Cepíny

Cepíny

Snad se příliš nemýlím, když řeknu, že jedním ze symbolů horolezectví je pro většinu z nás cepín. Tento multifunkční nástroj používaný od počátků alpinismu prošel výrazným vývojem.

Snad se příliš nemýlím, když řeknu, že jedním ze symbolů horolezectví je pro většinu z nás cepín. Tento multifunkční nástroj používaný od počátků alpinismu prošel výrazným vývojem a ty tam jsou doby, kdy se do hor vyráželo s cepínem s dřevěným topůrkem a jednoduchou hlavicí. V následujících řádcích se Vám pokusím cepíny přiblížit z blízka a poradit pár tipů pro výběr vhodného nástroje pro vaše horské aktivity.

Cepín je horolezecké náčiní, které usnadňuje pohyb na sněhu a ledu. Kratší jsou určeny pro exponované horolezectví a delší jako pomůcka pro lezení a jištění.

Cepín se skládá ze čtyř základních částí: hlavice, topůrka, bodce a poutka.

Zakřivení hrotu (úhel, který svírá tečna vedená hrotem a topůrkem) je jedním z určujících prvků zařazujících cepín do určité kategorie použití. Cepíny s větším úhlem se hodí spíše pro VHT. Naopak cepíny s menším úhlem zase pro lezení vyledněněných žlebů, mixů a zmrzlých vodopádů.

Dalším určujícím prvkem je strmost hrotu. V dnešní době se v obchodech zpravidla setkáváme s pozitivní strmostí (úhel větší než 90°). U cepínů pro technické horolezectví je úhel viditelně větší. Úhel strmosti hrotu určíme tak, že cepín přiložíme k rovné svislé ploše a prostřednictvím vhodné pomůcky změříme úhel, který svírá tečna plochy a tečna první třetiny spodní strany hrotu (viz obr.).

Snad nejvíce viditelnou odlišností mezi jednotlivými typy je tvar hrotu, a to buď konkávní nebo konvexní (viz obr.), a úhel zakončení hrotu, který je buď pozitivní, negativní, popř. neutrální (viz obr.). V dnešní době u výrobců s přehledem převládají cepíny s pozitivní strmostí, a to hlavně díky kratší reakční době při brzdění. Nejpoužívanějším typem lopatky je mírně prohnutá.

Rukojeťi jsou většinou na povrchu pogumované a různě profilované pro pevnější a jistější stisk ruky při držení cepínu a z důvodu tlumení vibrací při úderech. Některé druhy rukojetí jsou vyrobeny z pružného materiálu pro větší tlumící efekt, jiné jsou vyrobeny z plastu a některé cepíny rukojeť nemají žádnou.

Na spodním konci topůrka je u cepínů určených pro exponované horolezectví na konci rozšíření, zabraňující proklouznutí ruky po rukojeti dolů. Bodce jsou umístěny zespodu topůrka a umožňují snazší zapíchnutí cepínu do firnu a sněhu. U cepínů, kde hraje prim váha, se bodce vůbec nedělají a jsou nahrazeny seříznutým zakončením topůrka.

Cepíny pro specifické formy horolezectví jsou přímo určeny pro úzký rozsah aktivit. Jedná se např. o cepíny pro lezení nejtěžších zmrzlých kaskád, mixů, drytooling či závody v ledu, které díky speciálnímu tvaru topůrka nejsou přímo vhodné pro výstupy v horách. Spadají do kategorií B i T. Tyto cepíny nemají poutka na ruce, protože lezec si musí zbraň často prohazovat či odkládat. Dva příklady za všechny: Raveltik Gladiátor, Grivel Quantum Monster. V této kategorii jsou často topůrka z plochého lisovaného materiálu Mezi cepíny pro specifické formy horolezectví lze zařadit i tzv. kladivocepíny. Jedná se o krátké, okolo 40 cm dlouhé lehké cepíny s tloukem určené k příležitostnému překonávání ledových úseků při skalním horolezectví. (např. Vaude Merkur)

Snad Vám tento text osvětlil problematiku cepínů a bude pomocníkem při rozhodování, která zbraň bude pro vaše aktivity nejvhodnější. Je ale potřeba si předem uvědomit, že ten, kdo to s horami myslí opravdu vážně, pravděpodobně jen s jedním druhem cepínu nevystačí.

© Svět outdooru 2008, text Ivan Jánský, obrázky Ivan Jánský a Jan Kincl

Zkušenosti čtenářů

Miloš

Paráda. Jen víc takovýchto článků o lezeckém vybavení.

Karel M.

Super! Bezva článek. Konečně jsem se dozvěděl vše podstatné na jednom místě. Díky.

Juro

Výborný článok, osvetľujúci problematiku cepínov. Určite mi pomôže pri výbere….

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: