Holubník

Holubník

Jedna z nejvýraznějších dominant Hejnického hřebene s vrcholovým, asi deset metrů vysokým skaliskem, ze kterého je nádherný panoramatický rozhled na celou centrální část Jizerských hor.

Určitě rozeznáme např. Smrk s Paličníkem nebo Jizeru, dohlédneme Lužické hory, Ještědský hřbet, na kopce v Českém ráji i na Krkonoše. Kromě toho uvidíme i dvě jizerské přehrady a v Polsku chladící věže elektrárny, která se v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století značně podepsala na smutném osudu místních lesů. Ještě nedávno tu všude okolo byl mrtvý les, ale v devadesátých letech minulého století začala obnova lesního porostu, dnes už tu objevíte dokonce i motýly.

Já osobně považuji Holubník za nejhezčí výhledové místo Jizerských hor. Severně od sedla Holubníku při zeleně značené turistické cestě stojí jeden z mnoha jizerskohorských pomníčků s názvem Bílá smrt. Navzdory názvu tento pomníček nepřipomíná tragickou událost, ale poněkud nezodpovědnou výpravu tří vážených libereckých občanů v únoru 1909. Obchodník Josef Mras, kapelník Wilhelm Pochmann a hostinský z Radničního sklípku Christian Arzböck se vydali na výlet s rohačkami. V Kristiánově v Liščí boudě vydatně pojedli a popili a pak se vydali k sedlu Holubníku, odkud údajně chtěli sjet na saních do Ferdinandova.Cestou k sedlu je zastihla sněhová bouře a oni zabloudili.

Hostinskému došly síly, tak se zbývající dva rozhodli, že dojdou pro pomoc. Arzböcka zabalili do svých kožichů, položili ho na rohačky a sami se pak vydali přes sedlo Holubníku a po Štolpišské silnici došli do Ferdinandova. Odtud se pak vydala záchranná výprava se saněmi, taženými koněm. Na místo, kde hostinského zanechali, dorazili zachránci až v noci, ale Arzböck byl kupodivu živ a zdráv. Ještě jedna málo známá zajímavost – v říjnu 1938 nedaleko Holubníku přistálo nouzově letadlo Siebel, jeho pilot byl lehce raněn, další dva letci utrpěli těžká zranění.

Přístup

Častým výchozím místem bývá Nová Louka SV od Bedřichova. Od Šámalovy chaty po modré značce do Kristiánova (sklářské muzeum), odtud po červeném značení na Holubník. Stále po červené značce přes Ptačí kupy na žlutou značku. Po ní k rozcestí Hřebínek (občerstvení), následuje zelená značka a od rozcestí Za přehradou vede na Novou Louku žluté značení. Okruh je dlouhý cca 17 km.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: