Cyklistická dětská kolekce Silvini Punta

Cyklistická dětská kolekce Silvini Punta

Dětské a juniorské oblečení má ve své nabídce řada cyklistických značek a nechybí ani v nabídce značky Silvini. Čtyřletý testovací jezdec zkoušel komplet nazvaný Punta, který obsahuje ¾ cyklokalhoty s vložkou, slušivý dres, cyklobundu s odepínacími rukávy a navrch pár rukavic s gelovou vložkou.

Údaje výrobce:
Dětská cyklistická bunda Punta s odepínacími rukávy
Materiál:Windbreaker WR- větruvzdorný, lehký a hustě tkaný materiál
Barvy: zelená, červená
Infocena: 950 Kč

Dětské ¾ cyklokalhoty Punta s vložkou
Materiál: Meryl – jemné polyamidové mikrovlákno.
Barva: černá
Iinfocena: 690 Kč

Dětský cyklistický dres Punta
Materiál: Cooldry – rychleschnoucí materiál
Barvy: černá, bílá, modrá, růžová
Iinfocena: 590 Kč

Oblečení je k dispozici ve čtyřech velikostech: 116-122 / 128-134 / 140-146 / 152-158

Dětské cyklistické rukavice Punta
Materiál: syntetická kůže Amara, prodyšný elastický materiál
Barvy:šedá, modrá, zelená, žlutá, červená
Velikosti: 3 / 4 / 5 / 6 / 7
Infocena: 170 Kč
Dodává: Silvini

Po více než roce používání můžeme hodnotit a rovnou mohu konstatovat, že se oblečení osvědčilo.

První pro nás pozitivní zprávou bylo zjištění, že nejmenší velikost (116-122) v pohodě vyhovovala i ještě o něco menším dětem než výrobce uvádí (velikost našeho testera na začátku testu byla 110). Rukavice se ukázaly natolik elastické, že nejmenší rukavice (vel 3) vyhovovaly jak naší ani ne tříleté dceři, tak skoro pětiletému synovi. A potěšitelné je, že i nyní, kdy synovi táhne na šest a běžně nosí oblečení nad 120, mu cyklooblečení ještě stále padne. Jediným limitujícím faktorem je délka rukávů u bundy, které jsou už jen taktak. Kalhoty i dres, ale zřejmě budou sloužit i napřesrok. U rukavic nevíme, po cca půlroce používání se odstěhovaly někam do čudu, předpokládám ale, že velikostně by už nestíhaly a chtělo by to velikost 4.

Bunda, která po oddělení rukávů slouží též jako vesta, je z velmi lehkého a skladného materiálu, který výborně ochrání před větrem, ne však před deštěm. Je vybavena třemi kapsami, nejoblíbenější je samozřejmě ta na zádech :-), se zapínáním na zip. V pase lze bundu stáhnout pomocí dvou pruženek se samosvorkami, čehož jsme moc nevyužívali a bunda je též vybavena přiléhavou kapucí, čehož jsme naopak využívali hojně. Kapuce dokonale obepíná hlavu a díky tenkému materiálu se vejde pod helmu bez toho, aby bylo potřeba upravovat velikost helmy. Kapuci lze zarolovat do límce (a zajistit suchým zipem), ale této možnosti nevyužíváme a necháváme ji volně na zádech, kde nijak nepřekáží. Možná by pro snazší orientaci pomohlo standardní označení oddělitelných rukávů (L a P), ale nakonec si stačí zapamatovat, že reflexní nápis Silvini je na levém rukávu. Pokud si to nezapamatujete, tak ale stále ještě máte 50% šanci, že se trefíte :-).

U bundy jsme také (přirozeně) nejvíce ocenili univerzálnost užití. Kromě kola je využitelná též jako lehká záložní větruodolná vrstva pro výlety, kdy nehrozí déšť. Větší děti ji též určitě užijí v zimě při běhání na běžkách.

Cyklokalhoty jsou klasické elasťáky v ¾ provedení a jsou samozřejmě vybaveny vložkou. Stahování v pase je řešeno gumou a tkanicí se samosvorkou, nohavice jsou proti vyhrnování opatřeny silikonovými protiskluzovými páskami. Ocenili jsme zejména ¾ provedení, které umožňuje víceméně celoroční provoz. Při jarních a podzimních teplotách stačí doplnit delšími ponožkami a v kombinaci s nepropro kalhotami lze využít výhod cyklovložky i při pozdně podzimních vyjížďkách.

Dres s krátkým rukávem je vyroben z příjemného rychleschnoucího materiálu a v podpaží a na bocích je vybaven prodyšnými panely pro lepší ventilaci. Na zádech opět oblíbená a hojně využívaná kapsička na zip.

Rukavice jsou vyrobeny ze syntetické kůže Amara v dlaňové části v kombinaci s vrchní částí z jemného elastického materiálu.

Pokud se týká střihu a provedení, tak veškeré testované oblečení je střihově povedené, nikde netlačí ani neomezuje v pohybu. Veškeré švy jsou v plochém provedení, umístění kapes i ostatních detailů je z hlediska funkčnosti zdařilé a pokud jde o vzhled, tak nejenom náš názor je, že oblečení na dětech vypadá opravdu pěkně. Oblečení je navíc bohatě vybaveno reflexními prvky a zejména cyklobunda v jasně zeleném barevném provedení zlepšuje viditelnost na maximální možnou míru, což je zejména u dětí velmi důležité.

I při poměrně kritickém zkoumání, kdy jsme se snažili odhalit případné problémy, jsme našli jen několik drobných detailů, o kterých si myslíme, že by mohly být vyřešeny lépe. U kalhot v uvedené nejmenší velikosti, by se dalo uvažovat o užití menší vložky. Současná velikost je z hlediska funkčnosti vyhovující, ale stačila by i menší, která by v poměru k celkové velikosti kalhot působila méně masivně. Určitě by také prospělo užití drobnější samosvorky u stahování kalhot, ta současná je zbytečně veliká a může tlačit. Stejně tak by drobnější samosvorky neuškodily ani u stahování v pase bundy. U rukavic přetrvává odvěký problém se suchými zipy a jejich zatrháváním (do materiálu rukavice nebo do rukávů případné mikiny či bundy) a to i přesto, že jsou zde použity suché zipy novější generace (bez klasických háčků), u kterých je zatrhávání oproti starším typům méně nepříjemné. Přesto je třeba dávat pozor a zvláště u sundaných rukavic to chce zipy vždy udržovat zapnuté.

Jako hlavní omezení, zejména pro nejmenší děti, bych viděl celkové použití specializovaného cyklistického vybavení pro výlety s dětmi. Cyklooblečení je přirozeně navrženo zejména pro jízdu na kole a tomuto užití jsou podřízeny též použité materiály. Ovšem v okamžiku, kdy zastavíme a malí cyklisté se vrhnou do lesa na budování hradu z větví, šplhání po stromech a další podobné aktivity, pak použité jemné rychloschnoucí materiály, které na kole výborně fungují, zde dostávají poměrně zabrat. U starších dětí tento problém zřejmě odpadne, my to řešíme využitím náhradního oblečení, které sebou na delší výlety beztak vozíme.

Mám-li shrnout naše dojmy z déle než ročního používání vybavení z kolekce Punta, tak rozhodně panuje spokojenost. Pokud máte aktivní děti, které rády jezdí na kole, na inlinech, koloběžce, případně bundu využijete i v zimně na běžky apod., a přitom máte pocit, že byste užili specializované oblečení pro tyto sporty, pak Silvini nabízí vybavení, které můžeme doporučit.

© Svět outdooru, test červen 2011, text i foto Ondra Müller

Placené odkazy k tomuto článku:
Zde může být váš odkaz! Napište nám.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: