v Dolomitech a tamních legendárních zajištěných cestách. Berte to jako přípravu na takovéto celodenní alpské feraty. Kolem celé Slánské hory navíc vede naučná stezka, kterou můžete svůj výlet ještě zpestřit.

Více informací o feratach na Slánské hoře můžete načerpat na facebooku.

Příjezdové místo

Parkovišť je v okolí Slánské hory několik, zkuste třeba to u „kotelny“ (50.2300650N, 14.0981508E).

Sestup

Z vršku můžete sestoupit po pěšince zpět k parkovišti, anebo se vrátit k nástupu a pokračovat ve „feratování“.

Obtížnost (popis)

Ferata „Cesta přátelství“ se při čelním pohledu na skalní masív nachází na levé straně zúžení. Nejdříve musíte překonat mírný převis, poté hladké plotny, kdy někdy najít stup je opravdu obtížné. Následuje pasáž kolmo vzhůru, ve které najdete jak železné stupy, tak ty přírodní – skalní. Dále je třešnička celé cesty „Summit Bridge“. Zajištěnou cestu můžete zakončit buďto přechodem zmiňované pasáže a podél skály na vršek (lehčí varianta), anebo komínem.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: