Chata a rozhledna Královka

Chata a rozhledna Královka

Na nejvyšším místě Maxovského hřebene asi 2 km od Bedřichova, na vrchu dříve zvaném Nekras, stojí turistická chata s rozhlednou Královka.

V letech 1888 – 1906 tady stála 19 m vysoká dřevěná rozhledna, kterou nechala postavit janovská sekce Německého horského spolku pro Ještědské a Jizerské hory. Pozemek na výstavbu trámové konstrukce získal spolek od osadníka Josefa Königa, který měl od roku 1806 pod vrcholem svůj dům. V roce 1906 rozhlednu strhla vichřice, ale nová stavba na sebe nenechala dlouho čekat.

Janovský horský spolek nechal vypracovat projekt na kamennou vyhlídkovou věž a již na jaře roku 1907 tu začala vyrůstat nová kamenná masivní rozhledna postavená podle projektu jabloneckého stavitele Stephana Arnolda. 23,5 metrů vysoká vyhlídková věž byla slavnostně otevřena dne 8. září 1907. V letech 1934 – 1936 k ní byla přistavěna nová turistická chata, ta původní z roku 1890 vyhořela v roce 1933.

Po 2. světové válce vystřídala Královka několik majitelů, jedním z nich bylo až do roku 2000 pražské vydavatelství Práce, které se v osmdesátých letech zasloužilo o rozsáhlou opravu věže. Královka nabízí jeden z nejhezčích rozhledů v Jizerských horách – na Jizerské hory, Krkonoše i s Podkrkonoším, Český ráj, Ještědský hřbet, Lužické hory, ale výhled západním směrem znemožňují blízké vzrostlé stromy. Na Královce mj. vznikl dnes již tradiční Třívěžový pochod, což je 11 km dlouhá turistická trasa vedoucí po rozhlednách od Královky přes Slovanku na Bramberk.

Přístup

Od parkoviště v Bedřichově po žluté značce (1,5 km), další možností je okruh o délce 12 km – od OÚ v Janově nad Nisou po červené na rozhlednu Slovanka, odtud po zelené na Královku, od rozhledny po modré k Hašlerově chatě a po žluté přes Trniště do Janova nad Nisou.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: