4 dny podél jižního pobřeží Kréty: skrz soutěsky Samaria a Arádhena
Treky

4 dny podél jižního pobřeží Kréty: skrz soutěsky Samaria a Arádhena

Trekování po jižním pobřeží ostrova Kréta se nese v duchu krásných výhledů na Libyjské moře. Trasa kopírující částečně dálkovou E4 prochází také dvě nádherné soutěsky, které se ostře zařezávají do svahů pohoří Lefka Ori – Samaria a Arádhena.

Lefka Ori, Kréta – Řecko

Typ
4-6 denní
Stát
Řecko
Další státy
Řecko
Počet dní
4
Vhodné měsíce
říjen, září, srpen, červenec, červen, květen
Délka
45 km
Nejvyšší bod
1200 m n. m.
Převýšení
3000 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Samaria

Monumentální 18 km dlouhá skalní soutěska Samaria se ostře zařezává do svahů pohoří Lefka Ori na jihozápadě Kréty a klesá až k břehům Libyjského moře. Tato impozantní jizva v krétské krajině nese označení nejhlubší a druhá nejdelší soutěska Evropy. Třináctikilometrová túra skrz soutěsku začíná na konci cesty u restaurace Xylóskalo uprostřed Bílých hor (Lefka Ori) ve výšce 1200 m a klesá postupně až do osady Agia Roumeli na pobřeží, odkud je možné se dopravit pouze lodí (trajektem do městečka Sougia).

Úvodní prudké klesání se po pár kilometrech trochu zvolní u pozůstatků horské vesničky a ruin kostelíka. Dalších deset kilometrů stezka sleduje kamenité koryto potoka, který ale v letním měsících takřka vysychá. Proti spalujícímu žáru slunečních paprsků chrání místy příjemný stín borovicových a cypřišových hájů, rozhodně ale nezapomeňte pokrývku hlavy proti úpalu a dostatek tekutin pro pětihodinový pochod. Pár kilometrů před koncem trasy se nachází nejimpozantnější a nejfotografovanější místo celé soutěsky zvané Železná vrata – stametrové skalní stěny tu vytváří skalní průrvu o šířce pouhé tři metry! Skalní masivy lemující soutěsku dosahují v některých místech výšky až půl kilometru a budí v člověku dojem mravence.

Soutěska Samaria je součástí stejnojmenného národního parku a je přístupná od května do října (vyjma velmi deštivých dnů – kvůli hrozícím sesuvům půdy a pádu kamení). Soutěska je domovem řady krétských endemitických druhů flory, stejně jako živočichů, jako jsou původní kozy kri-kri nebo vzácné druhy dravých ptáků.

Koza Kri Kri je jedním z vzácných zástupců původní fauny Kréty.Koza Kri Kri je jedním z vzácných zástupců původní fauny Kréty.

Jižní pobřeží

Druhý den pokračujeme po stezce kopírující jižní pobřeží s nádhernými výhledy na moře, které hraje všemi odstíny modré, do městečka Likos. V parném dni nabízí příjemné osvěžení malé liduprázdné pláže, např. u kostelíku Agios Pavlos.

soutěskou Arádhena

Málo známou, nespoutanou soutěskou Arádhena projdeme do horské vesnice Anópoli. Pokračuje stoupání ke kapli Agia Kateríni, od které se otvírá ptačí pohled na moře. Pod námi už je cíl dnešní etapy půvabné městečko Loutró.

Závěr treku podél Libyjského moře

Z Loutró po pobřeží Libyjského moře pokračujeme pořád dál na východ. Mineme kapli Agios Stavrós a zakončíme trek výstupem do vesnice Hora Sfakion, odkud nám jede autobus zpátky do Heraklionu.

Ubytování a jídlo

Přespávat je možné v rodinných penzionech.

Potřebné vybavení

Běžné věci na turistiku, hodí se pokrývka hlavy a dostatek tekutin.

Přístup na začátek

Letecky do Heraklionu, autobusem do Chanie, autobusem na náhorní plošinu Omalos, zastávka Xylóskalo.

Přístup z konce

Autobusem z Hora Sfakion do Heraklionu.

Základní trasa

Xylóskalo – soutěska Samaria - Agia Roumeli – Likos - soutěska Arádhena – Anopoli - Loutró - Hora Sfakion

Orientační rozpis po dnech

1. Den: Xylóskalo – soutěska Samaria – Agia Roumeli: 13 km

2. Den: Agia Roumeli – Likos: 12 km

3. Den: Likos – soutěska Arádhena – Anopoli – Loutró: 13 km

4. Den: Loutró – Hora Sfakion: 7 km

Další možnosti túr v okolí

Další možnosti túr se nabízí v pohoří Lefka Ori.

Celou Krétu protíná od západu na východ dálková trasa E4.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: