Hemrovy skály

Hemrovy skály

Hemrovy skály, pojmenované podle někdejšího majitele blízkého statku, tvoří asi 100 m dlouhý skalní hřeben táhnoucí se od Butovické planiny až k silnici pod Novou vsí.

Nachází se na dohled od pražského sídliště Butovice a je součástí Přírodního parku Prokopského a Dalejského údolí. Spolu s okrajovými partiemi butovického skalního masivu a několika menšími okolními skalami byly vyhlášeny Přírodní rezervací Prokopské údolí.

Na pohled zaujmou exotickým zjevem, který je dán jejich původem. Jedná se o pozůstatek jižního svahu prvohorní podmořské sopky sopky (tedy z dob, kdy se v Pražské kotlině rozlévalo moře), jejíž původní délka činila více než 5 Km. Zatímco severní svah skal je zalesněn, jižní je téměř holý a udrží se na něm jen několik vytrvalých, jinde často vzácných druhů bylin – na jaře zde kvetou žluté Devaterníky, Koniklec luční, či Lomikámen trojprstý.

Hemrovy skály nabízejí ojedinělou a v této lokalitě nečekanou kulisu, obdivuhodnou podívanou, kousek pravé divočiny. Lákají ke zdolání, romantickému posezení a výhledu po okolí z místa vzdáleného městskému ruchu.

Přístup:

Skály jsou volně přístupné. Pohodlně lze přijít od starých Jinonic, po zelené TZ vystoupat na Kovářovic mez a zde se vydat po úzké, neznačené stezce zcela vpravo, přímo na hřeben Hemrových skal (1,3 Km),. Trochu namáhavější je výstup po sklaním srázu od silnice na západním okraji skal (ulice Novoveská), kam je to asi 1200 m od stanice metra Nové Butovice, nebo 800 m od stanice autobusu Ovčí hájek, kolem retenční nádrže Asuán.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: