Alpský výstup na Pyramide du Tacul východní hranou
Treky

Alpský výstup na Pyramide du Tacul východní hranou

Skalní útvary v Chamonix nabízejí atraktivní lezení nejen výkonnostním a špičkovým lezcům, ale i pohodářům, kteří si na horolezecké túře chtějí skvěle a bezpečně zalézt na prvotřídní „šamonické“ žule. Užít si tu můžete třeba romantický den, ideální pro lezecké páry.

Alpy – Francie

Typ
Výstup na vrchol, 2-denní, 1-denní
Stát
Francie
Další státy
Francie
Počet dní
1
Vhodné měsíce
září, srpen, červenec
Délka
10 km
Nejvyšší bod
3842 m n. m.
Převýšení
700 m
Ledovec / sněhová pole
ano
Horolezecké úseky
UIAA IV a těžší

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Pyramide du Tacul  (3468 m) se nachází na východním kraji masivu Mont Blanc du Tacul přímo u ledovce a je velice lehce dostupná jak z chaty Aiguile du Midi, tak i z Helbronneru (okolo 1,5 hodiny). Užijete si chůzi po ledovci s nádhernými panoramaty přilehlých štítů ledovce Géant. Prostě jedno velké „ááách, Chamonix“.

Tuhle nádhernou lezeckou túru východní hranou, nazývanou via Ottoz, začnete jak z francouzské, tak z italské strany chůzí po ledovci du Géant. Při jeho překonávání je samozřejmostí navázání na lano. Při přechodu z ledovce na skálu k lezení první délky dávejte velký pozor na sněhové mosty, u Pyramidy je dost nebezpečných ledovcových trhlin. Nástup může mít dvě varianty, jedna odspodu přímo hranou (ta se asi moc nepoužívá), druhá zleva od východní hrany stěnou doprava.

První délka vede stěnou k hraně, od druhé lanové délky se držíte víceméně východní hrany, po které lezete dalších 9 – 10 délek na vrchol. Štandy se nacházejí v cestě asi po 30 metrech. Ve třetí potrénujete na krátkém 1,5m úseku komínovou techniku. Po šesté délce dolezete na krásnou plošinu, kde si můžete náležitě odpočinout a vychutnávat nádherná panoramata. Od šestého štandu mírně sestoupíte a čeká vás nejtěžší místo celé túry – systémem spár a puklin se dostanete k hraně a pak mírně za ni do severovýchodní stěny. Poslední tři závěrečné délky se tlačíte mírně vlevo od hrany, lezení vede lehkým terénem až na vrchol.

Linie cesty je velice dobře členitá na obě strany, lehce čitelná, existuje dost příležitostí jak zajistit, hodně spár a koutů, možnosti zajištění za hroty a dobrá místa na vybudování štandů. Prostě pohodová cesta pro všechny věkové generace. Není se čeho bát. Doporučuju zjistit si, kdy jezdí poslední lanovka do údolí, pokud chcete túru absolvovat za jeden den, je třeba být rychlý.

Obtížnost: IV+ (pouze jedno místo), zbytek do IV UIAA.

Pavel Žofka

Horský vůdce IFMGA, lezec, skialpinista, horolezec. V létě se pohybuje v oblasti Chamonix, na konci zimy a na jaře ho potkáte na skialpových túrách v Alpách. Na svém kontě má nesčetně výstupů na alpské čtyřtisícové velikány a lezecké výstupy na skalách v Evropě a Americe. Víc najdete na www.horskyvudce.cz.

Ubytování a jídlo

Refugio Torino – na italské straně (Helbronner)

Cosmique Hut – na francouzské straně (Aiguille du Midi)

Potřebné vybavení

Dvojité lano (ideálně 2 x 60 m kvůli rychlému slanění), 8 expresek, šité smyce, friendy.

Jištění a slanění: Vlastní, sem tam najdete skobu, nýt či zapomenutého frienda či vklíněnce. Štandy poznáte podle smyček, slaňovacích štandů je dostatek, jsou víceméně po 30 metrech. Slanění je možné přímo cestou dolů nebo jihovýchodní stěnou přes nádherné linie spár zpátky k nástupu.

Přístup na začátek

Od chaty Aiguille du Midi asi 1,5 hodiny po ledovci pod nástup, z italské strany od Refugio Torino okolo 1 hodiny. Oba přístupy jsou víceméně z kopce, při cestě zpět, pokud budete spěchat na lanovky do údolí, počítejte s tím, že půjdete do kopce. Převýšení od nástupu cesty k horním stanicím lanovek je okolo 300 výškových metrů.

Základní trasa

Stanice lanovky Aiguille du Midi - Pyramide du Tacul

Další možnosti túr v okolí

Z Itálie na vrchol Evropy – Monte Bianco neboli Mont Blanc

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: