Horní Albeřice – vápenka

Horní Albeřice – vápenka

V okolí Horních Albeřic se od počátku 19. století dobýval vápenec v několika povrchových lomech, surovina se tu hned zpracovávala ve vápenkách.

Jednou z nich je osmiboká vápenka s barevným šindelovým pláštěm, která stojí přímo u silnice. Na počátku 19. století ji z lomového kamene postavil Ignác Lahmer. V roce 2011 byla památkově chráněná pec opravena a o rok později tu bylo otevřeno muzeum Vápenka, jehož stálá expozice je věnována kromě historie výroby vápna i životu obyvatel v albeřickém údolí. Klíče od muzea si lze vypůjčit denně v informačním centru Veselý výlet v Horním Maršově – Temném Dole, ale je nutné je vrátit ještě týž den.

Zajímavostí Horních Albeřic je i Bischofův lom, kde byl v roce 1889 objeven vstup do Albeřické jeskyně (nejdelší v Krkonošském národním parku) jejíž součástí je největší podzemní jezero v Čechách. Jeskyně ale není pro veřejnost přístupná. Kolem lomu vede červená značka.

Přístup:

Z obce Dolní Albeřice po silnici do Horních Albeřic a pak po červené značce – asi 1,5 km. Nebo ze Žacléře po modré značce na křižovatku Roh hranic a odtud po červeném značení – asi 8 km.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: