Čtveřice designových vyhlídek ukáže panoramata Krkonoš z vrcholku Stráž v Rokytnici nad Jizerou

Čtveřice designových vyhlídek ukáže panoramata Krkonoš z vrcholku Stráž v Rokytnici nad Jizerou

V Rokytnici nad Jizerou v Krkonoších slavnostně otevřeli vyhlídkový lesopark na vrcholku Stráž nad městem. Na skalních výběžcích vrcholu vznikly čtyři vyhlídkové plošiny z dílny libereckého studia Mjölk. Symbolizují čtyřčlennou skupinu strážců, postav ze znaku města, kteří jsou na Hlídce na Stráži.

Příběh projektu Hlídek na Stráži se začal psát v roce 2014. Architekti ze studia Mjölk navrhli sérii drobných zastavení na vrchu Stráž, který je součástí hřebene, vlnícího se nad Rokytnicí. Jeho západní konec klesá k divokým vodám řeky Jizery a na východ pokračuje Sachrovým a Vlčím hřebenem až na majestátní horu Kotel. Vrch Stráž (Strážník) byl jedním z míst, kde se při vpádu nepřátelských vojsk posílali za pomoci ohně signály o nepříteli překračujícím hranici naší země. Kouřový signál pak přejímaly další hlídky na Kozákově a hlouběji v Čechách.

Rokytnice nad Jizerou má dnes nové hlídače. Koncept projektu se zrodil z původního záměru obce postavit na vrcholu klasickou rozhlednu. Morfologie kopce se ukázala nevhodná pro stavbu vyhlídkové věže a jako vhodnější se jevilo navrhnout několik zastavení na skalách, které vrchol kopce lemují. Vyhlídky umístili liberečtí architekti ze studia Mjölk do různých prostředí, aby nabízely pestré výhledy do okolní krajiny, stromů, či borůvčí. Přibližují návštěvníkům nejen perspektivu vzdálených horských hřebenů, ale také intimitu lesního prostředí. Inspirací pro lehké stavby ze dřeva a oceli byly postavy ze znaku města Rokytnice nad Jizerou.

Na město dohlíží na skalách Strážníku čtyři patroni, symbolizující čtyři vesnice, které se v dávných časech spojily v město Rokytnice – Liška, Medvěd, Ovce a Horník – Hlídka na Stráži.

Liška

Liška se uvelebila na první skále. Její dlouhé tělo stojí na kameni, ocas jí trčí do údolí. Vidí celou Rokytnici i okolní kopce. Bystrým okem sleduje, jak taje poslední sníh na Lysé hoře, ví o prvních petrklíčích na svazích, kam se opírají paprsky jarního slunce. Letní slunce jí bělí záda, podzimní deště lišce potemní její dřevěnou srst. Tak račte vstoupit, milánkové, teď vás na zádech povozí Liška z Františkova! Na Lišku je hezký výhled z malé lávky, která stojí nedaleko společně s posezením, které je jako dělané pro odpolední svačinku. Takových zastavení je po cestě víc, tak když bude u Lišky plno, nesmutněte, jinde pro vás bude určitě místo.

Vyhlídka Liška. Hlídka na Stráži, Rokytnice nad Jizerou, Krkonoše
Vyhlídka Liška. Hlídka na Stráži, Rokytnice nad Jizerou, Krkonoše

Medvěd

Medvěd se schoval v lese jen kousek od Lišky. Stojí na kusu kamene mezi borůvčím a kouká do korun stromů. Vypadá dobře živený, je ho pořádný kousek. „Vlezte mi na záda!“ Vyzývá Medvěd a zve vás na vyhlídku, která funguje, i když se po horách válí mlha. Když budete mít štěstí, uvidíte datla v akci a když si přivstanete, uvidíte možná i stádo srnek, které se potulují v lesích na vrcholu Stráže. Medvěd je z Dolní Rokytnice, ale vypadá, že se mu tady nahoře líbí. Je tu klid a má rád lidi, tak se nebojte a poslechněte ho. Vlezte mu na záda.

Vyhlídka Medvěd. Hlídka na Stráži, Rokytnice nad Jizerou, Krkonoše
Vyhlídka Medvěd. Hlídka na Stráži, Rokytnice nad Jizerou, Krkonoše

Ovce

Ovečka se na Stráž zatoulala z luk Horní Rokytnice. Hlídá cestu k Horníkovi, který je posledním zastavením na trase mezi hlídkami na Stráži. Schoulená v lese mezi borůvkovými keříky nabízí svůj hrb těm nejbojácnějším. Vylezte po žebříku a pohlaďte jí záda, bude ráda.

Vyhlídka Ovce. Hlídka na Stráži, Rokytnice nad Jizerou, Krkonoše
Vyhlídka Ovce. Hlídka na Stráži, Rokytnice nad Jizerou, Krkonoše

Horník

Přes lávku se dostanete k Horníkovi. Stojí na vysoké skále, které říkají místní horolezci Ká pětka. Jeho postava odkazuje na hornickou minulost Rokytnice. Jako symbol Rokytna je posledním ze čtyřčlenné hlídky. Mohutná postava shlíží do údolí Jizery. Prudké schodiště vás dovede na vyhlídku s krásným výhledem. Když se zaposloucháte, uslyšíte možná i šumivé vody řeky, která si prodírá cestu divokým údolím z hor na hranicích s Polskem. Sedněte si na schody a sledujte panorama kopců nad řekou, je tu nádherně.

Vyhlídka Horník. Hlídka na Stráži, Rokytnice nad Jizerou, Krkonoše
Vyhlídka Horník. Hlídka na Stráži, Rokytnice nad Jizerou, Krkonoše

Podrobnější informace o projektu:  www.hlidkanastrazi.cz a  www.mjolk.cz/hlidka-na-strazi. Umístění vyhlídek v Mapy.cz.

Česko-polská hřebenovka

Vyhlídkový lesopark Hlídka na Stráži je součástí projektu s názvem „Česko-polská Hřebenovka – západní část – Rokytnice a Piechowice s výhledem na Krkonoše“. V polském partnerském městě Piechowice vznikla vyhlídková plošina „Złoty Widok“ (Zlatá vyhlídka), z které je výhled na Krkonoše z druhé strany, než jaký nabízí Hlídka na Stráži.

Česko-polská hřebenovka je dálková trasa vedoucí z Lužických hor po hřebenech Ještědu, Jizerských hor, Krkonoš, Broumovské vrchoviny, Orlických hor, Králického Sněžníku a Jeseníků, kde končí na vrcholu Praděd. Varianta po české straně měří 390 km, její úseky vedou také přes Německo či Polsko a protíná Liberecký, Královéhradecký, Pardubický a Olomoucký kraj. Poznej trasu, která byla proznačena již na začátku 20. století a provede tě přes vrcholky pohoří při severní hranici Česka.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: