Chiemsee: S pádlem za krásami ostrovů Bavorského moře

Chiemsee: S pádlem za krásami ostrovů Bavorského moře

Bavorské podhůří ukrývá množství průzračných jezer. Tím největším, přezdívaným Bavorské moře, je Chiemsee nedaleko Mnichova. Jaké výlety byste u Chiemsee neměli vynechat?

Po týdenním výletování Bavorskem v okolí zámků Neuschwanstein, Hohenschwangau a Füssen přišel čas vyrazit domů. Cestou nešlo neminout „Bavorské moře,“ tak jsme nafoukli naše kajaky a vydali se prozkoumat jeho krásy.

Jezero Chiemsee neboli „Bavorské moře“ má rozlohu 79,9 km2 a nachází se nedaleko Mnichova (asi 100 km po dálnici A8) uprostřed krásné krajiny podhůří bavorských Alp v nadmořské výšce 500 m n. m. Kromě své polohy jezero láká i svými čtyřmi ostrovy (Herreninsel, Fraueninsel, Krautinsel a Schalch) a vodácky oblíbenou řekou Alz, která z jezera vytéká a se svými středisky je vhodnou destinací nejen pro příznivce aktivní dovolené, ale i pro rodiny s dětmi.

Výchozím bodem našeho kajakového výletování jsme zvolili Gstadt am Chiemsee. Kolem jezera se nacházejí i další městečka s rekreačními středisky, například Prien am Chiemsee, Seebruck či Chieming, ze kterých se dá parníkem dopravit na dva největší ostrovy. Lodní doprava na ostrovy Herreninsel a Fraueninsel doslova praská ve švech, a tak k navštívení těchto ostrovů doporučuji využít vlastní kajak či kánoe. Na vlastním plavidle můžete navštívit i mnohem menší ostrovy Krautinsel a Schalch, kde parníky především kvůli nízké hladině vody nezastavují. Nemusíte nikde čekat, mačkat se a při pádlování si navíc zasportovat. Pokud pojedete na nafukovacích člunech, můžete být středem pozornosti místních rybářů, tak jako jsme byli my. Největším bonusem vlastní dopravy pro nás byla možnost dopádlovat na oběd přímo k restauraci.

Království na ostrově Herreninsel

Máte rádi zámek ve Versailles? V tom případě nemůžete vynechat ostrov Herreninsel. Na největším z ostrovů Chiemsee nechal král Ludvík II. Bavorský vystavět zámek Herrenchiemsee, jenž je věrnou kopií Versaillského zámku. V Herrenchiemsee nechybí ani 90 metrů dlouhá zrcadlová síň, která svou délkou předčí předlohu z Versailles. Na zámku zaujme vana, kterou lze naplnit 6000 litry vody, v jeho okolí krásný park s vodotrysky a k jeho čelu mířící vodní kanál.

Na ostrově se ještě nachází dvě muzea. První je věnované Ludvíku II. a druhé, moderní, muzeum najdete umístěné v bývalém augustiniánském mužském klášteře, jehož čtyři křídla obklopují velké nádvoří s růžovou zahradou.

Král Ludvík pocházel z rodu Wittelsbachů a byl znám především jako mecenáš umění a také díky stavbě pohádkového zámku Neuschwanstein. Zámek Neuschwanstein je dílem několika stavebních a architektonických slohů a jde o jeden z nejnavštěvovanějších turistických cílů v Německu, který inspiroval i samotného Walta Disneyho.

Výstavní zámek Herrenchiemsee, Chiemsee, Německo
Výstavní zámek Herrenchiemsee, Chiemsee, Německo

Oběd na břehu Fraueninsel

Mně osobně se zámek Herrenchiemsee líbil, ale ještě více se mi líbilo na druhém největším ostrově jezera Chiemsee, a to na Fraueninsel (Frauenchiemsee). Na tomto ostrově jsou dobře vypadající restaurace, na jaře i v létě krásně rozkvetlé rododendrony a celkově má ostrov velmi příjemnou atmosféru.

Dominantou ostrova je klášter Frauenwörth se zvonicí, která je symbolem oblasti Chiemského jezera. Klášter založil kolem roku 772 n. l. vévoda z Bavorska – Tassilo III. Plocha kláštera zabírá asi třetinu celkové plochy tohoto ostrova a celkově je Fraueninsel s asi 50 domy a asi 250 obyvateli nejmenší politickou komunitou v celém Bavorsku.

Samotná atmosféra ostrova vybízí k procházkám nebo ochutnávání uzených ryb v jednom z několika hostinců. My jsme si vybrali hostinec Kaisergarten, jelikož jsme až k němu mohli dorazit na našich kajacích. Přímo u tohoto kláštera je menší obchod, kde sestry benediktýnského řádu vyrábí Klosterlikör (klášterní likér) a prodávají upomínkové předměty.

O možnostech pěší a cykloturistiky v okolí Chiemsee jsme psali tady.

Osvěžující koupel v Chiemsee, Německo
Osvěžující koupel v Chiemsee, Německo

Oáza klidu na Krautinsel

Námi poslední navštívený byl menší ostrov Krautinsel. Ten leží mezi Fraueninsel a Herreninsel a lze ho navštívit jen na svém nebo půjčeném člunu. Nízká hladina vody, asi 40 cm hloubka ve vzdálenosti 20 metrů od břehu, není dostačující pro místní lodní dopravu. Kromě jedné salaše a skotu, který se zde pase, na ostrůvku není permanentní osídlení, a tudíž přímo vybízí k odpolednímu lenošení a odpočinku.

Bohužel čas utíká rychle a během naší krátké zastávky jsme nestihli jedno lákadlo – sjetí řeky Alz. Tak snad příště.

Praktické informace

Historie a kultura – Pokud už jste v Bavorsku, neopomeňte návštěvu pohádkových zámků Neuschwanstein, Hohenschwangau a Füssen.

Relax – Navštivte solné lázně, díky kterým neklesne vaše nálada ani v nepřízni počasí. Můžete relaxovat v některém z vyhřívaných venkovních solných bazénků s výhledem na zámek Neuschwanstein, regenerovat tělo v sauně či popíjet drink na barové židličce přímo v bazénu plném solných krystalů.

Jídlo – Projíždíte-li městečkem Füssen, určitě vyhledejte místní dezert ze smaženého těsta ve tvaru koule obalené v různých sladkých ingrediencích. V hostinci Kaisergarten na ostrově Fraueninsel si můžete objednat v českém jazyce.

Díky kajaku se dostanete na opuštěné menší ostrůvky, Chiemsee, Německo
Díky kajaku se dostanete na opuštěné menší ostrůvky, Chiemsee, Německo

Německo má krásnou a rozmanitou krajinu, kterou chrání 16 národních parků a další přírodní rezervace. Více o Chiemsee i ostatních lokalitách najdeš na www.germany.travel

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: