Známý polárník a dobrodruh Lonnie Dupre se v těchto chvílích pokouší o zimní sólo výstup na nejvyšší horu Severní Ameriky, kterou je Denali (6194 m). Momentálně by měl být ve výšce kolem 4300 metrů. O jeho dalším postupu vás budeme informovat.
Nejeden tajemný příběh odehrál se v povodí Tiché Orlice mezi Ústím a Brandýsem na Orlicím. Vydejme se po stopách zajímavé historie na místa velice hezká, zkusme sejít ze značených cest a projít romantickým údolím, nazvaným Husí krk, potěšme se pohledy z mnoha vyhlídek…
Oblíbená vycházková trasa zčásti po naučné stezce k soustavě rybníků na západním okraji Lanškrouna a dále po neznačené cestě k chátrajícímu zámku.
Žamberk a Letohrad jsou dvě příjemná, pro rekreaci jako stvořená města v Podorlické pahorkatině. Po silnici je to z jednoho do druhého pouhých, 6 kilometrů, my vám však nabízíme cestu delší a zajímavější. Navštívíme obě Orlice – Divokou i Tichou, projdeme se pěknými údolími potoků, poznáme půvabné samoty i jezírko uprostřed lesů. Pozor na chůzi po státní silnici č. 11 – je tu značný provoz!
Půvabné putování nás zavede do míst, kde se rád zastavoval německý básník J. W. Goethe, aby se pokochal pohledem na krásný kout Čech, ve druhé části pak projdeme klidovou oblastí Smrčin – ovšem bez možnosti občerstvení.
Nad severním okrajem Mariánských Lázní se zvedají táhlé, většinou zalesněné kopce s objekty hotelů, výletních restaurací a rekreačních zařízení. Také tady vyvěrají prameny, jejichž zdrojem je vrchovištní rašeliniště. Naše trasa vede k pozoruhodnému chráněnému území Smraďoch, jakési malé obdobě známého rašeliniště Soos u Františkových Lázní, i do půvabného údolí Kamenného potoka s Mariánskolázeňskou přehradou. Poznáte i některá zajímavá místa samotného města, oblíbené cíle procházek lázeňských hostů. Výlet není příliš dlouhý, má jediný náročnější výstup na Kamzík; cesta při okrajích Smraďochu vede místy mokřinatým, blátivým terénem.
Podhorní vrch je výraznou dominantou v blízkosti Mariánských Lázní, odpusťme tedy našim prapředkům, že jej mylně považovali za nejvyšší horu Čech. Není však jedinou zajímavou vyhlídkou, navíc se na naší trase seznámíme s prameny u Úšovického potoka.
Ze staré hornické obce a nepříliš úspěšného lázeňského místa se vydáme za poznáním zajímavých památek, hezkými lesy a romantickými údolími, krajinou s mnoha minerálními prameny. Putování není náročné.
Ve vysoko položené, ale poměrně ploché rybničnaté krajině ve východním cípu popisované oblasti leží klášter Teplá, po staletí pevná hráz českého království proti německé rozpínavosti a významné centrum kultury a vzdělanosti na bývalé hranici Čech a Chebska. Zajímavou historii má také blízké město Teplá. Do okolí láká turisty i příjemné prostředí Betlémského rybníka s kempem. S výjimkou nepříliš náročného stoupání k Beranovce je popisovaná trasa pohodlná a velmi dobře schůdná – většinou půjdeme po asfaltových silnicích. Ideální je zejména pro jízdu na kole.
Náročné putování s mnoha odměnami za podstoupenou námahu. Čeká nás jeden z nejromantičtějších výhledů v celé oblasti, příjemné lesní partie, údolí Malé Libavy a rozsáhlé náhorní pastviny. Na trase není žádná možnost občerstvení!